Home > Blog > Słownik marketera – poznaj prawie 100 haseł ze świata digital marketingu

Słownik marketera – poznaj prawie 100 haseł ze świata digital marketingu

Poruszaj się skutecznie w świecie marketingu! Słownik marketera to prawie 100 haseł, które pozwolą Ci dobrze poznać zagadnienia i narzędzia związane z digitalem. Niezależnie na jakim poziomie jesteś, słownik marketera pozwoli Ci poznać nowe pojęcia lub ugruntować wiedzę. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

ABCDFGHIKL
MOPRSTUVWZ

AdBlock – to popularna wtyczka dla przeglądarek internetowych. Dzięki niej możliwe jest blokowanie reklam, które pojawiają się na poszczególnych stronach WWW i serwisach takich jak np. YouTube. Wśród blokowanych elementów znajdują się banery, wyskakujące okna (pop-upy) czy reklamy, które pojawiają się, chociażby przed lub w trakcie włączonego filmu. AdBlock utworzony został już w 2002 roku, aby ograniczyć widoczność uciążliwych i powtarzających się reklam i tym samym sprawić, by korzystanie z Internetu było szybsze, sprawniejsze i mniej irytujące. Obecnie z AdBlocka w Polsce korzysta niemal 42% użytkowników sieci. Działanie AdBlocka polega na uniemożliwieniu przeglądarce pobrania treści reklamowych, co dodatkowo korzystnie wpływa również na szybkość załadowania się strony. Wtyczka działa automatycznie i wymaga jedynie instalacji. Trzeba wpisać „AdBlock” w używanej wyszukiwarce, a następnie pobrać go ze sklepu z rozszerzeniami. Dodatek jest darmowy. Aby go wyłączyć, wystarczy kliknąć ikonę AdBlock znajdującą się na pasku.

ADS – to skrót od GoogleAds, czyli specjalnego serwisu od systemu reklamowego Google. ADS jest narzędziem, dzięki któremu możliwe jest planowanie, uruchamianie i wyświetlanie reklamy sponsorowanej. Możliwe jest uruchomienie jej w sieci wyszukiwania w wyszukiwarce Google wśród innych wyników wyszukiwania, remarketingu, sieci reklamowej, w Google Merchant czy serwisie YouTube. System rozliczeniowy narzędzia można ustawić w przeliczeniu za tysiąc wyświetleń (CPM) albo kliknięcie w link (CPC). W ramach korzystania z ADS reklamę można wyłączyć lub włączyć w dowolnym momencie. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość samodzielnego zdecydowania i wybrania klientów, którym wyświetli się dana reklama. Istnieje możliwość indywidualnego dobrania słów kluczowych, obszaru i zasięgu reklamy itp. parametrów. W prowadzonej kampanii użytkownik ustala sam wysokość budżetu, jaki planuje przeznaczyć na reklamę i jak rozłożyć środki w odniesieniu do czasowych ram kampanii. To także możliwość określenia maksymalnej kwoty za kliknięcia wybranych słów kluczowych

Afiliacja – to działanie biznesowe polegające na wejściu w relację biznesową z organizacją, firmą lub osobą. Tego typu łączenie biznesowe nazywane jest również marketingiem afiliacyjnym i prowadzi do zarabiania prowizji w zamian za promocję produktów lub usług oferowanych przez partnera. Dzięki poszerzeniu narzędzi reklamowych, zasięgów oraz dodatkowych lokowań produktu potencjalny partner zyskuje faktycznych nowych odbiorców, a część zysku z jego sprzedaży trafia do podmiotu, który promował go „przy okazji” lub w połączeniu ze swoim produktem lub usługą.
Afiliacja wiąże się również z programem afiliacyjnym. Jest to relacja biznesowa polegająca na współpracy danej strony internetowej ze stronami stowarzyszonymi, w ramach której otrzymują one prowizję za polecanie różnych produktów oraz przekierowywanie ruchu na odpowiednie landing page’e. Zamieszczona reklama danego produktu na partnerskiej stronie odsyła do właściwej oferty, gdzie klient może dokonać zakupu. Jeżeli tak się stanie, strona partnerska otrzymuje od tej sprzedaży prowizję.

Ahrefs – to jedno z głównych narzędzi wykorzystywane przez specjalistów SEO w celu pozycjonowania stron internetowych oraz analizy linków. To również możliwość precyzyjnego badania wszystkich kwestii związanych z widocznością stron, linkowaniem, ruchem organicznym, a także subiektywną wartością danej strony czy domeny. Narzędzie to jest również przydatne dla copywriterów i osób pozycjonujących strony. Oferuje rozbudowany panel sterowania, który zorganizowany jest w sposób klarowny i przejrzysty. W ramach Ahrefs pracować można w wielu wersjach językowych, w tym również polskiej. Narzędzie dostępne jest w ramach płatnej subskrypcji, jednak proponowane pakiety cenowe biorą pod uwagę potrzeby poszczególnych klientów oraz najbardziej interesujące ich funkcje. Dzięki Ahrefs możliwe jest poznanie dziesięciu najistotniejszych konkurentów w branży klienta oraz przeprowadzenie analizy ruchu z uwzględnieniem położenia geograficznego. Narzędzie pozwala m.in. na seryjną analizę aż 200 linków w ramach jednej operacji. Daje to szansę na wybranie najtrafniejszych pod kątem reklamy miejsc do linkowania i reklamowania własnej strony.

AI – czyli sztuczna inteligencja (artificial intelligence), to zaawansowane systemy, urządzenia i maszyny naśladujące ludzką inteligencję. Ich funkcjonowanie polega na wykonywaniu różnych zadań i czynności, zastępując tym samym czynnik ludzki. Dzięki możliwemu gromadzeniu i przetwarzaniu nowych informacji mogą usprawniać działanie systemów komputerowych i aplikacji mobilnych. Wśród różnych form AI znajdują się m.in. chatboty klasyfikujące problemy i potrzeby klientów, udzielając możliwie najtrafniejszych odpowiedzi, inteligentni asystenci – narzędzia analizujące problematyczne dane pochodzące z wielu różnych zbiorów tekstowych w celu udoskonalenia procesów planowania czy silniki rekomendacji dostarczające automatyczne polecenia na podstawie analizy nawyków użytkowników. Dzięki systemom AI możliwe jest precyzyjne i dogłębne analizowanie wyborów i zainteresowań klientów oraz na tej podstawie prowadzenie z nimi komunikacji online. Sztuczna inteligencja coraz szerzej używana jest to tworzenia systemów analizy danych prowadzonych dla firm i przedsiębiorstw w celu rozpoznawania potrzeb rynku, najchętniej wybieranych produktów czy danych dotyczących konkurencji.

Akwizycja – to jedna z form sprzedaży osobistej, która polega na bezpośrednim kontakcie akwizytora z potencjalnym klientem w celu zawarcia umowy kupna-sprzedaży towaru lub usługi. W procesie akwizycji przeprowadzane jest bezpośrednie informowanie o dostępnym produkcie, przekonywanie potencjalnego nabywcy do skorzystania z oferty oraz przedstawienie jej zalet odpowiadających na potrzebę klienta. Celem akwizycji jest sprzedaż produktu lub usługi. Akwizycja dotyczy relacji z potencjalnymi nabywcami, jak i klientami dotychczasowymi. Jest to najskuteczniejsza, ale też najdroższa forma promowania danego produktu lub usługi.
Akwizycja posiada również inne znaczenie i może być rozumiana jako fuzja, podział lub aport części aktywów. Wówczas jest to proces, który polega na przejęciu majątku innych firm lub organizacji. Jako jedna z form rozwoju pozwala na przejęcie kontroli nad podmiotami słabszymi ekonomicznie w celu rozbudowy firmy. Zazwyczaj odbywa się to poprzez nabycie jej akcji lub udziałów.

Algorytm Google – to zbiór danych czynności, które należy wykonać w celu zamierzonego efektu, czyli wyświetlenia wartościowych i istotnych stron dla użytkowników. Jest to pewnego rodzaju wewnętrzny program, który na dane zapytanie odpowiada znalezieniem skończonej ilości trafionych odpowiedzi w postaci wyświetlenia konkretnych propozycji. Ma na celu wyszukanie w oparciu o dane zasady i reguły najbardziej trafnych wyników na konkretne zapytanie wpisane w wyszukiwarce.
Na kolejność wyświetlanych wyników ma wpływ historia wcześniejszych wyszukiwań i informacje o konkretnych zainteresowaniach danego użytkownika, ustalonych na podstawie odwiedzanych przez niego stron i klikania w poszczególne linki. Algorytm opiera się zatem na pewnego rodzaju personalizacji i indywidualnych dopasowaniach do danego użytkownika. Przy wpisaniu tej samej frazy wyświetlą się inne wyniki w przypadku osoby zalogowanej na konto Google i użytkownika korzystającego z wyszukiwarki jako osoba niezalogowana.

Anchor text – to treść będąca jednocześnie linkiem, która pojawia się na danej stronie internetowej i oznaczona jest zazwyczaj innym kolorem i/lub podkreśleniem. Po umieszczeniu na niej kursora pojawia się niewielka informacja, która pokazuje, gdzie przeniesiony zostanie użytkownik po kliknięciu w wyróżnioną treść. Anchor (inaczej kotwica), zostaje umieszczony w kodzie strony pomiędzy znakami <a> oraz </a>. Dana treść zazwyczaj jest frazą odpowiadającą tematyce strony, do której stanowi odniesienie. Może to być również nazwa firmy lub dowolny ciąg znaków.
Anchory są jednymi z najważniejszych czynników branych pod uwagę, analizowanych i ocenianych jakościowo przez algorytmy wyszukiwania. Aby kotwice były skuteczne i przydatne, powinny wyglądać naturalnie i współgrać z treścią oraz tematyką zawartą na danej stronie. Wyróżnić można różne rodzaje anchorów. Są to kotwice brandowe z nazwą firmy, URL pokazujące cały link, Exact Match zbudowane z pozycjonowanej frazy oraz Zero Match, które namawiają do wykonania konkretnej czynności, np. „więcej znajdziesz tu”.

Atrybut ALT – to opis elementów graficznych, który znajduje się na witrynie. ALT przeznaczony jest dla robotów indeksujących. Ma on bezpośredni wpływ na pozycję konkretnej witryny w wyszukiwarce. To najistotniejszy czynnik, dzięki któremu możliwe jest skuteczne pozycjonowanie grafik. Atrybut ALT powszechnie stosowany jest w działaniach z zakresu SEO. Dzięki temu narzędzia indeksujące mogą rozpoznać, co dokładnie przedstawia dana grafika i z jakim zapytaniem czy frazą kluczową można ją połączyć. Atrybut ALT stanowi zatem pewnego rodzaju wizytówkę, dzięki której możliwe jest wyświetlanie się danej grafiki w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu zwiększeniu ulega też ruch na stronie.
Ważne jest, aby atrybut ALT zawierał ścisłą informację co do tego, co dana grafika rzeczywiście zawiera. Nie powinno się tam więc umieszczać słów kluczowych. Atrybut ALT jest istotny również dla osób niewidomych oraz słabowidzących. Dzięki niemu wiadomo, co przedstawia grafika, znajdująca w się w konkretnym miejscu na stronie.

Atrybut dofollow – to narzędzie nakazujące systemom i robotom internetowym odwiedzenie strony, do której w danym tekście znajduje się bezpośredni link. Pozwala to m.in. na podniesienie atrakcyjności strony we wszelkich rankingach popularności. Link dofollow jest zatem umieszczeniem odnośnika prowadzącego do danej strony lub domeny na zupełnie obcej stronie. Tego typu zabiegi znacznie wpływają na pozycjonowanie stron i zapoznawanie użytkowników z ich treścią. Zazwyczaj umieszczenia linka dofollow wiąże się również z umiesczeniem na obcej stronie części informacji z witryny pozycjonowanej. Dodatkowo jeżeli link dofollow bezpośrednio związany z atrybutem umieszczony zostaje na stronie o wysokim wskaźniku zaufania, w tym Trust Flow, rośnie również zaufanie do linkowanej obcej strony. Przy tego typu działaniach stanowi to ważny aspekt, wpływający na postrzeganie pozycjonowanej strony przez klienta. Jeżeli linkdofollow umieszczony zostanie na stronie o niskim zaufaniu, również strona docelowa, do której prowadzi odniesienie, uzyska podobny status.

Atrybut nofollow – to znacznik przekazujący robotowi wyszukiwarki informację, zgodnie z którą oznaczonego nim linka i odnośnika nie powinien uwzględniać w procesie oceniania strony. To narzędzie często stosowane w miejscach, w których istnieje duże ryzyko pojawiania się spamu lub treści niebezpiecznych. Najczęściej więc atrybut nofollow dotyczy takich miejsc jak fora, media społecznościowe czy przestrzenie do komentowania. Dzięki temu stają się one mniej atrakcyjne dla potencjalnych spamerów i jednocześnie bardziej wiarygodne.
Linki i odsyłacze oznaczone atrybutami nofollow i dofollow wyglądają tak samo i są nie do odróżnienia z poziomu użytkownika. Atrybut ten stosować można zarówno w przypadku linkowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Istotne jest dla wiarygodności i oceny strony stosowanie zarówno atrybutów dofollow, jak i nofollow. Ilość linków obu rodzajów na danej stronie powinna być więc zrównoważona. Wówczas dla wyszukiwarki strona wygląda naturalnie i wartościowo.

B2B (ang. Business-to-business) – to model biznesowy i współpraca handlowa polegająca na współpracy dwóch podmiotów lub jednostek gospodarczych. W ramach tego typu relacji odbywa się wymiana handlowa między firmami, zawieranie transakcji, tworzenie sieci odbiorców i dostawców, pozyskiwanie nowych partnerów czy gromadzenie informacji handlowych. Współpraca oparta o tego typu model funkcjonuje w wielu sektorach, jednak jednym z wiodących jest handel on-line. B2B podzielić można na rynki wertykalne dotyczące zazwyczaj jednej branży i produkcji bezpośredniej oraz rynki horyzontalne podzielone na wiele zróżnicowanych sektorów. Tego typu działalność jest bardzo charakterystyczna np. dla międzynarodowych korporacji.
Często również można spotkać się z ofertami pracy kierowanymi do osób indywidualnych w oparciu o model B2B. Wówczas od kandydatów na takie stanowiska oczekuje się prowadzenia co najmniej jednoosobowej działalności gospodarczej lub gotowości do jej założenia.

B2C (business-to-customer) – to relacja handlowa i biznesowa, gdzie dana transakcja inicjowana jest ze strony firmy lub przedsiębiorstwa oferującego dany produkt. W ramach tego typu działań ma miejsce szczegółowe przygotowywanie poszczególnych ofert dotyczących sprzedawanych produktów, całościowa realizacja transakcji, udokumentowanie sprzedaży oraz prowadzenie wszelkich działań marketingowych. W modelu B2C kluczowe są kontakty firmy z poszczególnymi klientami, których jest wielu, a wartość zakupionych towarów w przeliczeniu na jedną osobę stosunkowo niewielka.
Tego typu model handlowy bardzo dobrze sprawdza się w sferze e-commerce, gdzie za pomocą strony i aktywnych systemów płatności online, klient dokonuje zakupu w sposób automatyczny z punktu widzenia firmy, co nie wymaga jego bezpośredniego zaangażowania w proces sprzedażowy. Zaletą relacji handlowej typu B2C jest niski koszt dotarcia do klienta indywidualnego. Niestety model ten nie gwarantuje ponownego zakupu danych towarów przez tego samego użytkownika.

Baner – to jedna z form reklamy wykorzystywana na szeroką skalę w serwisach internetowych. Najczęściej jest to reklama graficzna, która komunikuje również zwięzły i konkretny przekaz informacyjny. Najczęściej kliknięcie dowolnej przestrzeni banera na stronie, automatycznie przekierowuje użytkownika do podstrony lub witryny docelowej, gdzie możliwe jest dokonanie reklamowanego zakupu lub skorzystanie z prezentowanej usługi. Do stworzenia banerów najczęściej wykorzystywane są pliki zdjęciowe, popularne elementy w formacie GIF czy też elementy w technologii Adobe Flash. Ostatnia z opcji może jednak powodować problemy z wyświetlaniem baneru, gdyż wiąże się z zainstalowaniem odpowiedniej wtyczki.
Banery mogą mieć różną formę i rozmiar. Często też występują w postaci rozwijanej. Najechanie na baner kursorem powoduje wówczas jego rozwinięcie i zaprezentowanie całości treści wraz z grafiką. Zazwyczaj banery zawierają też wezwanie do działania, czyli tzw. Call-To-Action, dzięki czemu jedno kliknięcie umożliwia zaprezentowanie użytkownikowi całej reklamowanej oferty.

Big Data – to metoda gromadzenia informacji pochodzących z różnych źródeł, poddawanie ich analizie i wykorzystywanie do celów indywidualnych. Wyrażeniem tym określa się pewną tendencję do wyszukiwania, analizowania, pobierania, zapisywania i przetwarzania powszechnie dostępnych danych. W wyniku uzyskania i zapisania tego typu informacji w jednym miejscu możliwe staje się utworzenie określonego profilu konsumenta. Na jego podstawie prowadzi się różne działania reklamowe i marketingowe w celu zwiększenia poziomu sprzedaży. Istotnym elementem działania w związku z Big Data jest trafne analizowanie zgromadzonych danych.
Big Data jest metodą stosowaną powszechnie przez firmy i przedsiębiorstwa, banki czy portale internetowe. Zgody na pozyskiwanie danych o użytkownikach zazwyczaj znajdują się w regulaminach korzystania z serwisów, wynikają z zapisanej historii działania w obrębie danej aplikacji oraz są analizowane na podstawie najczęściej dokonywanych płatności, ich wielkości oraz tytułów i odbiorców przekazywanych środków.

Black Hat SEO – to jedna z dwóch technik wykorzystywanych w ramach działań SEO, zaraz obok White Hat SEO. Polega na wykonywaniu pozycjonowania w sposób nieuczciwy i niewiarygodny, bez tworzenia i umieszczania na danej stronie treści wartościowych. To również zamieszczanie nieautentycznych linków i brak oparcia o istotne analizy. Tego typu działania co prawda mogą przynieść efekty w spektakularnym tempie i jednocześnie w ramach niskich kosztów, jednak istnieje uzasadnione ryzyko, że działania mogą zakończyć się karą nałożoną przez Google. Metoda działania oparta na Black Hat Seo nie uwzględnia potrzeb ani rzeczywistych intencji internautów. Jej celem jest dotarcie do szczytu wyników wszelkimi możliwymi sposobami, poprzez oszukanie algorytmów oraz robotów włącznie.
Częstą praktyką w ramach Black Hat Seo jest gęste i często nielogiczne umieszczanie dużej liczby słów kluczowych, maskowanie treści i tworzenie ich w dwóch wersjach: jednej dla użytkownika, a drugiej dla algorytmów, ukrywanie linków, oraz treści poprzez kodowanie ich na biało lub w czcionce wynoszącej 0 oraz stosowanie treści niskiej jakości, fragmentów powtarzających się lub skopiowanych z innych stron.

Bounce Rate – to jeden z parametrów znajdujących się i dostępnych w ramach popularnego narzędzia Google Analytics. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wskaźnik odrzuceń i ukazuje ilość użytkowników, którzy odwiedzają jedynie jedną z podstron danej witryny, a następnie wychodzą z niej. Im wyższy jest Bounce Rate, tym poważniejszy jest to sygnał dla właściciela i prowadzącego daną stronę. Taki stan sygnalizować może niewłaściwie zorganizowaną strukturę witryny, trudność w rozeznaniu i poruszaniu się po niej lub niedostateczny poziom zadowolenia z uzyskanych informacji i innych treści. Wysoki Bounce Rate może też świadczyć o wadliwym lub niedokładnym systemie odwołań i przekierowań na danej stronie, lub błędu związanego z pominięciem którejś podstrony, podczas umieszczania danego tagu Google Analytics. Zazwyczaj im niższy Bounce Rate dla danej strony, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że użytkownik wchodząc na daną witrynę, spędza tam nieco czasu, korzysta z treści, nawiązuje też interakcję, a strona spełnia swoje funkcje w sposób przynoszący korzyści dla właściciela.

Branding – to długotrwałe i wieloetapowe budowanie wśród dotychczasowych i potencjalnych klientów świadomości marki. Głównym celem działań brandingowych jest stworzenie wizerunku danej marki w taki sposób, że stanie się rozpoznawalna i ceniona. Osiągnięcie tego statusu pozwala na regularne i stabilne zyski oraz pewny rozwój firmy. Najważniejszym elementem brandingu jest szczegółowo opracowana, długofalowa strategia budowania wizerunku i tworzenia zależności pomiędzy potrzebami klienta a odpowiedzią na nie w postaci produktów danej marki. Kluczowymi elementami marki są nazwa, hasło i logo. Elementy te tworzą całość, która przewijać się będzie na każdym etapie budowania relacji z klientem. Branding jest niezwykle istotny we wszystkich procesach związanych z komunikacją danej firmy. To nie tylko bezpośredni kontakt z klientem, materiały i teczki ofertowe z rozpoznawalnym logo, ale również każdy produkt, który opatrzony zostanie tego typu elementem. W ten sposób dzięki brandingowi powstaje cały system identyfikacji wizualnej firmy, dzięki czemu jest kojarzona, rozpoznawalna i może stanowić element budowania stabilnej pozycji rynkowej na lata.

Brief – to szczegółowy dokument, który zawiera wszystkie istotne informacje dotyczące firmy oraz jej oczekiwań w stosunku do powstającej dla niego kampanii reklamowej czy strategii marketingowej. Brief może mieć formę pytań i odpowiedzi, ankiety, szczegółowego opisu lub inną. Kluczowym jego elementem jest przedstawienie jasnych informacji co do grupy odbiorców firmy oraz mocnych stron i zalet, na których warto oprzeć reklamę. To również informacje, których firma nie chciałaby komunikować w ramach kampanii lub się na nich nie skupiać. Brief to kluczowy zestaw informacji, na którym opierają się wszystkie działania reklamowe. Jest również kluczowym elementem, dzięki któremu możliwe jest poznanie firmy, zrozumienie jej produktów i misji. Dzięki tego typu dokumentowi, działania promocyjne czy reklamowe odbywają się sprawniej, precyzyjniej i w sposób bardziej skoncentrowany. Im więcej informacji o firmie i jej produktach zawartych jest w briefie, tym dokładniejsza i celniejsza kampania reklamowa. Brief zawiera również opis dotychczasowych działań marketingowych, zarys konkurencji, planowany zasięg działań reklamowych, budżet czy czas przeznaczony na realizację kampanii.

Buzz marketing – to tzw. marketing szeptany czy marketing plotki. Rodzaj strategii, której celem jest zwiększenie popularności marki oraz zainteresowania oferowanymi przez nią produktami. Działania mają na celu nakłonienie odbiorców do komunikowania o marce, np. w komentarzach, recenzjach, opiniach czy na forach w sposób polecający i pozytywny. Pod wieloma usługami i produktami oferowanymi lub opisywanymi w sieci możliwe jest recenzowanie, opiniowanie, komentowanie czy prowadzenie dyskusji. Marketing szeptany dąży do umieszczania w tych miejscach jak największej liczby rekomendacji dla danej usługi czy produktu, bazując na fakcie, iż prawie 9 na 10 osób ufa recenzjom i opiniom konsumentów znajdujących się w takich miejscach.
Buzz marketing jest formą promowania i zwiększania zasięgu marki bez użycia tradycyjnych narzędzi reklamowych. Idealnym miejscem dla jego realizacji są fora internetowe, wszelkie media społecznościowe, serwisy czy blogi. Bardzo wysoka jest również wiarogodność tego typu komunikacji w przeciwieństwie do tradycyjnej reklamy. 3 na 4 osoby uznaje pozytywne opiniowanie danej usługi lub produktu za dostateczny powód skorzystania z oferty osobiście.

CAC (Customer Acquistion Cost) – to średni koszt pozyskania klienta, który stanowi jeden ze wskaźników znajdujących się w ramach e-commerce. Jest on niezwykle ważny podczas przeprowadzania podsumowania i analizy dokonanych działań marketingowych i promocyjnych. Pozwala określić przeciętną kwotę, która niezbędna była dla pozyskania klienta, zatem możliwa staje się analiza opłacalności przeprowadzonych działań. Współczynnik CAC szczegółowo analizowany jest w przypadku firm posiadających ograniczony budżet i podmiotów, dla których ważne jest, by wskutek działań reklamowych nie ponieść strat.
CAC w przypadku niewielkich przedsiębiorstw wyliczyć można, dzieląc poniesione na marketing wydatki przez liczbę nowych klientów uzyskanych w czasie prowadzenia działań. Dobrze jest wówczas przeprowadzić wyliczenie w odniesieniu do określonych kanałów. Pozwoli to dostrzec działy firmy cieszące się największym zainteresowaniem i poczynić kroki, by w podobny sposób uatrakcyjnić też pozostałe. Większe firmy potrzebują co najmniej kwartału, by realnie zmierzyć CAC. Pod uwagę bierze się również większą liczbę czynników jak chociażby koszt materiałów reklamowych czy wynagrodzeń dla specjalistów od przeprowadzonej reklamy.

Cluster content – to różnego rodzaje kategorie, podstrony i podkategorie oraz wszelkie treści, w których umieszczane są wpisy wartościowe dla danego klienta. Zazwyczaj są to teksty nawiązujące do tej samej branży i ściśle związane z obszarem działalności danej marki. W ramach cluster content powinny znajdować się słowa kluczowe oraz ich synonimy w sposób, który będzie wyglądał naturalnie.
Cluster content to jeden z trzech głównych elementów składowych tzw. klastrów tematycznych (topic clusters), zaraz obok pillar page i hiperłączy. Stanowi zbiór treści rozszerzających tematykę podjętą na stronie głównej, rozszerza poszczególne zagadnienia oraz pogłębia poruszane tematy. W ramach cluster content stosuje się linkowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne oraz udostępnianie tematów ściśle połączonych z interesem i kategorią danej firmy. Rozbudowywanie strony poprzez rozszerzanie zaplecza ma na celu zachęcenie do dzielenia się wiedzą oraz uzyskanymi na stronie informacjami z kolejnymi użytkownikami, np. w mediach społecznościowych, co pozytywnie wpływa na budowanie marki i zaufania do niej wśród obecnych oraz potencjalnych klientów.

CMS – to specjalne oprogramowanie, za pomocą którego możliwe jest tworzenie, edycja oraz zarządzanie treściami umieszczanymi w serwisach internetowych. Za pomocą tego systemu można również aktualizować umieszczane w sieci treści oraz wszelkie informacje. Dzięki narzędziu CMS nie jest konieczna znajomość obsługiwania CSS, HTML, PHP oraz JS. Program działa szybko, jego obsługa jest bardzo łatwa, a on sam wykazuje dużą intuicyjność. CMS umożliwia dowolne edytowanie i konfigurowanie bardzo wielu elementów na danej stronie. Są to nie tylko same treści oraz obiekty graficzne, ale również ich poszczególne parametry, takie jak czcionki, kolorystyka, pogrubienia, linki, struktury rozmieszczenia, wykresy, tabele i inne. System CMS umożliwia również dokonywanie aktualizacji, zmian w liczbie podstron, kategorii, tagów i innych oznaczeń. Pozwala na montaż i aktywne działanie modułów dodatkowych umożliwiających interakcje, takie jak formularze, czaty, wysłanie zapytania, recenzowanie i opiniowanie. Dzięki CMS możliwe jest udostępnienie danej strony w różnych wersjach językowych.

Content marketing – to typ strategii marketingowej stosowanej w sieci dla pozyskania stałych klientów. Składa się na nią publikowanie i promowanie treści istotnych i wartościowych dla danej grupy odbiorców. Polega na konsekwentnym budowaniu długotrwałej relacji z klientami, z czasem opartej również na emocjach i przywiązaniu do danej marki. Wśród działań prowadzonych w ramach content marketingu znajduje się tworzenie i publikacja treści, wywoływanie zaangażowania oraz interakcji ze strony docelowej grupy klientów, przyciąganie uwagi danej grupy odbiorców. Dzieje się to za pomocą różnego rodzaju artykułów, wykresów, grafik, ciekawostek, analiz, filmików prezentacji czy webinarów.
Istotną kwestią skutecznego content marketingu jest również dopasowanie kanałów dystrybucji adekwatnych do treści oraz grupy odbiorców. Mogą to być media społecznościowe, ebooki, newslettery, mailing i inne. Aby były one właściwe a strategia skuteczna, kluczowa jest szczegółowa analiza i dokładne określenie grupy odbiorców.

CPA, czyli Cost Per Action – to wskaźnik efektywności promowania ukazujący koszt, jaki ponieść należy za dokonanie określonej akcji, która wywołana została reklamą. Liczony jest poprzez podzielenie całkowitego kosztu poniesionego w związku z daną kampanią reklamową przez liczbę pojedynczych kliknięć w daną reklamę. Za akcję można w tym przypadku uznać np. pobranie danej aplikacji, sprzedaż konkretnego produktu czy wypełnienie formularza. CPA to wskaźnik niezwykle pomocny w planowaniu kampanii i określaniu jej budżetu. Pozwala przewidzieć, czy będzie ona opłacalna i przyniesie oczekiwane skutki. Cost Per Action pozwala na analizę faktycznych i skutecznych interakcji zakończonych oczekiwanym działaniem. Opłata za akcję pobierana jest tylko wtedy, gdy rzeczywiście dojdzie do zakupu, wypełnienia i wysłania formularza lub zapisania do newslettera. CPA nie uwzględnia akcji polegających jedynie na kliknięciu i dokonaniu danej operacji częściowo. Jeżeli więc klient umieści dany produkt w koszyku, ale nie sfinalizuje ostatecznie zakupu, tego typu działanie nie zostanie wliczone w CPA.

CTA, czyli Call To Action – to próba skłonienia i bezpośrednie wezwanie odbiorcy do wykonania danego działania lub pożądanej reakcji. Może to być zakup konkretnego produktu, pobranie aplikacji, kliknięcie w link, zapisanie do newslettera, wypełnienie i przesłanie formularza, wystawienie opinii, rejestracja konta, rezerwacja usługi i wiele innych. CTA najczęściej występuje w formie przycisku lub odnośnika z poleceniem w trybie rozkazującym, np. Kliknij tu! Call To Action stosowane jest w celu zwiększenia liczby akcji. Najczęściej pojawia się w graficznych, tekstowych czy audiowizualnych reklamach internetowych, mailingu jako przycisk, link lub wezwanie z treścią „promocja”, w meta description wyświetlanym w wynikach wyszukiwania Googl czy content marketingu. CTA to element przykuwający uwagę krótkim i klarownym wezwaniem oraz wyróżniającą się kolorystyką skontrastowaną z resztą strony, oraz położeniem w pierwszym widoku strony, dostrzegalnym bez scrollowania. Powinien być kompatybilny, czytelny i w sposób prawidłowy wyświetlać się na wszystkich urządzeniach i w różnych przeglądarkach.

CTR – czyli Click-through rate to wskaźnik używany w marketingu internetowym ukazujący procentowe określenie liczby kliknięć w daną reklamowaną treść w odniesieniu do ilości wyświetleń tej reklamy. Współczynnik ten jest bardzo przydatny podczas analizowania wyników kampanii reklamowej i analizy skuteczności zastosowanych treści reklamowych. Wysoka wartość CTR jest zjawiskiem korzystnym, świadczącym o skuteczności reklamy i dobrym dopasowaniu jej treści do potencjalnych odbiorców i ich oczekiwań. Wysokość wskaźnika CTR jest zależna od kilku kwestii. Jeżeli wyszukiwanym słowem jest konkretna nazwa firmy, CTR powinien być bliski 100% (zazwyczaj jest to 60-80%). W przypadku, gdy mowa o wyszukiwaniu precyzyjnych słów kluczowych, dobrym wskaźnikiem CTR będzie 15-25%. Jeżeli natomiast wyszukiwanie odbywa się przez ogólne słowo kluczowe, całkiem dobrym wskaźnikiem CTR będzie już 7%. CTR to jeden z istotnych aspektów rankingowych, który brany jest pod uwagę w procesie ustalania pozycji strony w wyszukiwaniu Google dla konkretnego słowa kluczowego.

Customer journey – to inaczej ścieżka klienta, czyli narzędzie, dzięki któremu możliwe jest prześledzenie i przeanalizowanie procesu zakupowego z perspektywy klienta. Pozwala to lepiej zrozumieć motywację i zachowania klienta, poznać jego potrzeby oraz przyjrzeć się sposobowi, w jaki podchodzi on do marki na każdym etapie dokonywania zakupu. Pozwala to lepiej rozeznać się w potrzebach klienta oraz możliwie jeszcze bardziej udoskonalić produkt lub dostęp do niego. Customer journey może mieć różne formy np. infografiki, tabeli czy wykresu. Przedstawiają one trzy podstawowe etapy interakcji klienta z marką. To kolejno budowanie świadomości marki, przemyślenia związane z możliwością nabycia produktu oraz właściwy zakup. Szczegółowa analiza, zbadanie i wyciągnięcie wniosków z odczuć i doświadczeń klienta pozwoli zatrzymać go przy danej marce, dokładnie poznać jego motywacje oraz tak dopasować ofertę na przyszłość, by zatrzymać go na dłużej oraz spowodować, by skorzystał z danej usługi lub dokonał zakupu ponownie.

Density – to wskaźnik nasycenia treści lub strony internetowej słowami kluczowymi. Ważne jest, by był on na odpowiednio wysokim poziomie w miejscach kluczowych i ważnych dla danej strony. Do tego typu miejsc należą w szczególności nagłówki, środtytuły, treści oraz meta opis. Jeżeli na danej stronie lub w tekście znajduje się backlink, słowo kluczowe powinno być zawarte również w anchorze. Frazy kluczowe powinny występować w sposób naturalny, z uwzględnieniem synonimów oraz różnych odmian danego sformułowania. Słowa kluczowe nie powinny występować w nadmiarze, który spowoduje niejasny lub nienaturalny przekaz. Zbyt duża ilość fraz odwraca uwagę od samej treści i sensu przekazu, dlatego zawsze ich liczba powinna być umiarkowana i nierzucająca się w oczy jako liczne powtórzenia. Warto mieć na uwadze, że obecnie odbiorcy są coraz bardziej wymagający w kwestii jakości tekstów, dlatego wyczerpanie danego tematu i udzielenie konkretnych odpowiedzi na zadane w treści pytania, powinny być priorytetowe.

Digital marketing – to w dosłownym tłumaczeniu marketing cyfrowy, czyli działania promocyjne i marketingowe prowadzone w sieci. Obejmują one wszystkie rodzaje mediów: Internet, radio, telewizję i wszelkie urządzenia mobilne, a ich celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Digital marketing jest odpowiedzią na coraz większa ilość czasu spędzanego przez potencjalnych klientów właśnie w sieci, w związku z przeglądaniem stron internetowych, robieniem zakupów, korzystaniem z coraz większej ilości aplikacji i możliwości załatwienia wielu spraw online. Jest to zatem doskonałe miejsce na umieszczenie reklamy i promocji niemal każdego rodzaju produktów lub usług.
Digital marketing wykorzystuje wiele różnych kanałów reklamy oraz korzysta z narzędzi ułatwiających dotarcie do pożądanej grupy odbiorców, takich jak Content Marketing, SEO, Web Analytics, Marketing Automation, E-mail Marketing, Social Media Marketing, Pay Per Click (PPC) czy Digital Display Advertising.

Display – to rodzaj reklamy graficznej zachęcający potencjalnego odbiorcę do działania za pomocą obrazów, sloganów, form audiowizualnych oraz CTA. Jej celem bywa zarówno sprzedaż produktów i usług, jak i działanie wizerunkowe danej marki lub firmy. Reklama displayowa zachęca odbiorcę do przejścia na daną stronę docelową i dokonania zakupu lub skorzystania z usługi. Display wykorzystywany jest także w szeroko zakreślonych kampaniach retargetingowych, mających na celu kontakt z odbiorcami, którzy skorzystali już z danej usługi lub zakupu. Działania te prowadzą do ponownego zakupu oferty z danej strony.
Do najczęstszych form reklam displayowych należą reklamy pełnoekranowe, banery reklamowe, reklamy wideo, elementy interaktywne (rich media), grafiki tradycyjne, formy natywne, reklamy discovery czy różne treści umieszczane w sferze social media. Display ułatwia analizę skuteczności kampanii, może być indywidualnie spersonalizowana i dopasowana do konkretnego użytkownika oraz ma wpływ na budowanie świadomości marki i zwiększanie jej rozpoznawalności.

DSA – czyli Dynamic Search Ads – to charakterystyczny rodzaj reklamy tekstowej w formie dynamicznej, który powstaje w sposób automatyczny w oparciu o wcześniej określone szablony kreacji oraz już istniejącą treść obecną w witrynie internetowej. DSA nie wymaga więc tworzenia nowych treści reklamowych dla poszczególnych podstron. Ranking tego typu form dynamicznych tworzony jest analogicznie do kolejności reklam zawierających frazy kluczowe. DSA jest reklamą działającą w ramach Google Ads i polega na wyświetlaniu fraz i tytułów ściśle powiązanych i używanych w danej witrynie, a w następstwie wybieraniu stron docelowych z nagłówkami i hasłami dopasowanymi do szukanej frazy.
Reklamy DSA nie zawierają słów kluczowych ani nagłówków. Określane są na podstawie tytułu strony. W tego typu reklamach możliwe jest wybranie opisu oraz dodanie rozszerzeń jak w typowych reklamach tekstowych. Reklamy tego typu można kierować na cały obszar domeny lub tylko wybrane kategorie i strony internetowe.

DSP – czyli demand-side-platform to rodzaj platformy będący oprogramowaniem, które daje możliwość zakupu zautomatyzowanych i scentralizowanych multimediów z wielu różnych źródeł. Dedykowana jest reklamodawcom szukającym zasobów dopasowanych do właściwych grup odbiorców w odpowiednim czasie i w cenie znajdującej się w ramach dostępnego budżetu. W ramach platformy istnieje możliwość zautomatyzowanego zakupu zróżnicowanych reklam filmowych, graficznych, dźwiękowych czy displayowych. Może to odbywać się bezpośrednio w witrynie, jak i w aplikacjach oraz poza nimi.
Dostępne zasoby są bezpieczne i charakteryzują się wysoką jakością. Dzięki ich zakupieniu poszczególne firmy i marki mają szansę dotrzeć do ściśle określonych i zaangażowanych grup odbiorców korzystających z czołowych wydawców i najpopularniejszych dostępnych witryn. W ramach DSP dokonywane jest wgrywanie danej kreacji reklamowej oraz szczegółowo zaplanowana zostaje jej aktywność wśród odbiorców.

Duplicate content – to zjawisko powielania treści, które może mieć miejsce w obrębie jednej domeny lub wielu. Wówczas dana treść w niezmienionej formie opublikowana zostaje na więcej niż jednym URL. Duplikacja treści ma wpływ na ranking danej strony w wyszukiwarce. Kiedy roboty Google napotykają te same fragmenty tekstu, niekiedy nie są w stanie określić, która wersja jest oryginałem, a która kopią. Każde tego typu zdarzenie powinno być rozpatrywane indywidualnie. Kiedy zjawisko powtarza się notorycznie, może dojść do przyznania kary ze strony Google oraz obniżenie pozycji wyszukiwania, a także usunięcie danej witryny z indeksu.
Duplicate content może mieć miejsce w ramach tej samej witryny np. w wyniku braku zastosowania odpowiednich przekierowań 301, powielania treści w opisach produktów i kategorii czy wdrażaniu różnych wersji językowych. Jeżeli duplikacja treści ma miejsce w ramach kilku domen, zazwyczaj dzieje się tak w wyniku kopiowania treści z danego źródła i umieszczania jej na danej stronie, publikacji opisów produktów lub usług bezpośrednio ze strony producenta czy umieszczania tekstów bez podawania ich źródła.

Flat fee – jest jednym z modeli rozliczeniowych stosowanych w przypadku zakupu danej powierzchni reklamowej. Zgodnie z jego założeniami opłata jest pobierana za ustalony czas, w którym reklama będzie widoczna dla grupy odbiorców w określonej przestrzeni i na konkretnej stronie. Zazwyczaj rozliczenia dokonywane są za tydzień lub miesiąc. Kwota określona za wyświetlanie reklamy jest stała, niezależnie od efektywności contentu. Nie ma znaczenia również liczba kliknięć w daną formę reklamowania, ilość wyświetleń czy podjęte przez użytkowników akcje tak, jak ma to miejsce w innych modelach rozliczeniowych. Flat fee to sposób rozliczania korzystny w przypadku, gdy przeanalizowana jest efektywność tego typu reklamowania. Polecana jest zwłaszcza przy wycenach długoterminowych i daje możliwość na określenie z góry oraz precyzyjne rozeznanie w kosztach, jakie trzeba będzie ponieść w związku z reklamowaniem. FF jest także obarczony pewnym ryzykiem związanym z możliwością nieprzewidzianego spadku zainteresowania stroną, na której reklama jest wyświetlana.

Geolokalizacja – jest to złożony proces, dzięki któremu można określić lokalizację urządzeń elektronicznych. Zazwyczaj wykorzystywane są w tym celu sieci wifi, GPS, lub bazowe stacje przekaźnikowe tak zwane BTS-y. W dzisiejszych czasach większość tabletów, laptopów, czy smartfonów posiada funkcję geolokalizacji. Jest ona z powodzeniem wykorzystywana przez różne firmy, które chcą dotrzeć do jak największego grona użytkowników. Dzięki geolokalizacji przedsiębiorcy mogą wysyłać reklamy do konsumentów, którzy są potencjalnie zainteresowani ich ofertą i mieszkają w okolicy. Użytkownikom geolokalizacja pomaga odnaleźć konkretne miejsce lub informacje, które są im w danej chwili potrzebne. To dzięki niej  znajdą najbliższą placówkę banku lub dotrą do wyznaczonego wcześniej punktu. Oprócz tego geolokalizacja daje nam szybszy dostęp do pogody w naszym regionie, czy też do lokalnych wiadomości. Jest w pełni bezpiecznym narzędziem -uzyskuje od użytkownika tylko niezbędne informacje na temat lokalizacji.

Google Ads – to system reklamowy oferowany przez Google (do 2018 roku funkcjonujący pod nazwą Google Adwords). To możliwość emisji reklam w formie tekstowej, graficznej oraz video. Skorzystanie z oferty Google Ads pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania na pozytywne rezultaty prowadzonych działań reklamowych. Dzięki dostępnym narzędziom kluczowa dla reklamowania widoczność strony wzrasta w sposób natychmiastowy, a rozpoczęcie całej kampanii możliwe jest niemalże z dnia na dzień. Działania w ramach Google Ads prowadzone są zarówno w ramach pozycjonowania witryny w wynikach organicznych, jak i za pośrednictwem systemu Pay Per Click.
Reklama prowadzona w ramach Google Ads wyświetlana jest na stronach partnerów Google, takich jak np. Youtube. Dzięki temu dociera do ogromnej liczby odbiorców o określonych cechach. W ramach systemu możliwe jest również bieżące analizowanie wyników prowadzonych działań i możliwość nadzorowania ponoszonych na bieżąco kosztów prowadzonych działań.

Google Analytics – to narządzie Google, dzięki któremu możliwe jest szczegółowe analizowanie statystyk związanych z ruchem na danej stronie internetowej. W ramach programu analizie poddane zostają zachowania użytkowników względem treści i opcji zamieszczonych na stronie. Google Analytics to narzędzie bezpłatne będące znacznym rozszerzeniem opcji dostępnych w Google Ads. Korzystanie z niego dostępne jest poprzez zainstalowanie specjalnej wtyczki i umieszczenie na swojej stronie internetowej tagów. Możliwe jest to do zrealizowania w sposób automatyczny za pomocą Google Tag Managera. Google Analytics prezentuje kilka segmentów ukazujących różne rodzaje raportów. Są to m.in. dane z analiz dokonywanych w czasie rzeczywistym, dzięki którym dostępne są informacje wskazujące liczbę osób znajdujących się na danej stronie internetowej w danej chwili, źródła ich wizyt, lokalizacje oraz odwiedzane przez nich podstrony. W innych segmentach znaleźć można szczegółowe dane związane z wizytami użytkowników na stronie, analizą zachowań i rodzajem dokonywanych akcji. 1 lipca 2023 Google Analytics Universal przestanie zbierać dane, a narzędziem do analizy będzie nowa odsłona Google Analytics – GA4. Przeczytaj więcej o strategii wdrożenia GA4 tutaj lub umów się na 30-minutową konsultację tutaj

Google Planner – to narzędzie pozwalające na zaplanowanie i dobranie właściwych słów kluczowych do reklamowania danej witryny. Dzięki podaniu branży czy nazwy oferowanych produktów narzędzie wyszukuje określone słowa i frazy, które najlepiej pasować będą do przeprowadzenia skutecznej reklamy. Analiza dostarcza informacji na temat popularności i częstości wyszukiwania wraz ze zmianami, jakie w tej kwestii dokonywały się w czasie. Dzięki tego typu danym obszar słów kluczowych można zawęzić do najbardziej skutecznych, a budżet przeznaczyć na intensyfikację najważniejszych z punktu widzenia reklamy fraz. Google Planer ukazuje również szacowane stawki za promowanie danej frazy lub słowa kluczowego, dzięki czemu planowanie kosztów związanych z reklamą jest łatwiejsze i możliwe do przewidzenia oraz ustalenia z góry. Ustalone i wybrane słowa kluczowe zapisać można w specjalnym planie reklamowym i w gotowej formie przekazać go osobom projektującym oraz tworzącym kampanię.

Google Search Console – to darmowa platforma dedykowana administratorom stron, która pozwala na monitorowanie pozycji danej witryny w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki niej możliwe jest również rozwiązywanie problemów związanych ze stroną oraz dbanie o poszczególne jej elementy. Aby strona wyświetlana była w wynikach wyszukiwania Google, nie trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem narzędzia. Dzięki niemu można jednak wykonać kilka działań, dzięki którym dana witryna będzie przez Google odbierana w sposób korzystniejszy.
W ramach możliwości Google Search Console możliwe jest rozwiązywanie wszelkich problemów związanych z indeksowaniem strony i sprawdzanie, czy witryna jest brana pod uwagę przez Google podczas wyszukiwania. To również raportowanie na temat ruchu w wyszukiwarce odnoszące się do danej witryny oraz możliwość sprawdzenia, na jakie zapytania dana strona pojawia się w wynikach wyszukiwania. Google Search Console pozwala też zobaczyć, w jakich witrynach znajduje się link odnoszący do danej strony oraz rozwiązać problemy związane np. z nieprawidłowym wyświetlaniem strony na urządzeniach mobilnych.

Hashtag – to jedno z najpopularniejszych słów używanych w sieci. Hashtag jest to fraza bądź pojedyncze słowo poprzedzone znakiem #, ułatwiające grupowanie lub znalezienie poszczególnych elementów. Oznacza to, że zdjęcia, posty, czy informacje są grupowane tematycznie. Hashtagi są wykorzystywane na co dzień przez użytkowników w social mediach. Znajdziemy je między innymi na Instagramie, Tik toku, Twitterze, czy Youtubie. Ponadto występują one w językach programowania, w programach do tworzenia grafiki lub w popularnych komunikatorach. Pierwsze hashtagi pojawiły się roku 2007, ich twórcą jest Chris Messin, od tego czasu służą osobom spędzającym czas w sieci. Aby prawidłowo używać hashtagu, należy pamiętać, że znak # musi znajdować się bezpośrednio przed wyrazem -spacja pomiędzy # a słowem jest niedozwolona. Ponadto w hastagu nie może być znaków specjalnych takich jak $, &, ale za to mogą występować w nim liczby. Warto wspomnieć, że niektóre portale społecznościowe ograniczają ilość użytych hashtagów pod jednym postem, przykładem jest Twitter, który rekomenduje użycie maksymalnie dwóch.

Heatmap – to narzędzie, które pozwala przedstawić w sposób graficzny przeprowadzoną analizę danych dotyczącą zachowań użytkowników odwiedzających daną stronę. Zazwyczaj prezentacja ta ma miejsce z wykorzystaniem zróżnicowanych kolorów, których spektrum określić można mianem warm-to-cool. Chłodne barwy oznaczają strefy, które nie cieszą się popularnością i są odwiedzane stosunkowo rzadko. Ciepłe kolory ukazują podstrony, kategorie i treści, które zwracają najwięcej uwagi wśród użytkowników.
Dzięki analizie Heatmap wyróżnić można strefy i nagłówki, cieszące się największą popularnością i klikalnością oraz typy grafik czy zdjęć przyciągających najwięcej uwagi. Narzędzie pozwala również wyróżnić elementy witryny, które nie cieszą się zainteresowaniem i najczęściej są pomijane. Dzięki temu możliwe jest podjęcie kroków w kierunku zmiany tego typu stref i zastąpienia ich elementami, które przyciągną użytkowników i przyczynią się do ich aktywności. Dzięki Heatmap można również dowiedzieć się, czy wszystkie elementy znajdujące się na stronie są widoczne dla użytkowników w sposób prawidłowy i czy działają bezproblemowo.

Indeksacja – to szereg danych i zebranych informacji o stronie, które zapisywane są w wyszukiwarce Google. Witryny zaindeksowane pojawiają się w organicznych wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na słowa kluczowe umieszczone w danym zapytaniu. Tego typu zapis nie jest procedurą jednorazową. Poszczególne strony odwiedzane są regularnie przez roboty Google, które zbierają nowe informacje o stronach, aktualizują już posiadane informacje i dokonują szczegółowej analizy, która umieszczana jest następnie w jednej wspólnej bazie danych.
Indeksacja to jeden z podstawowych procesów istotny dla pozycjonowania strony. Jej optymalizacja wykonywana jest w celu zwiększenia widoczności i podniesienia pozycji w rankingu dokonywanym przez roboty Google. Wykonanie zmian w postaci rozszerzenia opisów pod kątem słów kluczowych i istotnych z punktu widzenia użytkownika fraz, nie wpłynie na natychmiastowe przesunięcie strony na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Aby tak się stało robot musi odwiedzić stronę i dostrzec zmiany w postaci pojawienia się nowych, ciekawszych i trafniejszych treści. Wówczas ma miejsce indeksacja (trwająca zazwyczaj do kilkunastu godzin od publikacji treści) i zauważyć można pozytywne efekty działania w postaci wyższego miejsca w rankingu wyszukiwania.

Influencer marketing – to rodzaj strategii marketingowej polegający na współpracy danej firmy z influencerem, czyli popularną osobą, aktywnie działającą w sieci oraz posiadającą szerokie grono stałych odbiorców. W działaniu reklamowym osoba ta pełni funkcję pośrednika pomiędzy daną firmą, czyli zleceniodawcą, a odbiorcą – potencjalnym konsumentem reklamowanego produktu lub usługi. Influencer marketing odbywa się zazwyczaj poprzez różnego rodzaju media społecznościowe, serwisy video i blogi. Popularność i szerokie grono stałych odbiorców tworzą z influencera użytkownika wiarygodnego, dzięki czemu zareklamowany przez niego produkt lub usługa postrzegane są jako rzeczy, które warto mieć lub z nich skorzystać. Tego typu działania przynoszą niekiedy ogromne zyski, zwłaszcza w grupie wiekowej 15-25 lat. Jednocześnie tego typu forma reklamy bywa znacznie korzystniejsza finansowo niż marketing tradycyjny. Reklama z wykorzystaniem influencera cieszy się powodzeniem, gdyż nie jest ona nachalna ani bliźniaczo podobna w formie czy użytych treściach do innych podobnych działań. Często odbywa się w formie recenzji czy „niezależnej” opinii. Skorzystanie z wizerunku osoby znanej, dodatkowo wpływa korzystnie na wizerunek firmy oraz wzrost jej wiarygodności.

Intencja zakupowa – to wskaźnik, dzięki któremu możliwe jest określenie popytu na dany produkt lub usługę. Prezentowany jest jako odsetek użytkowników, którzy planują skorzystać z danej oferty. Intencje zakupowe to oparte na szczegółowej analizie zachowań profile użytkowników, o określonych potrzebach i dokonujących danych poszukiwań w wyniku wyszukiwania przedmiotów i usług na podstawie konkretnych fraz. Profile użytkowników związane z intencjami zakupowymi pozwalają skuteczniej dopasować odbiorców reklamy danego produktu i wyświetlić je jako produkty rekomendowane. Daje to również możliwość przedstawiania użytkownikom ofert alternatywnych o podobnych parametrach, dzięki czemu zwiększa się wybór użytkowników i tym samym zapoznawanie z kolejnymi produktami i profilami poszczególnych firm. Dane dotyczące rozpoznania intencji zakupowych pozwalają na zapisanie profilu danego użytkownika i dopasowanie do niego rekomendowanych produktów w postaci wielu różnych reklam. Tego typu spersonalizowane działania pozwalają zaoszczędzić zarówno środki reklamodawcy, jak i przyspieszyć proces znalezienia szukanego produktu przez użytkownika, choć bywa on w pewien sposób zasugerowany odgórnie.

Kanibalizacja słów kluczowych (ang. keyword cannibalisation) – to zjawisko w pozycjonowaniu strony, o którym mówimy wtedy, gdy więcej niż jedna podstrona domeny jest zoptymalizowana pod to samo słowo kluczowe bądź ma podobną treść. W rezultacie prowadzi to do rywalizacji między podstronami w wynikach wyszukiwania w przeglądarce internetowej. Jest to niekorzystne zjawisko, ponieważ roboty Google podczas analizowania treści zamieszczanych w internecie wybierają te, które są najbardziej oryginalne i wartościowe. W przypadku kiedy dwie podstrony zawierają te same słowa kluczowe, roboty wyszukiwarki nie są w stanie określić, który adres URL powinien mieć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. W konsekwencji raz na określoną frazę główną pojawi się artykuł numer jeden, a raz artykuł numer dwa. Wcześniej specjaliści SEO nie przywiązywali znacznej uwagi do kanibalizacji słów kluczowych. Podejmowano działania, których celem było podklejanie linków.

Konwersja – to dokonanie przez użytkownika określonego działania na stronie internetowej, dzięki czemu osiągany zostaje cel sprzedawcy lub usługodawcy. Jest to rodzaj zareagowania na czynności promocyjne dokonywane w ramach pozycjonowania strony, prowadzonych kampanii reklamowej i stosowanie różnych form reklamy. Cel konwersji w tego typu działaniach zawsze powinien być konkretnie określony. Konwersją można nazwać więc obejrzenie filmu zamieszczonego na stronie, dokonanie zakupu w sklepie internetowym, zasubskrybowanie kanału, zapisanie się do newslettera lub mailingu, wypełnienie i przesłanie formularza, udostępnienie danych kontaktowych, rejestrację konta klienta, ściągnięcie aplikacji lub konkretnego pliku, pozostawienie komentarza lub recenzji czy wypełnienie formularza.
Wskaźnik konwersji oblicza się poprzez podzielenie ilości wykonanych pożądanych czynności w danej witrynie przez liczbę unikalnych odwiedzin strony oraz pomnożenie uzyskanego wyniku przez 100%. Można w ten sposób uzyskać informację dotyczącą efektywności danej witryny, czyli realizacji celów zamierzonych przez właściciela sklepu lub strony.

KPI – (z ang. Key Performance Indicators) – jest to główny wskaźnik efektywności, działania, czy też wydajności. Wskaźniki KPI są używane między innymi jako narzędzia do kontroli czynności w obrębie firmy oraz jej poszczególnych działów. Ponadto służą do porównywania naszej pracy z konkurencją, dlatego są tak pomocnym narzędziem do zarządzania dla przedsiębiorców. Wskaźnik KPI informuje nas o postępach w drodze do wyznaczonego celu- czy został on wykonany, czy może osiągnęliśmy spadek wyników. Nie istnieją uniwersalne wskaźniki KPI dla każdej z firm, ich dobór musi być rzetelnie przemyślany. Przede wszystkim muszą być praktyczne oraz kompatybilne z istniejącymi już procesami w firmie. Każde przedsiębiorstwo na podstawie indywidualnych strategii i podjętych działań musi opracować własne wskaźniki KPI. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o niezbędnych narzędziach analitycznych, których zadaniem będzie gromadzenie najważniejszych danych. Obserwacja wyników pozwala przedsiębiorcom wyciągać należyte wnioski oraz na ich podstawie podejmować kluczowe decyzje.

Landing page – to strona internetowa mająca na celu przyciągnięcie uwagi osób odwiedzających oraz przekazanie i zaprezentowanie najistotniejszych informacji. Nazywana jest często także stroną docelową i ma na celu zachęcenie do wykonania różnych czynności oraz podjęcia konwersji. Tego typu strony internetowe często powstają, by zaprezentować nowy produkt i zachęcić do jego zakupu. Wykorzystywane są również do zaproponowania zniżek oraz promocji, czy ściągnięcia konkretnych plików, takich jak e-book czy program. Cel wyświetlania landing page nie zawsze musi wiązać się ze sprzedażą. W niektórych przypadkach istotne jest po prostu zakomunikowanie użytkownikom zmian lub kluczowych informacji. Poza konkretną ofertą lub informacją, najważniejszym elementem znajdującym się na landing page, jest przyciska CTA, dzięki któremu możliwe jest natychmiastowe przekierowanie za pomocą jednego kliknięcia do wykonania danej czynności. Landing page w odróżnieniu od strony głównej nie prezentuje szczegółowych opisów dostępnej oferty lub treści. Ma na celu maksymalnie efektywne pozyskanie danych odbiorców.

Lead – to tzw. szansa sprzedażowa, czyli użytkownik lub podmiot, który potencjalnie wyraża chęć oraz ma możliwość skorzystania z danej usługi lub zakupu. Zawiera głównie podstawowe dane użytkownika, czyli nazwę, imię i nazwisko, e-maill czy numer telefonu. To również dane odnośnie potrzeb, jakie wykazuje odbiorca, informacje o przejawianych zachowaniach, zainteresowaniach i innych kluczowych kwestiach istotnych z punktu widzenia tworzenia oferty oraz reklamy. Tak zdefiniowany konsument stanowi punkt wyjścia dla opracowywania kampanii reklamowych, jej form czy doboru właściwego języka zastosowanego w treściach. W działaniach marketingowych bardzo istotne jest generowanie leadów, czyli tworzenie list potencjalnych konsumentów oraz tzw. leadów sprzedażowych, skupiających dane użytkowników, którzy są gotowi do dokonania zakupu lub skorzystania z usługi. Dzięki takim działaniom możliwe staje się przejście z etapu zainteresowania do zakupu i tym samym osiągnięcie celu właściciela strony. Leady wpływają więc na zwiększenie skuteczności witryny, usprawnienie działań marketingowych i sprzedażowych, powiększenie grona klientów oraz redukcję kosztów związanych z reklamą.

Lejek zakupowy – jest to prezentacja drogi, jaką pokonuje kupujący od momentu ujrzenia produktu, aż do momentu jego zakupu. Jest to tak zwana mapa podróży konsumenta. Lejek zakupowy jest sposobem myślenia o ścieżce zakupowej klienta oraz o tym jak zdobyć i utrzymać zainteresowanie daną marką. Lejek ma tu znaczenie symboliczne, bowiem jego kształt obrazuje kolejne etapy sprzedaży. Góra lejka jest najbardziej pojemna, symbolizuje pierwszy etap, czyli największą liczbę użytkowników. Kolejne części lejka są coraz węższe, co symbolizuje kolejne etapy, czyli osoby, które finalnie zakupiły dany przedmiot. Lejek zakupowy ma na celu przyciągnięcie klienta i przekonanie go do zakupu w danym sklepie poprzez działania marketingowe. Niebywale ważnym elementem lejka jest również zdobycie zaufania danego konsumenta na tyle, aby wrócił i kolejny raz dokonał zakupu. Schemat lejka zakupowego jest przydatny nie tylko w procesie sprzedaży, ale także dla poszerzania świadomości przedsiębiorstw o potrzebach współczesnych klientów.

Link building – to element pozycjonowania strony, w ramach którego odbywa się pozyskiwanie odnośników do własnej witryny z innych stron. Polega to na zamieszczaniu w danej treści na stronie specjalnych odsyłaczy (linków), które przekierowują po kliknięciu w nie do innej witryny lub miejsca w obrębie bieżącej strony internetowej (np. kategorii czy danego produktu). Link buidling występuje jako widoczny adres URL, grafika lub anchor. Link building może odbywać się w oparciu o linki wewnętrzne (w obrębie jednej strony internetowej, co znacznie usprawnia i ułatwia poruszanie się w ramach jej struktury) oraz linki zewnętrzne odsyłające do innych witryn. Wśród nich wyróżnić można linki naturalne, wstawione bez konkretnego celu marketingowego i odnoszące się do wartego uwagi rozwiązania problemu lub wartościowej i polecanej usługi oraz linki nienaturalne, będące zamierzoną formą reklamy, która często pojawia się na forach, blogach i w mediach społecznościowych.

Long tail – to rozbudowana fraza, którą potocznie określa się mianem „długiego ogona”. Najczęściej składa się z kilku słów (co najmniej trzech) i stosowana jest przez użytkowników, którzy poszukują precyzyjnych wyników dla swojego zapytania. Dotyczy to zarówno określonych produktów, usług, jak i informacji. Frazy typu long tail wyróżnia zdecydowanie wyższy wskaźnik konwersji niż ma to miejsce w przypadku ogólnych zapytań, czyli fraz generycznych. Jednocześnie jednak frazy long tail związane są ze zdecydowanie niższą liczbą wyszukiwań oraz mniejszą konkurencją w wynikach wyszukiwania.
Frazy typu long tail przeznaczone są głównie dla użytkowników o sprecyzowanych intencjach zakupowych, którzy szukają konkretnego produktu lub usługi. Dzięki zastosowaniu tego typu rozbudowanych sformułowań, w krótszym czasie osiągnąć można wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo skorzystania z oferty. Frazy long tail związane są z niższym kosztem pozycjonowania niż w przypadku fraz ogólnych. Pozwalają też na stosunkowo szybkie zwiększenie ruchu odbywającego się na stronie.

LTV, czyli Customer Lifetime Value – to wskaźnik ukazujący ogólną wartość danego klienta dla firmy, z której usług korzysta. Ukazuje on na podstawie dokonanych zakupów przez danego użytkownika, ich częstotliwości oraz średnich wielkości dokonanych konwersji zakupowych, ile konkretna firma jest w stanie zarobić na obsłudze konkretnego klienta. Podczas określania takiego wskaźnika bierze się pod uwagę sumę wszystkich transakcji dokonanych przez daną osobę lub podmiot w odniesieniu do kosztów poniesionych w ramach jego pozyskania. Na podstawie LTV możliwe jest zbadanie, którzy klienci i użytkownicy dokonujący zakupów lub korzystający z usług są dla danej witryny kluczowi i przynoszący największe zyski w porównaniu z kosztem ich pozyskania i środków przeznaczonych na reklamę.
LTV jest istotnym wskaźnikiem również podczas personalizowania ofert oraz dbania o długofalowe relacje z danymi użytkownikami, co przełożyć się może na dodatkowe zwiększenie zysków i poszerzenia zakresu usług, z których dany klient korzysta.

Machine learning – to rodzaj technologicznego zapamiętywania zachowań konsumenckich i wzorców, które już wcześniej miały miejsce. To również analizowanie nowych danych oraz poszukiwanie rozwiązań, które skutecznie zastosowane były w innych podobnych sytuacjach. Udział w procesach machine learning ma również Big Data oraz zgromadzone w jej ramach dane i ich analiza. Dzięki całościowemu procesowi, którego udziałem jest również pewien rodzaj sztucznej inteligencji, selekcji danych informacji w sposób samodzielny dokonuje maszyna. Dzięki temu znacznemu przyspieszeniu ulega procedura analizowania danych i szukania właściwych dla danego użytkownika rozwiązań.
Aby machine learning było możliwie najskuteczniejsze, potrzebne jest bieżące dostarczanie danych najwyższej jakości. W przeciwnym wypadku uzyskany model rozwiązania będzie niedokładny, błędny i nieskuteczny w rozwiązaniu danego problemu. Wprowadzenie procesów machine learning do funkcjonowania firmy w ramach konkretnej witryny sprzyja automatyzacji i przyspieszeniu wielu procesów związanych z obsługą klientów.

Marketing automation – to zróżnicowane procesy, w których działania wykonywane zazwyczaj przez osoby pracujące w ramach prowadzonego marketingu, zastąpione zostają przez zautomatyzowanie. To m.in. procesy związane ze sprzedażą, wsparcie zakupowe czy odpowiadanie na zapytania klientów. Aby było to możliwe, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego oprogramowania, w ramach którego funkcjonują narzędzia mające na celu zgromadzenie danych, określenie możliwych odpowiedzi na padające zapytania i dopasowanie ich do specyficznego profilu danej witryny.
Marketing automation pozwala na wykonywanie powtarzalnych działań, takich jak np. wysłanie wiadomości powitalnej czy przesłanie formularza do każdego użytkownika. Dzięki temu możliwe jest odciążenie pracowników i tym samym przekierowanie ich do wykonywania bardziej skomplikowanych i indywidualnych zadań. Marketing automation umożliwia również zbieranie danych odnośnie do aktywności odbiorców na danych witrynach internetowych dokonywanych w czasie rzeczywistym. Możliwe jest gromadzenie danych teleadresowych, związanych z poszczególnymi zachowaniami czy urządzeniami, z których dokonywana była dana aktywność itp.

Marketplace – to witryna internetowa, w ramach której oferty sprzedażowe swoich produktów umieszczać mogą różni ogłoszeniodawcy. Tego typu strona może oferować produkty z jednej konkretnej branży lub udostępniać artykuły z różnych dziedzin. W odróżnieniu od typowego sklepu internetowego, przestrzeni w marketplace nie trzeba tworzyć i prowadzić od podstaw. Wystarczy jedynie „wynająć” w jego obszarze miejsce na oferowane przez siebie przedmioty. Użytkownicy umieszczający produkty na sprzedaż nie muszą dbać o ogólne funkcjonowanie przestrzeni, prowadzenie strony i ponoszenie kosztów z nią związanych. To także mniejsze koszty operacyjne. Jednak liczyć się trzeba z faktem, że w ramach marketplace, potencjalny nabywca ma możliwość skorzystania także z ofert konkurencji. Aby uzyskać więc korzystny wynik sprzedażowy, często niezbędne jest obniżenie ceny produktu. W odróżnieniu od sklepu internetowego dany produkt znacznie trudniej jest tu wyróżnić na tle konkurencji w inny sposób niż właśnie atrakcyjna cena.

Meta Description – to opis zawartości danej strony. Zawiera tzw. metatag z opisem witryny istotny dla wyszukiwarki. Stanowi on część kodu HTML, który umieszczony zostaje w nagłówku danej strony. Zadaniem tego typu unikalnego opisu jest zachęcenie użytkowników do odwiedzenia danej witryny. Dzięki niemu zwiększa się liczba odsłon strony oraz wskaźnik klikalności. Najważniejszy dla tworzenia skutecznego Meta Description jest dobór właściwych słów, zawierający również frazy kluczowe, co zazwyczaj nakłania odbiorców do wejścia na stronę. Sam Meta Description nie wpływa jednak w żaden sposób na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. W przypadku, gdy dana witryna nie ma tego typu opisu, Google generuje go sam poprzez umieszczenie fragmentu treści znajdującej się na stronie. Dzieje się tak również wtedy, gdy Meta Description nie odpowiada ściśle na zapytanie umieszczone w wyszukiwarce. Opis Meta Description powinien mieć długość osiągającą około 155 znaków maksymalnie w przypadku Google. W innych wyszukiwarkach preferowana długość może być inna.

Meta Title – to jeden z elementów opisu strony. Jest on powiązany z Meta Description, tworząc pewnego rodzaju wizytówkę witryny, która ma zachęcić do wejścia na stronę przez poszczególnych odbiorców. Meta Title powinien w możliwie najkorzystniejszy sposób przedstawiać w skrócie zawartość witryny i stanowić trafną odpowiedź na zapytanie użytkownika. Meta Title może zostać wygenerowany ręcznie i być indywidualnie dopasowany do charakteru strony, ale istnieje również opcja utworzenia go w sposób automatyczny. Wówczas tworzy go specjalny algorytm, który pod uwagę bierze treść znajdującą się na danej stronie, jego kategoryzację czy znaczniki.
Skuteczny Meta Title powinien zawierać słowo kluczowe najlepiej w pierwszej części. Musi być on zgodny z treścią i tematyką strony oraz wykorzystywać słowa charakterystyczne dla przycisków CTA, takie jak „pobierz” czy „sprawdź”. Wskazanym zabiegiem jest również użycie języka korzyści, który przekona odbiorcę do odwiedzenia witryny, gdzie znajdzie odpowiedź na nurtujący go problem.

Omnichannel – to zintegrowany system kanałów sprzedaży i rozwiązań, dzięki którym możliwa jest interakcja sprzedawcy z potencjalnym klientem. Struktura ta pozwala na zatarcie granicy pomiędzy sferą zakupów online i offline. Według założeń strategii marketingowej omnichannel, doświadczenia zakupowe każdego użytkownika są podobne i spójne, niezależnie od wybranego sposobu zakupu. Jest to efektem wprowadzenia rozwiązań technologicznych i biznesowych, które usprawniają działania promocyjne, obsługę klientów, działania magazynowe itp. Dzięki usprawnieniu przepływu danych możliwe jest osiągnięcie większych zysków poprzez zwiększenie sprzedaży. Płynna i sprawna staje się również współpraca i wymiana informacji pomiędzy sklepem stacjonarnym, internetowym oraz dostępnym w ramach aplikacji. Dzięki systemowi omnichannel dokonywanie zakupów wraz z dostawą i odbiorem towaru staje się prostsze, sprawniejsze i dopasowane do indywidualnych preferencji. Wpływa to korzystnie na budowanie pozytywnego wizerunku i przywiązania klientów do marki oraz zwiększa szanse na skorzystanie z oferty ponownie.

Organic traffic – czyli ruch organiczny to odnotowany rodzaj ruchu na danej stronie internetowej, będący następstwem uzyskania określonych wyników wyszukiwania konkretnych fraz i słów kluczowych wpisanych w wyszukiwarce lub Mapach Google. Organic traffic nie obejmuje odwiedzin strony w wyniku kliknięcia w baner, reklamę, link lub z recenzji czy polecenia. Aby zwiększyć ruch organiczny na stronie, wykorzystuje się pozycjonowanie i inne narzędzia reklamy, takie jak wizytówki firmy w wyszukiwarkach Google. Żeby sprawdzić jaka ilość ruchu na stronie procentowo to ruch organiczny, skorzystać można z narzędzia Google Analytics. Informacje te znajdują się w zakładce „Pozyskiwania”. Ponadto możliwe jest również przeanalizowanie danych, które ukazują, jakie konkretnie słowa kluczowe generują najwięcej ruchu organicznego na stronie. Aby to sprawdzić, należy przejść do zakładki „Skuteczność”. Organic traffic w każdym przypadku dotyczy jedynie użytkowników, którzy wchodzą na daną stronę internetową w wyniku bezpłatnych wyników wyszukiwania.

Page view – jest liczbą odwiedzin danej strony internetowej, a więc żądanie załadowania pliku HTMP witryny. Każde odświeżenie lub załadowanie witryny w przeglądarce, zalicza się przez kod śledzenia Google Analytics właśnie do page view. Parametr ten bierze pod uwagę wszystkie odsłony konkretnej podstrony. Ma on duże znaczenie dla określenia popularności konkretnego serwisu pośród użytkowników. Stanowi także podstawę do dalszych analiz danych i np. do określenia czasu, w jakim użytkownicy przebywają na danej podstronie. Aby zwiększyć page view, warto stosować podstawowe zasady optymalizacji tekstów i treści na danej stronie. W tym celu dobrze jest korzystać ze słów kluczowych i fraz związanych z danym artykułem, wpisem na blogu lub opisem produktu. Treści umieszczane na stronie internetowym powinny być z kolei jasne, przejrzyste i bezpośrednio związane z tematem podejmowanym na stronie.

Persona – to opis klienta idealnego dla danej firmy, który pochodzi z określonej grupy docelowej, do której kierowana jest usługa lub produkt. Jest to szczegółowa charakterystyka osoby, która wykazuje zainteresowanie i chęć zakupu danego produktu. W opisie tego typu znajduje się wiek, miejsce zamieszkania, hobby i zainteresowania, poziom zamożności, wykształcenie, wykonywany zawód oraz wiele innych cech kluczowych w kontekście określonego produktu lub usługi. Pozwala to lepiej przestudiować sposób myślenia i rozważania zakupu, istotne cechy przemawiające za zakupem i przeciw niemu. Tego typu działania pozwalają na zidentyfikowanie słabych i mocnych stron produktu, dzięki czemu możliwe jest jeszcze lepsze dopasowanie go do odbiorcy i zwiększenie tym samym szans na sprzedaż. Stworzenie persony ułatwia również tworzenie skutecznych opisów i strategii sprzedażowych oraz treści związanych z reklamą produktu i doborem najwłaściwszego dla promocji kanału. To również dobór odpowiedniego języka i skupienie się na zaletach produktu odpowiadających idealnie na oczekiwania klienta.

PPC (ang. pay per click) – to opłata pobierana za kliknięcie. Każdorazowo gdy dany użytkownik kliknie w reklamę PPC, reklamodawca jest obciążony ustalonym z góry kosztem. Płaci on nie za wyświetlenie reklamy, ale za kliknięcie w nią. Koszt kliknięcia jest uzależniony np. od konkurencyjności branży, popularności słów kluczowych czy jakości strony, na jaką kieruje dana reklama. Najpopularniejszą platformą korzystającą z tego modelu reklam jest Google Ads, gdzie reklamodawcy mają możliwość licytowania słów kluczowych wyszukiwanych w Google. Kiedy użytkownik wprowadza zapytanie w wyszukiwarce, od razu wykonywana jest aukcja określająca, jakie reklamy się wtedy pojawią. Przed organicznymi wynikami występują te, które uzyskały najlepszą ocenę. Następne pozycje wyświetlają się pod bezpłatnymi wynikami. Reklamy PPC mogą wyświetlać się w sieci wyszukiwania Google, sieci reklamowej (displayowej), na listach produktowych, w reklamach w Mapach Google oraz w reklamach „tylko połączenie”.

Product feed (ang. kanał produktu) – jest plikiem, który zawiera opis i atrybut produktów, jakie są dostępne w ofercie sklepu internetowego. Plik ten zwykle ma format XML lub CSV o strukturze dopasowanej do specyfiki, którą wykorzystują kanały marketingowe. Dużą zaletą product feed jest możliwość automatyzacji pracy i możliwość stałego kontrolowania każdego elementu, jaki jest związany z produktem bądź usługą. Atrybut ten stosowany jest głównie do wymiany danych między e-sklepem a wydawcą reklamy. Dzięki temu można wyeliminować konieczność tworzenia API, za pomocą których dane są udostępniane innym podmiotom. Plik produktowy jest o wiele prostszy w obsłudze i można przez niego przesyłać konkretne dane. Feed produktowy posiadający postać pliku tekstowego pozwala swobodnie odczytywać informacje na różnych platformach systemów. Powstające pliki poddawane są zwykle cacho’waniu, co z kolei usprawnia dostęp do informacji – w szczególności przy dużych zbiorach danych.

Programmatic – to różnego rodzaju technologie i metody ich wykorzystania służące zautomatyzowaniu i usprawnianiu procesów zakupu i sprzedaży produktów oraz usług w Internecie. W ramach systemu Programmatic funkcją m.in. takie technologie jak SSP, DSP, Ad Exchange czy DMP. Supply Side Platform (SSP) daje możliwość udostępniania do sprzedaży różnego rodzaju powierzchni reklamowej. Demand Side Platform (DSP) umożliwia agencjom lub reklamodawcom kupowanie powierzchni reklamowej. Ad Exchange jest technologią, dzięki której możliwe staje się realizowanie zakupu danej powierzchni reklamowej. To pewnego rodzaju połączenie DSP i SSP. Data Management Platform (DMP) to natomiast narzędzie umożliwiające gromadzenie oraz zarządzanie informacjami o danych użytkownikach. Wykorzystywane jest przez wydawców i reklamodawców w celu jak najskuteczniejszego dopasowania danej treści reklamowej do właściwego odbiorcy i tym samym uczynienie reklamy efektywniejszej.

Real time marketing – to marketing, który ma miejsce w czasie rzeczywistym. Pozwala zwiększyć popularność danej marki i przyczynić się do jej sukcesu nawet w ciągu jednego dnia. Założenie real time marketingu jest bardzo proste i wymaga reakcji w nawiązywaniu do aktualnych wydarzeń w ciągu zaledwie kilku minut od ich wystąpienia. Ten refleks ma ogromne znaczenie, ponieważ nie tylko prezentuje najnowsze aktualizacje istotne dla danej marki, ale też świadomość firmy. Ważne jest jednak to, aby odpowiedź danej strony była adekwatna do sytuacji i odnosiła się do nastrojów odbiorców. Tylko wtedy zwiększają się szanse na zainteresowanie i pozyskanie nowych Klientów. Treść reakcji powinna być więc trafna, przykuwać uwagę i angażować potencjalnego odbiorcę. W efekcie będzie on wiedzieć, że dany twórca jest kreatywny, elastyczny, a jego działania są dopasowane do obecnej sytuacji. Korzystając z RTM, można więc bardzo szybko zwrócić uwagę na dany produkt/markę, zwiększyć liczbę obserwujących czy przyczynić się do poprawy konwersji i ROI.

Rebranding – jest to proces polegający na zmianie postrzegania danej firmy. Dochodzi w nim do modyfikacji pewnych elementów, dzięki którym marka komunikuje się z odbiorcą. Innymi słowy, jest to zmiana nazwy firmy, wizerunku, czy też logo. Rebranding jest najczęściej spowodowany potrzebą odświeżenia wizerunku, nawiązaniem współpracy z nowymi firmami lub spadkiem wartości danej marki. Proces ten nie kończy się tylko na dokonaniu zmian o charakterze wizualnym. Równie ważnym aspektem jest swego rodzaju harmonia produktu, marki bądź usługi. W dużych przedsiębiorstwach jest to dość skomplikowany i kosztowny proces – obszerne kampanie informacyjne, nowe materiały firmowe, ulotki, czy wizytówki. Działania w tym aspekcie muszą być dokładnie przemyślane i zaplanowane, tak aby nie wprowadzić klientów w błąd. Bardzo znanym przykładem rebrandingu jest przemianowanie sieci komórkowej IDEA w globalną markę ORANGE. Należy pamiętać, że rebranding może nieść za sobą także konsekwencje – zmiana logo firmy może nie spodobać się konsumentom. Taki przykład miał miejsce w firmie GAP, gdzie nowe logo nie przypadło do gustu klientom. Kupujący nie kojarzyli nowego logo ze starą firmą, przez co utraciła ona swoich kupujących i poniosła milionowe straty związane ze zmianą i powrotem do starego logo. Remarketing jest to strategia polegająca na dotarciu do osób, które zareagowały na naszą wcześniejszą reklamę lub odwiedziły naszą stronę internetową. Wyświetlanie reklam jest to jeden z  najlepszych sposobów, aby klient kupił oferowany mu przedmiot. Celem remarketingu jest odtworzenie na nowo procesu zakupowego. Klient, który wszedł na stronę internetową, zainteresował się danym produktem, jednak nie sfinalizował transakcji. Wyświetlenie reklamy zachęci go do zakupu konkretnego produktu. Można skierować przekaz reklamowy do określonej grupy osób np. znajdujących się w określonej lokalizacji. Można też skierować go do osób, które w niedalekim czasie dokonały zakupu, tak aby przypomnieć im, że należy ponownie odwiedzić stronę i sfinalizować transakcję. W przypadku reklam remarketingowych w social mediach Twoja strona internetowa,  profil na Instagramie, czy Facebooku może z powodzeniem być źródłem danych.

Retargeting – jest narzędziem marketingowym w internecie, które polega na wyświetlaniu komunikatów reklamowych użytkownikom sieci. Reklamy te są precyzyjnie dopasowane do ich potrzeb oraz oczekiwań. Żeby jednak było to możliwe, komunikaty wyświetlane są na podstawie wcześniejszych, podejmowanych przez użytkowników działań w witrynach. W praktyce retargeting działa za pomocą czynności, jakie wykonuje użytkownik, wchodząc na daną stronę www. Są to m.in. takie procesy, jak oglądanie konkretnych produktów w skepie z odzieżą dla kobiet. Działanie użytkownika pozostawia ślad w „przestrzeni wirtualnej” w formie tzw. plików cookie. To właśnie dzięki nim serwer reklam może wyświetlać dobraną dla użytkownika reklamę retargetingową. Mogą one opierać się zarówno na typowym oglądaniu konkretnych produktów w sklepach internetowych, jak i bardziej zaawansowanym, m.in. porzuconym koszyku. Reklamy retargetingowe wyświetlają się praktycznie wszędzie – na stronach internetowych, Facebooku i na wielu innych witrynach.

Rich media (media interaktywne) – są środkami przekazu medialnego, które umożliwiają wzajemny proces komunikacji i różnorodnej aktywności. Pojęcie to jest bardzo szerokie i dotyczy zarówno dynamicznych kreacji HTML, reklam, jak i mini gier. Rich media od pewnego czasu stanowią również antidotum na chorobę, na jaką zapadała reklama displayowa – tzw. ślepota banerowa (ignorowanie przez użytkowników standardowych reklam displayowych, które były wyświetlane na stronach). Zjawisko ślepoty banerowej wynikało z niedostosowania treści reklam do potrzeb użytkownika i wykorzystywania zbyt nachalnych formatów reklamowych. Na popularność rich media wpłynął natomiast sam sposób odbioru reklamy, która angażuje użytkownika. Odbiorca zostaje wprowadzony w świat danej marki, produktu lub usługi, a interesujące i dobrze zaprojektowane treści mogą już same w sobie spełniać rolę np. sprzedażową. Rich media tak, jak każdy środek przekazu tego rodzaju, wymaga odpowiednio skonstruowanej strony docelowej. Pozwoli ona w pełni wykorzystać treści, jakie płyną z komunikatu reklamowego.

ROAS (ang. Return On Ad Spend) – to wskaźnik, dzięki któremu można sprawdzić, czy podjęte działania marketingowe w sieci przyniosły pożądane rezultaty, czy też nie do końca. Informuje on o zwrocie z danej kampanii reklamowej. Dzięki ROAS można obliczyć więc przychód, który wygenerowany został przez budżet przeznaczony na kampanię. Jest to doskonały sposób na przedstawienie, jaki zysk przyniosła każda złotówka zainwestowana w konkretną akcję w Google Ads. Stosowanie tego wskaźniku to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy chcą lepiej zaplanować budżet na kampanie i reklamy, a także skoncentrować się na najbardziej opłacalnych rodzajach marketingu internetowego. ROAS pozwala także wyeliminować zbędne koszty i osiągnąć lepsze warunki sprzedażowe. Warto o tym pamiętać, ponieważ bez analizy wskaźników sprzedaży, nie da się zdobyć realnych danych o przychodach firmy. Znając i stosując ROAS, można więc zapewnić sobie sukces.

ROI (ang. Return On Investment) – jest wskaźnikiem rentowności inwestycji, który pozwala zmierzyć efektywność działań danego przedsiębiorstwa bez względu na jego strukturę majątku. ROI to sposób na bezpośrednie zmierzenie kwoty zwrotu z konkretnej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów. W celu obliczenia ROI, zysk lub zwrot z kampanii należy podzielić przez jej koszt. Wynik otrzymuje się w procentach. Obliczanie wskaźnika ROI to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku prowadzenia kampanii reklamowych w Google Ads. Analiza ta daje możliwość obliczenia zysku netto, jaki uzyskuje się po odjęciu kosztów. Dlatego też wskaźnik ROI pozwala osobie zarządzającej sklepem internetowym, dowiedzieć się, ile faktycznie zysku generują reklamy. Taka analiza to równocześnie świetny sposób na lepsze rozdysponowanie budżetu marketingowego, co w rezultacie zwiększa efektywność i sprzedaż. Wskaźnik ROI to więc jeden z najbardziej wartościowych sposób na przeanalizowanie rentowności inwestycji i jest stosowany w kontekście wielu kroków marketingowych.

RWD (ang. Responsive Web Design) – to strona responsywna, która zaprojektowana została w taki sposób, aby dostosowywać się do rozdzielczości ekranu na dowolnym urządzeniu stacjonarnym i mobilnym do przeglądania internetu. Są to więc wszelkiego rodzaju laptopy, tablety i smartfony. RWD jest pewnego rodzaju dostosowanym szablonem strony internetowej. Wyróżnia go to, że posiada jeden adres URL dla różnych urządzeń i na ekranie każdego z nich będzie się wyświetlać bez żadnych błędów. Strona responsywna na różnych urządzeniach może mieć nieco inny wygląd, nawigację czy zawartość. Nadal jednak jest taką samą stroną, którą identyfikują odbiorcy. W formie RWD można utworzyć praktycznie dowolną stronę internetową, m.in. witrynę informacyjną, firmową, sklepu internetowego czy blog. Bez względu jednak na wybór strony, RWD daje użytkownikom wiele możliwości. Wśród najważniejszych wyróżnia się m.in. możliwość optymalnego dostosowania do możliwości urządzeń o zróżnicowanych parametrach czy jeden panel CMS pozwalający na skuteczne zarządzenia treściami strony.

Segmentacja – to podział wszystkich klientów na określone grupy o podobnych zachowaniach, zainteresowaniach i cechach w celu dokładnego zbadania ich zapotrzebowania na określone produkty i usługi. Dzięki temu możliwe jest trafniejsze tworzenie treści i ofert oraz lepsze dopasowanie ich do konsumentów. Segmentacja rynku to narzędzie istotne dla sprzedaży B2B oraz B2C. Możliwe staje się większe usatysfakcjonowanie klientów, a także zwiększenie sprzedaży i nawiązanie trwałej więzi z klientem. Dzięki segmentacji możliwe jest również pogrupowanie klientów ze względu na określoną wielkość zysków. Daje to szansę dopasowania odpowiednich środków promocji i reklamy oraz zastosowanie działań podtrzymujących zaufanie odbiorców do danej marki. Segmentacji klientów dokonuje się zazwyczaj na podstawie kryteriów demograficznych, ekonomicznych, społecznych i geograficznych. Najczęściej są to wiek, płeć, stan cywilny, wysokość dochodów, źródło utrzymania, wykształcenie, narodowość, miejsce zamieszkania, zainteresowania czy styl życia.

SEM (ang. Search Engine Marketing) – to zagadnienie związane z marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. Obejmuje zarówno kwestie promocji witryn w płatnych, jak i w bezpłatnych wynikach wyszukiwania na dany zestaw słów kluczowych. W skład działań promocyjnych SEM wchodzi m.in. przeprowadzania kampanii linków sponsorowanych, optymalizacja stron internetowych oraz pozycjonowanie. Celem tych działań jest zwiększenie widoczności danego serwisu lub strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Przyjęło się, że w skład SEM wchodzi również SEO (ang. Search Engine Optimization) oraz PPC (ang. Pay Per Click). Można więc śmiało powiedzieć, że SEM obejmuje szereg działań dotyczących marketingu w wyszukiwarkach. To także sposób na zwiększenie efektywności, ponieważ działania SEM wyróżniają się korzystniejszymi efektami przy niższych kosztach niż w przypadku tradycyjnych strategii marketingowych. Dużą zaletą SEM jest również to, że nastawione jest na konkretne słowa i frazy kluczowe, których użytkownik szuka w wyszukiwarce. Zwiększa się więc prawdopodobieństwo, że reklama dotrze do Klienta, który skorzysta z konkretnych produktów lub usług.

Semstorm – jest kompleksowym narzędziem, które usprawnia pracę nad widocznością strony w wyszukiwarkach internetowych. Pozwala m.in. codziennie monitorować pozycje fraz, analizować słowa kluczowe pod względem ich miesięcznych liczb wyszukiwań oraz szczegółowo porównywać je z konkurencją. Celem Semstorm jest więc zwiększenie efektywności działań, jakie prowadzi się w zakresie marketingu internetowego. Narzędzie to udostępnia dane, które użytkownik może przeanalizować, aby przekonać się, na jakie słowa kluczowe widoczna jest jego strona. Pomoże to naprawić błędy w działaniach SEO, zareagować na zmiany oraz dotrzeć do nowych Klientów. Semstorm podpowie także, jakie frazy najczęściej są wyszukiwane przez internautów, aby właściciel strony mógł wykorzystać je w swojej kampanii marketingowej, w treści artykułów, w opisach produktów czy w reklamach. Baza słów w SemStorm po wpisaniu interesującej użytkownika frazy sprawi, że można dowiedzieć się, czego szukają internauci w powiązaniu z podanym słowem.

SEO (ang. Search Engine Optimization) – czyli proces, który pozwala zwiększyć pozycję strony internetowej w bezpłatnych wynikach wyszukiwania dla danych fraz i słów kluczowych. Znalezienie się na pierwszych miejscach na liście wyszukiwań zwiększa popularność witryny, liczbę wejść, dochód ze sprzedaży, a także buduje rozpoznawalność marki. SEO może służyć nie tylko do optymalizacji strony pod względem wyszukiwarek, ale też do pozycjonowania. Głównym zadaniem działań SEO w ramach strategii marketingowych, jest przewidywanie, w jaki sposób wyszukiwarka zareaguje, gdy internauta użyje konkretne słowa kluczowe. Optymalizacja strony pod kątem SEO jest możliwa m.in. dzięki opracowywaniu unikalnych treści, dostosowanie kodu witryny zwiększając jej znaczenie dla danych słów kluczowych, a także likwidacji przeszkód w indeksowaniu witryny przez wyszukiwarkę. SEO to więc podstawowe narzędzie marketingowe, które pozwala firmom znaleźć się na pierwszych miejscach wyszukiwarek internetowych, zwiększając tym samym zainteresowanie wśród Klientów.

SERP (ang. Search Engine Result Page) – to strona internetowa, która wyświetla wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce, jako reakcja na wpisane słowo kluczowe. Wyszukiwarka Google dzieli SERP na dwie podstawowe grupy: darmowe i płatne. SERP darmowe zwane są też organicznymi lub naturalnymi, a płatne odnoszą się do reklam PPC. Każdy rezultat wyszukiwania składa się z kilku elementów – tytułu witryny oraz przypisanego do niej adresu URL, niezbyt długiego opisu, który zawiera najważniejsze słowa kluczowe. Algorytm wyszukiwarki sam ustala kolejność wyświetlania stron darmowych SERP. W tym celu wykorzystuje m.in. pozycjonowanie i optymalizację strony dzięki działaniom SEO. Dopasowuje równocześnie trafność wyszukiwań poprzez analizę słów kluczowych. Nieco inaczej wygląda kwestia w przypadku reklam płatnych. Wtedy to kolejność wyświetleń jest uwarunkowana mechanizmem aukcyjnym platformy reklamowej AdWords. Analizie poddawana jest jakość tekstu reklamowego. Google Ads bierze również w takim przypadku pod uwagę jakość i trafność reklamy, a także stawkę za kliknięcie, jaką reklamodawca może zapłacić.

Sieć afiliacyjna – w marketingu sieciowym to kanał, który umożliwia promowanie produktów lub usług. W tym celu stosowane są kanały komunikacji przynależne do partnerów w zamian za ustalony wcześniej procent wartości sprzedaży. Jest to więc relacja typu win-win-win – każda strona jest zadowolona z efektu (Klient z dokonanego zakupu, sklep ze sprzedaży, a bloger z dochodu). Sieć afiliacyjna to doskonały przykład mechanizmu, na którym każdy zyskuje. Wyróżnia się jednak kilka najpopularniejszych metod naliczania prowizji dla wydawców – CPS, CPA, CPC. W modelu CPS wydawca zarabia prowizję, gdy użytkownik dokonuje zakupu za pomocą strony reklamodawcy. W przypadku CPA zarobki generowane są wtedy, gdy użytkownik wykonuje pewną akcję na stronie reklamodawcy – rejestracja czy wypełnienie ankiety. Model CPC polega z kolei na generowaniu zysków w sytuacji, gdy Klient klika w link partnerski i odwiedza stronę reklamodawcy. Z marketingu afiliacyjnego mogą skorzystać więc zarówno doświadczeni blogerzy, jak i osoby początkujące bez doświadczenia.

SSL (ang. Secure Socket Layer) – jest protokołem zabezpieczającym w sieci, który pozwala szyfrować dane w Internecie. Daje możliwość bezpiecznego połączenia internetowego, między przeglądarką, a serwerem ze stroną. SSL gwarantuje równocześnie poufność transmisji danych, jakie przesyłane są przez Internet. Celem certyfikatu SSL jest uniwersalność, która z kolei sprawia, że mogą z niego korzystać protokoły aplikacyjne takie, jak http, FTP itd. Za pomocą SSL można więc szyfrować połączenia do poczty, serwerów FTP, stron www i wielu innych. Skuteczność i prosta obsługa certyfikatu SSL powoduje z kolei, że protokół szybko znalazł zastosowanie m.in. jako forma zabezpieczenia transakcji w bankowości elektronicznej, aukcji internetowych i w systemach płatności online. SSL potwierdza także wiarygodność danej strony www, a w przypadku bardziej zaawansowanych certyfikatów EV – również całej firmy. Posiadanie certyfikatu SSL to z kolei udowodnienie potencjalnemu Klientowi, że firma jest poważnym kontrahentem, któremu można w pełni zaufać.

SXO (ang. Search Experience Optimization) – to termin, który odnosi się do doświadczeń użytkownika i jest zbiorem technik mających za zadanie zwiększenie konwersji. Jest to możliwe dzięki dostosowaniu witryny do oczekiwań oraz preferencji internatów. Strona, która spełnia założenia optymalizacji zgodnej z założeniami SXO, wyróżnia się prostą obsługą, dobrze się prezentuje, bardzo szybko wczytuje i zachęca użytkownika do dokonania zakupu, zapisania się do newslettera czy wykonania każdego innego działania oczekiwanego przez właściciela. Takie podejście jest alternatywą dla popularnego dotychczas modelu, w którym uwagę przywiązywano głównie do uzyskania wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwarki. Główną korzyścią wynikającą ze stosowania SXO, jest przede wszystkim poprawa zadowolenia użytkowników. To natomiast może powodować, że konsument będzie polecać daną firmę innym znajomym. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że w trakcie następnych zakupów Klient wybierze właśnie daną firmę, a nie konkurencję.

Targetowanie – to działania, które dokonują reklamodawcy, selekcjonując Klientów. Wykonywane są, aby określić docelową grupę odbiorców zainteresowanych danym produktem lub usługą. Targetowanie pozwala zwiększyć powodzenie kampanii marketingowej, która może osiągać oczekiwaną konwersję. To z kolei wpływa na lepsze wyniki sprzedażowe. Szeroki proces targetowania reklam daje szansę na zwiększenie rozpoznawalności marki i świadomości. W tradycyjnych mediach proces ten polega przede wszystkim na określeniu konkretnych parametrów umożliwiających dotarcie do grupy odbiorców będącej w stanie zakupić reklamowany produkt. Najważniejsze kryteria obejmują m.in. wybór medium, czas emitowania reklamy oraz jej kontekst. Targetowania można dokonywać w oparciu o takie czynniki, jak czynnik demograficzny czy behawioralny. Czynniki demograficzne dotyczą płci, wieku, wykształcenia, upodobania, stylu życia czy dochodów. Czynniki behawioralne obejmują natomiast zachowanie użytkownika w sieci, przeglądane przez niego strony czy historię wyszukiwania.

Test A/B – to metoda badawcza, która polega na równoczesnym pokazania minimum dwóch wersji stron internetowych, treści e-mail itd., różnym segmentom użytkowników. Połowa odbiorców automatycznie otrzymuje wersję A, a druga połowa – wersję B. Testy A/B pozwalają zweryfikować, które z rozwiązań wyróżnia się lepszym zainteresowaniem wśród Klienta i łatwiej do niego trafia,, przekonując do wykonania pożądanego działania – wypełnienia ankiety, formularza rejestracyjnego, zakupu itd. Skuteczność konkretnej wersji zwykle daje możliwość wskazania współczynnika konwersji. Testy A/B to także metoda, która pozwala porównać strony różniące się jedną lub kilkoma cechami (treściami nagłówka, kolorystyką, kartami produktów). Należy jedynie pamiętać, że testowana jest tylko jedna zmienna, czyli m.in. kolor nagłówka lub strona, która traktowana jest jako całość. Technika ta dostarcza wiele danych niezbędnych m.in. do optymalnego wykorzystania budżetu marketingowego oraz do zaprojektowania strony internetowym, która posiadać będzie wysoki współczynnik konwersji.

Topical authority – to idea, która opiera się na poziomie optymalizacji stron internetowych pod kątem SEO. Związana jest z przekazywaniem wartościowych treści użytkownikom, którzy odwiedzają konkretną witrynę. To pewnego rodzaju autorytet strony w opinii Google w odniesieniu do podejmowanego tematu. Topical authority wymaga stosowania pojęć pokrewnych dla konkretnego zagadnienia i całościowego ujęcia tekstu. Na rzetelność topical authority wpływają znane algorytmy Google – Panda i Koliber. Algorytm Panda odpowiada za content witryny, natomiast algorytm Koliber jest odpowiedzialny za odsunięcie uwagi twórców od słów kluczowych. Podpowiada równocześnie, aby skupić się na naturalności tworzonych treści i ich kontekście. Aby stworzyć treści w ramach topical authority, należy przede wszystkim kompleksowo wyczerpać temat – a więc zastosować sporą ilość znaków. Duże znaczenie ma także uwzględnienie semantyki, rzetelne omówienie tematyki oraz naturalne wyczerpanie tematu bez stosowania dziesiątek słów kluczowych.

UI (ang. User Interface) – czyli interfejs użytkownika to zbiór wszystkich elementów konkretnego urządzenia, aplikacji lub oprogramowania, które umożliwiają kontakt z użytkownikiem. Najpopularniejszym rodzajem UI, jest interfejs graficzny, czyli wszystkie widżety, okienka, przyciski, galerie i elementy wizualne, które ułatwiają komunikowanie się z daną stroną. Odpowiednio zaprojektowany UI wyróżnia się więc nie tylko estetyką, ale też intuicyjną obsługą. Dlatego też ma silne powiązania z UX. Właściwe połączenie tych dwóch elementów powoduje, że dany produkt będzie przyjazny i przystępny dla użytkownika, zrozumiały i prosty w obsłudze. Wykonywaniem UI zajmuje się natomiast User Interface Designer, czyli osoba, która skupia się na estetyce. Jest ona odpowiedzialna m.in. za projektowanie przewodniego stylu, dobór grafik, obrazów i elementów multimedialnych, proponowanie układu wizualnego czy dbanie o kwestie brandingu oraz kompleksową współpracę z UX designerem.

Unikalność – to treści, które są oryginalne i nigdzie indzie nieduplikowane. Wprowadzenie tego terminu sprawiło, że strony internetowe tworzą swoje treści i nie korzystają z tych, które zostały stworzone już wcześniej przez kogoś innego. W innym wypadku kopiowanie miałoby miejsce na dużą skalę. Unikalność pozwala „wybić” się danej stronie internetowej lub produktowi, ponieważ Google „lubi”, gdy treści są właśnie unikalne, a nie powielane w takiej samej formie z różnych źródeł. Zawsze jednak istnieje pewne prawdopodobieństwo, że jakaś kwestia jest opisywana innymi słowami. Dlatego właśnie unikalność jest tak promowana. Unikalne treści kojarzą się zwykle z tym, że zostały stworzone przez eksperta z danej dziedzinie i przekazują szerokie, bogate w wartościowe informacje treści. To z kolei zwraca uwagę odbiorców, którzy chętnie powracają na takie strony internetowe i polecają je znajomym. Gdy treści będą unikalne i przydatne, to z kolei zwiększa się szansa, że dany tekst będzie funkcjonował na różnych grupach i wśród konkretnych użytkowników, zwiększając tym samym jego zasięgi.

Up-selling – jest to jedna z technik sprzedaży, zwana inaczej sprzedażą uzupełniającą. Polega na oferowaniu klientom droższych produktów, niż te, których używali do tej pory. Zgodnie z założeniami up- sellingu rozpoczynając sprzedaż od produktu bazowego, płynnie przechodzimy do propozycji produktu premium. Przedstawiając jego pozytywne cechy oraz to, w jaki sposób produkt o większym standardzie wpłynie na użytkownika, jesteśmy w stanie uzyskać lepsze wyniki sprzedażowe. Up- selling to również sprzedaż kilku takich samych produktów po niższej cenie jednostkowej, niż w przypadku zakupu jednej sztuki. Sprzedawcy używający techniki up-sellingu nie powinni oferować przedmiotu, który przewyższa możliwości finansowe Klienta, bowiem oferta taka zostanie z góry odrzucona. Metody up-sellingu nie są używane tylko przy sprzedaży bezpośredniej, można zaobserwować je również w sklepach internetowych. Najpopularniejszymi przykładami up- sellingu są między innymi sprzedaż lepszego oprogramowania przy zakupie laptopa, czy sprzedaż droższego telewizora o lepszych parametrach, niż ten, po który przyszedł Klient.

Usability – czyli użyteczność strony internetowej odnosi się do łatwości w posługiwaniu się nią i wygodą jej obsługi. Użyteczność ma ogromny wpływ dla satysfakcji użytkownika serwisu, który bez problemu porusza się po danej stronie www. Taka witryna jest więc funkcjonalna i intuicyjna, a użyteczny serwis wyróżnia się tym, że bez przeszkód można odnaleźć na nim wszystkie interesujące nas treści, nie ma się problemu ze złożeniem zamówienia czy skontaktowaniem się z przedstawicielem firmy. W przypadku sklepów internetowych lub stron, które oferują różne usługi, użyteczność to również czytelne zdjęcia wysokiej jakości, które pozwalają ukształtować oczekiwania potencjalnego Klienta co do zamówienia. Duże znaczenie mają również czytelne opisy produktów oraz usytuowanie ich w odpowiedni sposób w witrynie. Użyteczność strony internetowej to także wiele innych aspektów, wśród których można wyróżnić m.in. responsywność. Wszystko ma za zadanie dostarczyć użytkownikom treści w najbardziej przyjaznej, prostej i przejrzystej formie.

User Generated Content – to treści, które tworzą konsumenci. Równocześnie pomagają one wielu markom rozszerzyć ofertę treści oraz wzmocnić te, które już istnieją. Każda z treści, która odsyła do danej marki, może też w znacznym stopniu zwiększyć SEO. User generated content to więc wszystkie treści tworzone i publikowane przez nieopłacanych autorów. Do UGC zalicza się m.in. artykuły na blogach, strony internetowe, zdjęcia i posty w social mediach. Do najpopularniejszych typów UGC zalicza się m.in. materiały wideo, transmisję na żywo, case study, recenzje, succes stories (opowiedziane ustami pracowników historie ich kariery w konkretnej firmie), posty na forum, posty w social mediach, zdjęcia, grafiki czy infografiki (najchętniej udostępniane i pożyczane przez zewnętrznych twórców elementy), posty na blogu oraz wpisy w Wikipedii. UGC jest więc elementem strategii marketingowej, który pozwala zyskać niegasnący szum informacyjny i utrzymać zainteresowanie potencjalnych Klientów produktem lub daną marką.

UTM (Urchin Tracking Module) – są specjalnymi parametrami, które można „dodać” do tradycyjnego adresu URL. Dzięki nim zyskuje się możliwość dokładnego śledzenia historii z konkretnych źródeł w stronie internetowej. Tagi UTM to więc niezwykle przydatne i funkcjonalne elementy, które usprawniają funkcjonowanie i logistykę internetową. Tagi UTM zostały wymyślone i użyte pierwszy raz w 2005 roku przez firmę Urchin Software. Została ona przejęta przez Google i dała początek najpopularniejszemu obecnie narzędziu analitycznemu świata – Google Analytics. Tagi UTM można zweryfikować po kliknięciu w link. Otagowane linki są dość długie, zawierając równocześnie niezbędne informacje do danych elementów, których mają dotyczyć. Tag UTM to również doskonały sposób na uzyskanie maksymalnie dokładnej odpowiedzi na nurtujące pytanie, skąd biorą się użytkownicy danej strony. Choć w teorii można dodać tagi do każdego linka, to zaleca się ich stosowanie w przypadku płatnych reklam, newsletterów, postów w social mediach oraz zewnętrznych contentach.

UX (User Experience) – są doświadczeniami użytkownika, czyli jego wrażeniami i emocjami, których doświadcza, korzystając z konkretnych produktów. To bardzo ważne narzędzie na stronach internetowych, ponieważ strona, która została zaprojektowana na podstawie doświadczeń użytkownika, wyróżnia się prostą strukturą nawigacji. UX zapewnia też jasny przekaz informacji oraz przejrzystą strukturę treści. Odpowiednio przygotowana strona pod kątem UX wpływa więc na doświadczenia użytkownika oraz mniejsze prawdopodobieństwo odrzuceń. W konsekwencji daje lepszą szansę na właściwą konwersję i ponowne polecenia. UX to także niezwykle przydatny element przy pozycjonowaniu stron, w szczególności wśród sklepów internetowych. UX to również kluczowy wskaźnik Google – Core Web Vitals. Nad tworzeniem tych kwestii czuwa z kolei UX designer, który przygotowuje projekt produktu na podstawie analiz, oczekiwań biznesowych firm oraz dostosowanie go do potrzeb użytkowników. Taka osoba projektuje więc prosty, a równocześnie atrakcyjny wizualnie interfejs użytkownika tak, aby jak najbardziej wyeliminować wszystkie elementy mogące przysporzyć niepotrzebnych błędów.

Viewability – jest to parametr określający, jaka ilość reklam mogła być faktycznie zobaczona przez użytkowników. Innymi słowy, oznacza to, jaki fragment reklam znalazł się fizycznie na ekranie w widocznej części witryny www. Według standardów IAB Polska widoczna część to taka, w przypadku której mniej niż 50 procent pikseli widoczna jest fizycznie w aktywnym oknie przeglądarki minimum przez sekundę. Jeżeli chodzi o reklamy wideo, również zaliczają się do podanych standardów. Jedyna różnica jest w tym, że minimum 50 procent pikseli reklamowych musi być widoczne w aktywnym oknie przeglądarki przez co najmniej 2 sekundy. W tym przypadku widoczność nie jest równoznaczna z odsłonami, określa natomiast czy dany użytkownik widział określoną reklamę. Lokalizacja reklamy na stronie ma ogromne znaczenie na viewability reklamy, bowiem w dużej mierze od tego zależy, czy zostanie ona faktycznie zobaczona. Reklamy zlokalizowane w górnej części strony mają większą szansę zostać fizycznie zobaczonym niż te zlokalizowane na dole strony.

Virality – czyli rozprzestrzenianie treści marketingu wirusowego, związane jest z działaniami, które są odmianą marketingu szeptanego. Virale stały się nierozerwalną częścią zaistnienia w internecie, a dziś praktycznie każdy internauta udostępnia lub otrzymuje filmy viralowe, przyczyniając się do ich rozprzestrzeniania. Część virali to efekt działań marketingowych oraz promocyjnych, które pomagają zdobyć większe zaufanie internautów. Viral to z kolei nic innego, jak intrygujący rodzaj filmu, który bardzo szybko zyskuje popularność. Internauci bardzo chętnie i szybko przekazują go dalej znajomym, którzy dzielą się nim dalej. Mechanizm ten przypomina nieco działanie wirusa, który infekuje kolejnych odbiorców. Podobieństwo to nie jest przypadkowe, ponieważ virale promocyjne stanowią jedną z form marketingu wirusowego, który ma za zadanie stworzenie takiej sytuacji, że potencjalni Klienci sami przekazują dalej konkretne informacje związane z daną firmą ukazaną w rozpowszechnianym materiale.

VR virtual reality – czyli wirtualna rzeczywistość. Wirtualna rzeczywistość jest to trójwymiarowy obraz, który został stworzony poprzez wykorzystanie technologii informatycznej. Dzięki komputerowi możliwe jest kreowanie przedmiotów, przestrzeni lub zdarzeń, które przypominają rzeczywistość, bądź fikcje. Według założeń wirtualna rzeczywistość ma wywoływać realne doznania. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, ponieważ umysł człowieka oceniając detale, jest w stanie bardzo szybko wychwycić, co jest realne, a co wirtualne. Autorem terminu virtual reality jest amerykański informatyk Jaron Lanier. W 1984 roku założył on firmę VPL Research, która stworzyła pierwsze okulary VR oraz rękawice, która pozwała manipulować przedmiotami widocznymi w wirtualnej rzeczywistości. Pomysły, które opracowała w tamtych czasach firma Laniera wykorzystywane są do dnia dzisiejszego. Obecnie wirtualną rzeczywistość możemy uzyskać poprzez generowanie efektów akustycznych oraz obrazów.

White Hat SEO – jest to spektrum działań z zakresu SEO, które są spójne z wytycznymi twórców wyszukiwarek internetowych. Głównym zadaniem stosowania White Hat SEO jest zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarkach internetowych. Działania te oprócz uzyskania jak najlepszej odpowiedzi na zadane pytanie, sprawiają także, że strona staje się atrakcyjniejsza dla osób tam trafiających. Głównymi celami White Hat SEO jest również projektowanie strony prostej w użyciu, optymalizacja kluczowych elementów, czy tworzenie spójnegoi zaplanowanego linkowania wewnętrznego, łatwego do zrozumienia dla odbiorcy. Ponadto działania White Hat Seo mają za zadanie stworzenie zrozumiałej dla czytelnika formy publikacji treści czy optymalizację stron pod kątem szybkości ładowania i lekkości zasobów. Przeciwieństwem White Hat SEO jest Black Hat SEO, czyli inaczej spam, nadużywanie fraz kluczowych, ukryte treści, czy SWL. Działanie Black Hat SEO może powodować wykluczenie strony z wyników wyszukiwania w przeglądarkach internetowych.

Wolumen wyszukań (ang. search volume) – jest to liczba wyszukań poszczególnego słowa kluczowego w wyszukiwarce internetowej. Inaczej mówiąc volumen odpowiada na pytanie jak często użytkownicy wpisywali daną frazę w przeglądarkę internetową. Statystyka ta podawana jest zazwyczaj w skali miesiąca, chociaż zdarza się, że jest wyrażona w innym okresie czasu. Volumen wyszukań to jedna z wielu statystyk, która jest przydatna w narzędziach analitycznych wykorzystywanych w środowisku SEO. Największymi wolumenami wyszukań charakteryzują się frazy ogólne, ale to frazy z długim ogonem, czyli bardziej szczegółowe, mają mniejszą konkurencję i lepsze wskaźniki CTR. Volumen wyszukań odgrywa bardzo dużą rolę w pozycjonowaniu strony internetowej. Jak widać z powyższego zarówno pozycjonowanie stron, jak i dobór słów kluczowych to bardzo indywidualna sprawa.

Współczynnik konwersji (ang. Conversion Rate, CR) – to parametr, który procentowo pokazuje, ilu użytkowników kliknęło w daną reklamę AdWords i dokonało konwersji – czyli podjęło działanie pożądane przez reklamodawcę. Współczynnik ten może dotyczyć rejestracji na stronie, zakupów w sklepie internetowym, zapisania się do newslettera czy wypełnienia formularza kontaktowego. CR jest również jednym z parametrów, który zwiększa skuteczność marketingu kampanii, grup reklam i słów kluczowych. Jest więc kluczem do sukcesu w e-biznesie. Współczynnik konwersji wyliczany jest za pomocą dzielenia liczby konwersji przez liczbę wszystkich użytkowników, jacy kliknęli w reklamę i przeszli na docelową stronę. Konwersja może być na bieżąco śledzona, dzięki czemu dostarcza wartościowych informacji odnośnie zachowania użytkownika po kliknięciu w reklamę. Pozwala to również sprawdzić, które kampanie działają najskuteczniej. Parametr ten ma więc ogromne znaczenie dla powodzenia strony internetowej, ponieważ gdy witryna nie konwertuje, to także nie generuje przychodów.

Zasięg – jest liczbą osób, które zobaczyły daną zawartość strony internetowej lub treści na jej temat. Wskaźnik ten to wartość szacunkowa. W celu zwiększenia zasięgów strony internetowej oraz zawartych na nich treściach należy zwracać uwagę na akapity, formułowanie zdań, słów i fraz kluczowych oraz długości tekstu. Optymalna długość tekstu, który publikuje się na stronie głównej lub półstronie powinna wynosić ok. 2500 znaków. Algorytmy Google negatywnie patrzą na długie bloki ciągłego tekstu. Dlatego też zaleca się, aby liczba znaków po każdym z nagłówków nie przekraczała 300 słów. Dobre pozycjonowanie strony, a więc zwiększenie zasięgów, to także odpowiedni dobór słów kluczowych. Powinny być one powiązane z treścią tekstu, a przy tym cieszyć się wysoką częstotliwością wyszukiwań. Warto więc zastanowić się, co wpisałby w wyszukiwarkę użytkownik – jakiego typu fraza powinna spowodować, że to właśnie dany tekst podpowiedzą Google.

Cube Group

Cube Group

Agencja digital

Tekst został przygotowany przez ekspertów z zespołu Cube Group, agencji digital, w której łączymy strategie digital marketingowe, SEM, SEO, social, content, performance, analitykę, kreację i technologię. Zespół Cube Group na co dzień pracuje dla takich marek jak m.in. mBank, Vectra, Credit Agricole, Innogy i więcej. Zgarniamy przy tym najważniejsze wyróżnienia branżowe (Effie, MIXX Awards, Golden Arrow, European Performance Marketing Awards, Performance Marketing Diamonds, Efekton Awards, Ekomersy i Aulery).