Google Popular Products
Home > Blog > SEO > Google uruchamia nową wyszukiwarkę – porównywarkę produktów

Google uruchamia nową wyszukiwarkę – porównywarkę produktów

Już od tego tygodnia w Google zaczęła działać nowa opcja wyszukiwania ubrań, butów, akcesoriów i innych produktów pozwalająca porównywać oferty różnych sklepów i marek z całej sieci.

W mobilnych wynikach wyszukiwania dla zapytań związanych z ubiorem Google będzie automatycznie identyfikować popularne produkty ze sklepów internetowych i wyświetlać je razem w nowej sekcji „Popular Products”. Porównywarka umożliwia filtrowanie wg rozmiaru, stylu, kategorii oraz przeglądanie wielu zdjęć danego produktu. W jednym miejscu mamy także szybki dostęp do ocen i recenzji. Chcąc poznać więcej szczegółów lub dokonać zakupu przejść będzie można bezpośrednio na odpowiednią stronę www sklepu. Jak na razie nowa funkcja działa tylko w języku angielskim na terenie USA i nie pojawiły się jeszcze informacje o terminach wprowadzenia w innych krajach.

porównywarka produktów google

Co bardzo ważne nowa wyszukiwarka jest całkowicie darmowa dla sprzedawców, ponieważ opiera się na indeksie stron internetowych Google używanym dla naturalnych (bezpłatnych) wyników wyszukiwania. Jak podaje Google, na potrzeby porównywarki indeksowane i porządkowane są produkty pochodzące z ponad miliona sklepów internetowych, a informacje o nich aktualizowane są regularnie. W przyszłości planowane jest rozszerzenie działania nowej funkcji na większą liczbę zapytań, kategorii, urządzeń oraz produktów.

Jak trafić do Google Popular Products?

Wyświetlanie towaru z e-sklepu w wyszukiwarce produktów Google możliwe jest przy pomocy jednej z dwóch metod:

  1. Na podstronach z produktami należy umieścić w kodzie odpowiednie oznaczenia danych strukturalnych dla produktów (schema.org) – przewodnik Google na ten temat dostępny jest tutaj.
  2. W usłudze Google Merchant Center należy wgrać plik produktowy („product feed”) ze ściśle określonym zestawem informacji oraz w razie potrzeby potwierdzić opcję wyświetlania w miejscach docelowych reklam („Surfaces Across Google”).

Dla wyświetlania w bezpłatnych wynikach, oprócz minimalnego wymaganego zestawu atrybutów produktu, Google rekomenduje także stosowanie w ramach Merchant Center najlepszych praktyk takich jak m.in.:

Od pewnego czasu usługa Google Merchant Center jest otwarta dla wszystkich sprzedawców i nie jest wymagane prowadzenie płatnej kampanii reklamowej Google Ads aby obsługiwać konto. Każdy sklep może więc bezpłatnie zgłaszać w Merchant Center aktualne pliki danych o produktach do Google w czasie rzeczywistym.

Szczegółowe porady Google dla sprzedawców, którzy chcą wyświetlać swoje produkty w różnego typu naturalnych wynikach wyszukiwania znaleźć można na tej stronie.

Maciej Dobkowicz

Maciej Dobkowicz

SEO Expert

W agencji Cube Group pracuje od 2013 r. Zajmuje się kompleksowym prowadzeniem kampanii SEO, w tym koordynacją działań zespołu oraz wsparciem merytorycznym dla klientów. Był także odpowiedzialny za realizację działań z zakresu content marketingu i prowadzenie firmowego bloga dla Semtec – marki Cube Group. Z branżą SEO związany od 2010 r., posiada bogate doświadczenie w zakresie audytów i optymalizacji SEO stron i sklepów internetowych. Realizował projekty SEO dla witryn internetowych takich marek jak Beckers, Tikkurila, Ceneo, Biotebal i Möller’s. Kampania dla marki Möller’s uzyskała w 2021 roku nominację do nagrody European Search Awards.