Home > Słownik > Adres URL

Adres URL

Co to jest adres URL?

Adres URL (Uniform Resource Locator) to unikalny identyfikator, który prowadzi do określonego miejsca w Internecie. Każda strona internetowa, obraz, film, dokument i więcej, mają swój własny, unikalny adres URL. To trochę jak adres domu w świecie cyfrowym.

Jak znaleźć adres URL?

Zazwyczaj adres URL można znaleźć na górze przeglądarki internetowej, w pasku adresu. Gdy odwiedzasz stronę internetową, jej adres URL pojawi się tam. Możesz go skopiować, wkleić gdzie indziej lub udostępnić. Możesz również prawym przyciskiem myszy kliknąć link lub obraz i wybrać „kopiuj adres linku” lub „kopiuj adres obrazu”, aby uzyskać bezpośredni URL.

Adresy URL są niezbędne dla funkcjonowania Internetu. Umożliwiają nawigację i dostęp do różnych stron i zasobów w Internecie. Bez adresów URL, nie byłoby łatwego sposobu na znalezienie lub udostępnianie konkretnych informacji online. Adres URL jest również używany do śledzenia odwiedzin na stronie, do linkowania do określonych sekcji na stronie, a nawet do prezentowania określonych informacji w określony sposób.

Przykład wyświetlanego adresu URL

Adres URL – jak jest skonstruowany?

Adres URL złożony jest z dwóch części, czyli protokołu oraz części zależnej. Protokół to rodzaj adresowanego zasobu (np. http, https), a część zależna to domena, ścieżka dostępu oraz rozszerzenie. Zatem adres URL wygląda następująco: https://www.domenaxyz.pl/sklep

Adres URL dla Google i innych wyszukiwarek

Odpowiednio skonstruowany adres URL ma ogromne znaczenie. Po pierwsze jest jednym z ważniejszych elementów indeksowanych przez Google i inne wyszukiwarki, ponieważ algorytmy oceniają na jego podstawie budowę witryny oraz zawartość strony. Dzięki temu pozycjonują ją na odpowiednich miejscach w wyszukiwarce. Dodatkowo dobry adres URL, który jest dość krótki i prosty, łatwiej się zapamiętuje. Dzięki temu użytkownicy, którzy przypadkowo się na niego natkną, prawdopodobnie go odwiedzą, jeśli reklama będzie interesująca.

Przyjazny adres URL – jak wygląda?

Przyjazny adres URL to taki adres, który jest łatwy i prosty do odczytania przez człowieka jak i robotów, a także umożliwia określenie jego struktury. Proste adresy URL wspierają proces pozycjonowania strony internetowej. Najważniejsze cechy które powinien spełniać to: być łatwy do zapamiętania, zawierać słowo kluczowe, być statyczny, czy nie zawierać znaków specjalnych. Przykładowy przyjazny adres URL powinien wyglądać następująco: https://www.domenaxyz.pl/usluga/nazwa-uslugi

Końcowy adres URL

Końcowy adres URL to dokładny adres strony lub podstrony, na którą użytkownik zostanie przekierowywany po kliknięciu w reklamę. Powinien być ściśle tematycznie związany z przekazem reklamowym oraz, w przypadku emisji w wyszukiwarce, z frazami kluczowymi. Nie należy używać przekierowanych adresów na inne.