Home > Słownik > CMS (System zarządzania treścią)

CMS (System zarządzania treścią)

Co to jest CMS?

CMS (skrót od Content Management System) to specjalne oprogramowanie, za pomocą którego możliwe jest tworzenie, edycja oraz zarządzanie treścią umieszczaną w serwisach internetowych. System CMS pozwala również na aktualizację publikowanych w sieci informacji.

Co umożliwia system zarządzania treścią CMS?

Dzięki narzędziu CMS nie jest konieczna znajomość obsługi CSS, HTML, PHP oraz JS. Oprogramowanie działa szybko, jego obsługa jest bardzo łatwa i intuicyjna. Panel CMS umożliwia dowolne edytowanie i konfigurowanie bardzo wielu elementów na danej stronie. Są to nie tylko same teksty oraz obiekty graficzne, ale również ich poszczególne parametry, takie jak kroje pisma, kolorystyka, pogrubienia, linki, struktury rozmieszczenia, wykresy, tabele i inne.

Oprogramowanie CMS pozwala również na dokonywanie aktualizacji, zmian w liczbie podstron, kategorii, tagów i innych oznaczeń. Pozwala na montaż i aktywne działanie modułów dodatkowych umożliwiających interakcje, takie jak formularze, czaty, wysłanie zapytania, recenzowanie i opiniowanie. Dzięki CMS możliwe jest też udostępnienie danej strony w różnych wersjach językowych.

Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią CMS

Wyróżniamy kilka rodzajów systemów zarządzania treścią. Podstawowym podziałem jest rozróżnienie CMS na systemy autorskie (opracowane indywidualnie przez agencję) oraz typu open source (udostępnianie użytkownikom bezpłatnie). Najpopularniejsze darmowe CMS to WordPress, Joomla! czy Drupal.