Home > Słownik > Domena internetowa

Domena internetowa

Co to jest domena internetowa?

Zastanawiasz się, co to jest domena internetowa? To adres, który umożliwia zidentyfikowanie w sieci Internet, takich elementów jak strona www, poczta e-mail lub serwer FTP. Każda domena jest unikalna i nie ma możliwości, aby pod jedną podpięte były dwie strony internetowe.

Z czego składa się domena internetowa?

Każda domena składa się z nazwy i rozszerzenia, np.: .pl, .org, .com. Nazwa domeny może składać się zarówno z liter, jak i z cyfr. Warto pamiętać, że w domenie wielkość liter nie ma żadnego znaczenia. Jeśli chodzi o rozszerzenia, to wyróżniamy dwa rodzaje: narodowe, np. pl, czy de oraz funkcjonalne, np. gov, czy edu. Poza tym domena powiązana jest z usługą DNS (Domain Name System), która ma za zadanie przetłumaczyć nazwę domeny na adres IP, który będzie zrozumiały dla robotów i urządzeń sieciowych.

Domena internetowa a SEO

Z perspektywy SEO nazwa domeny ma niewielkie znaczenie. Jednak jest istotna podczas tworzenia rozpoznawalności marki. W takim przypadku zdecydowanie lepiej postawić na domeny brandowe, które kojarzą się z marką, są łatwe w wymowie i krótkie, ponieważ to zwiększa ich zapamiętywanie.

Ile kosztuje domena internetowa?

Każda domena ma inną cenę. Wszystko zależy od tego, w jakim serwisie się ją kupuje oraz jak konkurencyjna jest nazwa. Znaczenie ma także rozszerzenie. W Polsce zazwyczaj domeny kończące się na .pl oraz .com są droższe od innych. Można też wykupić pełne pakiety z różnymi rozszerzeniami.