Home > Słownik > Google Doodle

Google Doodle

Google Doodle – co to jest?

Google Doodle to dynamiczne grafiki, które zastępują klasyczne logo Google w wynikach wyszukiwania. Często są interaktywne, występują w formie animacji, gier, qiuzów czy innych zabaw. Są to więc tymczasowe zmiany, które powstają po to, aby uczcić pewne święta i wydarzenia lub, by uhonorować konkretne osoby.

Historia Google Doodle

Pierwszy Google Doodle pojawił się już w 1988 roku i powstał na cześć festiwalu Burning Man. To wtedy wszyscy oszaleli na punkcie tej tymczasowej zmiany, ale dopiero od 2000 roku Google Doodle pojawiły się w komunikacji wyszukiwarki na stałe.

Kiedy pojawiają się Google Doodle?

Google Doodle pojawiają się z okazji różnych świąt – od tych komercyjnych jak: Dzień Kobiet, czy Walentynki, przez te klasyczne jak Dzień Babci i Dziadka, aż po ważne wydarzenia w życiu społecznym i politycznym. Np. gdy przydzielane były Nagrody Nobla, Google Doodle również się pojawiło.

Animacja Poland National Day 2023 (Nov 11, 2023)

Gry Google Doodle

Co ciekawe, niektóre Google Doodle prowadzą wprost do jakiegoś wyszukiwania, np. w Walentynki do wyników, które opowiadają o tym święcie, ale to nie wszystko! Czasami GD prowadzą do gier przeglądarkowych, w które każdy użytkownik może zagrać.

Doodle z całego świata można zobaczyć na stronie: https://doodles.google/