Home > Słownik > Google Search Console (GSC)

Google Search Console (GSC)

Co to jest Google Search Console?

Google Search Console (znana jako GSC, dawniej również jako Google Webmaster Tools) to darmowa platforma dedykowana administratorom stron. Pozwala na monitorowanie pozycji danej witryny w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki stosowaniu Google Search Console możliwe jest zbieranie informacji dotyczących witryny, rozwiązywanie problemów związanych ze stroną oraz dbanie o poszczególne jej elementy.

Google Search Console – kto może skorzystać?

Dostęp do platformy Google Search Console jest darmowy. Wystarczy jedynie zweryfikować własność witryny za pomocą jednej z możliwych metod (np. fragment kodu html, DNS i inne). Aby strona wyświetlana była w wynikach wyszukiwania Google, nie trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem narzędzia. Dzięki niemu można jednak wykonać kilka działań, dzięki którym dana witryna będzie przez Google odbierana w sposób korzystniejszy.

Google Search Console – jakie funkcjonalności oferuje?

Google Search Console oferuje wiele funkcjonalności, które są niezwykle przydatne w procesie pozycjonowania strony. Dzięki uzyskanym raportom możliwe jest szybkie przeprowadzenie optymalizacji witryny i reagowanie od razu, gdy pojawią się nieprawidłowości.

Narzędzia Google Search Console umożliwiają sprawdzenie indeksowania witryny. Sprawdza się także przy weryfikacji linkowania zewnętrznego i wewnętrznego. Narzędzie od Google pozwala zobaczyć, w jakich witrynach znajduje się link odnoszący do wskazanego adresu URL oraz rozwiązać problemy związane np. z nieprawidłowym wyświetlaniem strony na urządzeniach mobilnych.