Home > Słownik > Hashtag

Hashtag

Co to jest hashtag?

Hashtag oznacza frazę bądź pojedyncze słowo poprzedzone znakiem #. Samo słowo hashtag to połączenie dwóch słów z języka angielskiego – hash (symbol kratki) oraz tag (znacznik). To jeden z najpopularniejszych symboli stosowanych w internecie. Hashtagi ułatwiają grupowanie oraz wyszukiwanie poszczególnych treści. Dzięki nim możliwe jest tematyczne grupowanie informacji, np. postów, filmów, zdjęć, artykułów itp.

Zastosowanie hashtagów

Hashtag jako symbol ma bardzo szerokie zastosowanie – zwłaszcza w sieci i powiązanych z nią dziedzinach. Najbardziej powszechnym wykorzystaniem hashtagów obecnie jest stosowanie ich przez użytkowników w social mediach. To popularna metoda grupowania treści wykorzystywana m.in. na Instagramie, Tik-Toku, Twitterze oraz Youtube’ie. Hashtagi występują także w językach programowania, w programach do tworzenia grafiki oraz w popularnych komunikatorach.

Hashtagi w formie znanej obecnie zaczęły być stosowane w 2007 roku. Twórcą tego oznaczenia jest amerykański bloger Chris Messina.

Jak stosować hashtagi?

Aby prawidłowo używać hashtagu, należy pamiętać, że znak # musi znajdować się bezpośrednio przed wyrazem – spacja pomiędzy # a słowem jest niedozwolona. Ponadto wyrazy w hashtagu nie mogą zawierać znaków specjalnych takich jak $, & – mogą w nich natomiast występować liczby. Warto wspomnieć, że niektóre portale społecznościowe ograniczają ilość użytych hashtagów pod jednym postem, przykładem jest Twitter, który rekomenduje użycie maksymalnie dwóch oznaczeń tego rodzaju.