Home > Słownik > Podcast

Podcast

Co to jest podcast?

Jest to internetowa publikacja dźwiękowa, która powstaje przy zastosowaniu technologii RRS. Innymi słowy, są to nagrania głosowe, których celem jest prezentacja kompetencji mówcy, relacja z jakiegoś wydarzenia lub przeprowadzenie wywiadu. Nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów iPod (odtwarzacz muzyczny Apple) oraz broadcast, czyli z angielskiego transmisja. Na początku bowiem takie transmisje audio pojawiły się w USA i były odsłuchiwane najczęściej właśnie na urządzeniach marki Apple.

Podcast – skąd się wziął?

Podcasty stale zyskują na popularności, choć ich największy rozwój na świecie odnotowano w latach 2003-2004. W Polsce zaczęły się pojawiać w 2005 roku. Wynika to z faktu, że tego typu audycje dźwiękowe są bardzo wygodnym sposobem na pozyskiwanie informacji, ponieważ mogą lecieć w tle. Można słuchać ich podczas sprzątania, jazdy samochodem, czy w trakcie spacerów.

Jak nagrywać podcast?

Podcasty są też wykorzystywane do celów marketingowych. Jest to sposób na promowanie produktów i usług. Co więcej, pozwala na budowanie pozycji eksperckiej danej osoby lub marki, co znacząco wpływa na późniejsze zainteresowanie nią. Obecnie nagrywanie podcastów jest bardzo proste. Wystarczy mikrofon, komputer oraz ciche pomieszczenie.