Home > Słownik > RWD

RWD

Czym jest responsywna strona internetowa?

RWD (ang. Responsive Web Design) to strona responsywna, która zaprojektowana została w taki sposób, aby dostosowywać się do rozdzielczości ekranu na dowolnym urządzeniu stacjonarnym i mobilnym służącym do przeglądania internetu. Są to więc wszelkiego rodzaju laptopy, tablety i smartfony.

Co to jest RWD z perspektywy funkcjonowania strony?

RWD jest pewnego rodzaju szablonem strony internetowej dostosowującym się do wielkości wyświetlacza danego sprzętu. Wyróżnia go to, że posiada jeden adres URL dla różnych urządzeń i na ekranie każdego z nich będzie się wyświetlać bez żadnych błędów. Strona responsywna na różnych urządzeniach może mieć nieco inny wygląd, nawigację czy zawartość. Nadal jednak jest tą samą stroną, którą identyfikują odbiorcy.

Responsywność stron a ich przeznaczenie

W formie RWD można utworzyć praktycznie dowolną stronę internetową, m.in. witrynę informacyjną, firmową, sklep internetowy, czy blog. Bez względu jednak na wybór strony, responsywna strona WWW daje użytkownikom wiele możliwości. Wśród najważniejszych wyróżnia się m.in. zdolność optymalnego dostosowania do możliwości urządzeń o zróżnicowanych parametrach, czy jeden panel CMS pozwalający na skuteczne zarządzenia treściami strony. Responsywność stron to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli chce się zadbać o jednakowy wygląd swojej witryny niezależnie od miejsca jej przeglądania.