Home > Słownik > SSL

SSL

Co to jest SSL?

SSL (ang. Secure Socket Layer) jest protokołem zabezpieczającym w sieci, który pozwala szyfrować dane w Internecie. Daje możliwość bezpiecznego połączenia internetowego, między przeglądarką a serwerem ze stroną. Certyfikat SSL gwarantuje równocześnie poufność transmisji danych, jakie przesyłane są przez Internet.

Strona z protokołem SSL

Certyfikat SSL – co to?

SSL jest obecnie używany jako potoczna nazwa protokołu bezpieczeństwa. Aktualnie powszechnie używa się protokołu TLS (Transport Layer Security). Celem certyfikatu SSL jest uniwersalność, która z kolei sprawia, że mogą z niego korzystać protokoły aplikacyjne takie, jak HTTP, FTP itd. Za pomocą SSL można więc szyfrować połączenia do poczty, serwerów FTP, stron www i wielu innych. Dzięki obecności certyfikatu otrzymujemy adres uwzględniający HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) – szyfrowany odpowiednik protokołu HTTP, dzięki czemu jest bezpieczniejszy.

Skuteczność i prosta obsługa certyfikatu SSL powoduje z kolei, że protokół szybko znalazł zastosowanie m.in. jako forma zabezpieczenia transakcji w bankowości elektronicznej, aukcji internetowych i w systemach płatności online. SSL potwierdza także wiarygodność danej strony www, a w przypadku bardziej zaawansowanych certyfikatów EV – również całej firmy. Posiadanie certyfikatu SSL to udowodnienie potencjalnemu klientowi, że firma jest poważnym kontrahentem, któremu można w pełni zaufać. Jest to także jeden z czynników rankingowych wyszukiwarki Google.