Home > Słownik > UX

UX

Co to jest UX?

UX (User Experience) są doświadczeniami użytkownika, czyli jego wrażeniami i emocjami, których doświadcza, korzystając z konkretnych produktów. Pojęcie to odnosi się najczęściej do środowiska internetowego, czyli wszelkiego rodzaju serwisów www, ale także do urządzeń elektronicznych, aplikacji i innego rodzaju oprogramowania.

UX – co to oznacza dla stron internetowych?

UX to bardzo ważny aspekt podczas kontaktu ze stroną internetową, która powinna być zaprojektowana zgodnie z potrzebami użytkowników, na podstawie ich doświadczeń i dzięki temu wyróżniać się m.in. prostą strukturą nawigacji. Dbanie o UX zapewnia jasny przekaz informacji oraz przejrzystą strukturę treści. Odpowiednio przygotowana strona pod kątem UX wpływa więc na doświadczenia użytkownika oraz na mniejsze prawdopodobieństwo odrzuceń w przypadku korzystania ze sklepów internetowych. W konsekwencji daje lepszą szansę na właściwą konwersję i ponowne polecenia. Ponadto, User Experience to także niezwykle przydatny element przy pozycjonowaniu stron. Szczególnie ze względu na to, że jest kluczowym wskaźnikiem Google – Core Web Vitals.

UX design – co to?

Nad tworzeniem i kształtowaniem doświadczeń użytkowników czuwa UX designer. To właśnie on przygotowuje projekt produktu na podstawie analiz, oczekiwań biznesowych firm oraz dostosowania go do potrzeb użytkowników. Taka osoba projektuje więc prosty, a równocześnie atrakcyjny wizualnie interfejs użytkownika tak, aby, jak najbardziej wyeliminować wszystkie elementy mogące przysporzyć niepotrzebnych błędów.