Dane strukturalne – co to jest?
Inaczej nazywane są schemą i są to specjalne znaczniki, które umieszcza się na stronach internetowych. Służą do opisania ich zawartości w taki sposób, aby roboty wyszukiwarki bez trudu to zrozumiały. To ważne, ponieważ dzięki nim boty wiedzą, jaki rodzaj treści znajduje się na określonych częściach strony.
Jak dodać dane strukturalne na stronę?
Dane strukturalne zapisuje się w tzw. mikroformatach (hCard) RDFa JSON-LD oraz mikrodanych (schema.org). Każdy z wymienionych standardów wykorzystuje własny zestaw i strukturę znaczników, ale żaden z nich nie wpływa bezpośrednio na wygląd witryny.
Co to jest mikrodane?
Mikrodane są jednym z rodzajów danych strukturalnych, które pozwalają wyszukiwarkom internetowym lepiej zrozumieć zawartość serwisów www. Za pomocą mikrodanych oznacza się różne typy treści zamieszczonych na stronie, co pozwala prawidłowo zinterpretować je robotom wyszukiwarek. W przypadku Google, możliwe jest dzięki temu wyświetlenie dla strony bardziej atrakcyjnego dla użytkowników opisu rozszerzonego (tzw. rich snippet) w rezultatach wyszukiwania. Mikrodane umieszczane są w witrynie w postaci ściśle określonych znaczników kodu HTML (przykład poniżej).
Przykładowe znaczniki mikrodanych umieszczone w kodzie strony internetowej Podobnie jak większość rodzajów danych strukturalnych, mikrodane korzystają ze specjalnego słownika – schema.org, zawierającego ujednolicone schematy danych. Szczegółowa specyfikacja mikrodanych znajduje się na stronie: https://www.w3.org/TR/microdata/.
Co to jest RDFa?
RDFa to jeden z formatów danych strukturalnych, które pozwalają wyszukiwarkom internetowym lepiej interpretować zawartość stron internetowych. RDFa jest rozszerzeniem HTML5 pomagającym oznaczyć na stronie określone rodzaje treści. Może być jednak stosowany także w dokumentach innego typu jak XHTML1, HTML4, XML czy SVG.
Co to jest JSON-LD?
JSON-LD jest to jeden z formatów danych strukturalnych, które są wykorzystywane przez Google i inne wyszukiwarki w celu bardziej trafnego zrozumienia zawartości stron internetowych. Dane w standardzie JSON-LD umieszczane są w kodzie strony w formie zapisu JavaScript umieszczonego w tagu script.
Można to zrobić bezpośrednio w kodzie strony lub za pomocą wtyczek i dodatków do CMS.
Dane strukturalne SEO rich snippets – co zawierają?
Wspomniane rich snippets, czyli rozszerzone opisy strony, są bardzo ważnym elementem, gdyż wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google. W wynikach wyszukiwania zawierają one tytuł, opis strony, a także różne dodatkowe elementy, np. średnią ocen, cenę danego produktu, zdjęcia, czy datę premiery. Wzbogacają one wyniki wyszukiwania i ich dobre wykorzystanie może pomóc zachęcić użytkowników do interakcji z naszą stroną.