Home > Blog > Content Marketing > Content Marketing – co to jest?

Content Marketing – co to jest?

Promocja produktów i usług w sieci to jedno z najważniejszych elementów prowadzenia współczesnego biznesu. Jednak trzeba skupić się nie tylko na zwiększeniu grona klientów, ale przede wszystkim na odnalezieniu właściwej grupy docelowej odbiorców i realnym zainteresowaniu jej swoją ofertą. By zrobić to skutecznie, należy postawić na wielokanałowe działania. Warto skupić się na pozycjonowaniu strony internetowej zgodnie z zasadami SEO i bliżej przyjrzeć się kampaniom promocyjnym w social mediach. Jeśli jednak w grę wchodzi budowanie i utrzymywanie długofalowych relacji z klientami, należy postawić przede wszystkim na content marketing, który jest nieodzowną częścią wszystkich działań zwiększających widoczność marki w internecie. Sprawdź więc, na czym polega i co to jest content marketing (marketing treści)!

Co to jest content marketing?

Definicja content marketingu jest dość złożona. To tworzenie wartościowych treści: tekstów, filmików, grafik i innych materiałów komunikacyjnych, ich dystrybucja oraz promowanie w różnych kanałach internetowych. W ten sposób można nawiązać wiele pozytywnych relacji biznesowych, które przekładają się na rozpoznawalność marki na rynku. 

Strategia content marketingowa zakłada zbiór działań, które mają na celu umocnienie pozycji marki, budowanie długofalowych relacji z klientami oraz utrzymanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google. To główne cele content marketingu, które powinny być realizowane poprzez tworzenie praktycznych, przejrzystych i zoptymalizowanych treści.

Jakie są rodzaje treści w content marketingu?

Content marketing to działania związane bezpośrednio z tworzeniem treści. Jednak należy pamiętać, że słowo „treść” nie odnosi się wyłącznie do tekstów. Elementy content marketingowe mogą przybierać formy artykułów poradnikowych na bloga, webinariów, filmików instruktażowych, grafik i infografik, wykresów, postów do social mediów, raportów i innych. Najważniejsze jest, by content marketer ustalił strategię oraz stworzył wytyczne dla wykonawców tak, aby kreowane materiały przyciągały uwagę, były przydatne dla czytelnika i zoptymalizowane pod kątem SEO. 

Możliwości praktycznego wykorzystania content marketingu w biznesie jest więc mnóstwo. Poniżej przedstawiamy kilka najpowszechniejszych zastosowań.

Opisy produktów i usług

Aby nakłonić potencjalnego klienta do skorzystania z usługi lub zamówienia produktu, niezbędne jest umieszczenie chwytliwych opisów. Treści przygotowywane w ramach strategii content marketingowej powinny być przejrzyste, sformatowane oraz pisane językiem korzyści. Tworząc opisy produktowe i usługowe, trzeba unikać tzw. lania wody i skupiać się wyłącznie na faktach oraz szczegółach, które mogą zainteresować potencjalnego klienta.

Artykuły blogowe

Jedną z form content marketingu są artykuły blogowe, które można umieszczać w obrębie tej samej domeny, np. sklepu internetowego w zakładce z poradami, uwzględniając linkowanie wewnętrzne do produktów i kategorii produktowych lub w tworząc blog na zewnętrznej domenie. Jednak pod względem SEO ta praktyka nie jest szczególnie polecana. Artykuły tworzone w ramach content marketingu mogą przyjmować formę poradników, instrukcji krok po kroku, wysokospecjalistycznych tekstów eksperckich lub publikacji naukowych. 

Typ tworzonego contentu powinien być dopasowany do specyfiki branży oraz rodzaju oferowanych produktów i usług. W content marketingu najważniejsze jest to, aby wpisy na bloga miały realną wartość merytoryczną, która zainteresuje użytkownika.

Rodzaje treści w content marketingu

Infografiki

Infografika to forma grafiki, która w skuteczny sposób przykuwa uwagę, wzbudza zainteresowanie tematem, a przede wszystkim umożliwia łatwe i przyjemne przyswojenie najważniejszych informacji z wybranego zakresu. Jest więc świetnym sposobem na skrótowe pokazanie odbiorcom tego, na czym w naszym biznesie zależy nam najbardziej. Połączenie elementów graficznych z tekstem to tzw. złoty środek w przekazywaniu informacji. Długie akapity tekstu bywają męczące, a użytkownik nie zawsze znajduje w nich to, czego aktualnie potrzebuje. Świetnym rozwiązaniem jest więc content marketing wykorzystujący infografiki, które doskonale sprawdzają się na stronach typu Landing Page, w publikowanych  badaniach oraz we wpisach na firmowym blogu.

co znajduje się w infografice

Case studies

Ten typ treści w ramach content marketingu (marketingu treści) najlepiej sprawdza się w komunikacji B2B. Case studies to ciekawa forma przedstawienia możliwości firmy, która chce sprzedać produkt lub usługę.

Raporty branżowe

Wszelkiego rodzaju badania i raporty branżowe to forma komunikacji skierowana raczej do klientów B2B. Na blogu lub we wpisach w social mediach warto wykorzystać przejrzyście przedstawione badania z danej dziedziny, które mogą być wskazówkami dla kontrahentów biznesowych, np. na temat rozwoju własnego biznesu. Jednak nie jest powiedziane, że to rodzaj komunikacji przeznaczony wyłącznie dla biznesu. Wszystko zależy od pomysłu i jeśli ten jest ciekawy, case studies z pewnością zaowocuje również w marketingu skierowanym do klientów indywidualnych. 

Content na social media

W dzisiejszych czasach ogromna część potencjalnych odbiorców w różnych przedziałach wiekowych spędza czas… w social mediach. Dobrze zaplanowana strategia content marketingu na TikToku lub Instagramie to podstawa, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Co więcej, social media dają możliwość wdrażania content marketingu w dość specyficzny, a czasem nawet żartobliwy sposób. Dzięki temu można wyrobić sobie własny, charakterystyczny styl komunikacji i nim firmować swoją markę.

Webinary i podcasty

Praktyczne i przydatne teksty są podstawą content marketingu. Warto więc wykorzystać możliwość przygotowania podcastów i webinariów – także tych bezpłatnych. To ciekawy sposób, aby poprzez rzetelny content i omówienie istotnych zagadnień zachęcić odbiorców do skorzystania z usługi lub zakupu produktu.

Dlaczego content marketing jest ważny?

Content marketing jest szczególnie istotny, jeśli chodzi o budowanie długotrwałych i pozytywnych relacji z klientami. Im rzetelniejsze treści zaczniesz tworzyć na swojej stronie internetowej, blogu i w social mediach, tym większa szansa na utrzymanie dobrej pozycji marki na rynku poprzez zbudowanie wokół niej lojalnej społeczności. 

Przemyślany content marketing w firmie to realna szansa na:

Z biznesowego punktu widzenia content marketing jest ważny, chociażby przez wzgląd na możliwość rozwoju firmy i ekspansji na kolejne rynki – także międzynarodowe. 

Content marketing a marketing wirusowy

Mianem marketingu wirusowego nazywamy działania, które skutkują możliwością zbudowania wartościowego wizerunku danej marki, produktu lub usługi. To zbiór działań, których celem jest zainteresowanie potencjalnych klientów poprzez przekazywanie informacji o historii firmy oraz dostępnych produktach i usługach.

Skuteczność działań w ramach marketingu wirusowego jest naprawdę wysoka, gdyż w dużej mierze opiera się na rekomendacjach i poleceniach, sprawiając przy tym dużo frajdy odbiorcom, którzy mogą dzielić się zabawnymi treściami ze swoimi znajomymi. Dzięki temu informacje o produktach i usługach rozprzestrzeniają się bardzo szybko, a potencjalni klienci darzą firmę większym zaufaniem.

Można więc powiedzieć, że marketing wirusowy jest częścią content marketingu. Ponieważ każda ze strategii dotyczy publikowania wartościowych treści w celu nakłonienia odbiorców do interakcji z firmą. 

Strategia content marketingowa

Strategia content marketingowa

Dobrze zaplanowana strategia content marketingowa to podstawa, aby wdrażane działania i tworzone treści przynosiły zamierzone efekty. Już na etapie planowania trzeba w pierwszej kolejności przeprowadzić kompleksowy audyt dotychczasowych działań marketingowych. Dopiero po takiej weryfikacji i ustaleniu nowych celów biznesowych można przygotować strategię, w ramach której będą prowadzone działania content marketingowe.

Plan contentowy powinien obejmować m.in. czas trwania kampanii reklamowych w social mediach, harmonogram treści na firmowego bloga, ustalenie grup odbiorców, którzy mogą być zainteresowani ofertą firmy oraz wskazanie celów do zrealizowania.

Content marketing a SEO

Celem content marketingu jest także umocnienie pozycji witryny w wyszukiwarce Google. W jaki sposób? Otóż content marketing wykorzystuje naturalne linkowanie, które może realnie poprawić pozycję strony. Algorytmy Google wysoko pozycjonują treści, które są wartościowe, wysokiej jakości i odpowiednio zoptymalizowane. W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim jakość.

Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, trzeba:

Aby jednak połączyć działania content marketingowe z SEO, warto zainwestować w usługi SEO copywritingu. To ważne, szczególnie jeśli chodzi o treści na strony internetowe, opisy produktów oraz wpisy blogowe. Takie połączenie gwarantuje utrzymanie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google, a także przełoży się na efektywną komunikację z klientami. Można więc powiedzieć, że SEO i content marketing to dwie nierozerwalne dziedziny. 

Narzędzia wykorzystywane w content marketingu

Do skutecznego prowadzenia content marketingu niezbędne są narzędzia, które ułatwiają optymalizację tworzonych treści i zespolenie ich z działaniami SEO. Aby kompleksowo podejść do stworzenia strategii content marketingowej połączonej z pozycjonowaniem, warto wykorzystać, chociażby jedno z wymienionych niżej narzędzi.

narzędzia w content marketingu

To program udostępniany przez Google, który pozwala analizować trendy rynkowe w czasie rzeczywistym. Przydaje się do obserwacji zainteresowań potencjalnych odbiorców content marketingu.

Ahrefs

Narzędzie przydaje się przede wszystkim do działań SEO (szczególnie link buildingu), ale znajduje też zastosowanie w content marketingu, np. do badania konkurencji.

Senuto lub Semstorm

To popularne oprogramowanie do analizy SEO oraz trendów rynkowych. Sprawdza się głównie podczas optymalizacji treści, a także do tworzenia rzeczowego contentu, np. we wpisach blogowych, które są często szukane przez użytkowników internetu.

Buzzsumo

Świetnie nadaje się do analizy trendów w mediach społecznościowych. Wykorzystanie tego narzędzia znacznie ułatwia planowanie strategii content marketingowej oraz reklam w social mediach.

Surfer SEO

Ten program jest nastawiony na działania SEO związane z analizą konkurencji i planowaniem treści. Niemniej jednak znajdzie zastosowanie także w połączeniu SEO copywritingu z content copywritingiem.

seo i content marketing

Podsumowanie – co można zyskać dzięki content marketingowi?

Tradycyjne działania marketingowe wykorzystujące tylko promocję w social mediach oraz drukowane materiały reklamowe odchodzą powoli w zapomnienie. Kluczem do sukcesu w dzisiejszych czasach jest kompleksowa strategia content marketingowa połączona z działaniami SEO. W ten sposób można skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, podnieść poziom sprzedaży i zbudować niepodważalny autorytet marki wśród wielu grup odbiorców. Stawiając na content marketing, stale rozwijasz swój biznes!

Cube Group

Cube Group

Agencja digital

Tekst został przygotowany przez ekspertów z zespołu Cube Group, agencji digital, w której łączymy strategie digital marketingowe, SEM, SEO, social, content, performance, analitykę, kreację i technologię. Zespół Cube Group na co dzień pracuje dla takich marek jak m.in. mBank, Vectra, Credit Agricole, Innogy i więcej. Zgarniamy przy tym najważniejsze wyróżnienia branżowe (Effie, MIXX Awards, Golden Arrow, European Performance Marketing Awards, Performance Marketing Diamonds, Efekton Awards, Ekomersy i Aulery).