Home > Blog > Content Marketing > Strategia content marketingowa – jak ją odpowiednio przygotować?

Strategia content marketingowa – jak ją odpowiednio przygotować?

Skuteczność działań marketingowych jest uzależniona głównie od tego, jak zostaną zaplanowane poszczególne działania związane z promocją, pozycjonowaniem oraz z budowaniem pozytywnego wizerunku firmy. Proces tworzenia strategii content marketingowej bywa naprawdę skomplikowany. Chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć strategię content marketingową? Zobacz poniższy poradnik, a dowiesz się krok po kroku, jak powinien przebiegać taki proces.

Content marketing – definicja

Czym jest content marketing? To działania polegające na tworzeniu treści dopasowanej do potrzeb, zainteresowań i preferencji odbiorców. Z założenia strategia content marketingowa powinna dotyczyć tworzenia wartościowego contentu. Chodzi tu nie tylko o teksty pisane na firmowym blogu lub jako posty w social mediach.

Zgodnie z definicją content marketing to także zdjęcia, filmy, webinaria, raporty oraz statystyki przedstawiane w formie przyjaznej dla odbiorcy, np. infografiki. Warto mieć na uwadze, że działania zgodne z zaplanowaną strategią content marketingową są zaliczane do grupy najskuteczniejszych czynności pozwalających na budowanie pozycji silnej marki od podstaw.

Przeczytaj także: Content + UX, czyli jak skutecznie przyciągnąć uwagę użytkownika?

Strategia content marketingowa – czym jest?

Strategia contentowa lub inaczej content marketingowa polega przede wszystkim na długoterminowym planowaniu działań promocyjnych marki. Główne założenia wynikające ze strategii content marketingowej to tworzenie wartościowych treści, które pozwolą dotrzeć do szerokich grup odbiorców przy jednoczesnym budowaniu pozytywnego wizerunku firmy.

Warto dodać, że strategia content marketingu powinna wskazywać odpowiedzi na pytania: kto jest grupą docelową, jaki jest temat przewodni prowadzonych działań promocyjnych, a także jakie kanały komunikacji zostaną wykorzystane podczas wdrażania strategii w życie. Strategia content marketingowa musi też określać, jak ma wyglądać proces i procedury publikacji stworzonych treści.

Dlaczego potrzebujesz strategii content marketingowej?

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma, która chce być postrzegana jako wzór do naśladowania i autorytet dla potencjalnych odbiorców, powinna zainwestować w strategię CM. Odpowiednia personalizacja contentu dzięki dobrze zaplanowanej koncepcji, np. poprzedzona audytem, pozwala na:

Warto też dodać, że skuteczna strategia content marketingowa realnie zwiększa ilość pozyskiwanych leadów, poprawia autorytet marki oraz umacnia widoczność strony internetowej. Dodatkowo dzięki dobrze zaplanowanej strategii content marketingowej, możesz:

W trakcie planowania strategii dla sfery content marketingu warto też uwzględnić w działaniach pozycjonowanie SEO. Dzięki temu witryna firmowa będzie na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania w Google.

Prace nad idealną strategią contentową

7 Kroków do stworzenia idealnej strategii contentowej

Planowanie strategii content marketingowej wymaga poświęcenia czasu, a często także zaangażowania co najmniej kilku osób do przeprowadzenia analiz, audytów oraz weryfikacji potrzeb potencjalnych grup odbiorców. Aby działania content marketingowe mogły realnie przyciągnąć uwagę klientów i umocnić pozycję firmy, trzeba uwzględnić w strategii: cele wizerunkowe, cele biznesowe oraz wartości, które firma chce przekazać.

Jeśli chcesz mieć pewność, że strategia marketingu treści realnie przełoży się na pozytywny wizerunek marki jako autorytetu dla klientów, koniecznie przejrzyj poniższy plan planowania strategii content marketingowej.

7 kroków do stworzenia idealnej strategii contentowej

1. Określenie klienta docelowego

Podstawą do budowania strategii content marketingowej jest ustalenie, kto będzie klientem docelowym i głównym odbiorcom tworzonych treści. Warto wiedzieć, że grupy docelowe to nie tylko ludzie, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z marką. 

Często zdarza się, że treści i reklama tworzona zgodnie ze strategią content marketingową trafiają do osób, które znają firmę, ale z jakiegoś powodu jeszcze nie zdecydowały się na żadną interakcję.

Na etapie ustalania grup docelowych, do których będzie kierowany wartościowy przekaz, warto wdrożyć działania związane ze stworzeniem Buyer Persony. To fikcyjna postać, która ma reprezentować potencjalnego użytkownika, do którego kierowane są działania content marketingowe. Dzięki temu wzrastają szanse na lepsze dopasowanie różnych form reklamy content marketingowej do potrzeb potencjalnego użytkownika.

2. Analiza obecnego contentu na stronie i określenie celów na przyszłość

Na etapie planowania strategii content marketingowej bardzo ważne jest także to, aby marketerzy zajęli się weryfikacją tego, co znajduje się na stronie głównej, podstronach, a nawet we wpisach sponsorowanych, które zostały użyte do budowania struktury linków. Dopiero po analizie dotychczasowych wyników pozycjonowania i prowadzenia strategii marketingowej można oszacować, jakie cele trzeba obrać na przyszłość.

W przypadku weryfikacji strony firmowej przed opracowaniem strategii CM warto przeanalizować: konwersję z artykułów, ruch na stronie, poziom zaangażowania użytkowników. Dzięki temu można znacznie łatwiej oszacować, jakie działania podjąć, by poprawić wizerunek i pozycję marki.

3. Audyt contentu na stronie

Kontaktując się z firmą, która zacznie prowadzić działania i zaplanuje strategię content marketingową, musisz liczyć się z tym, że żadne czynności nie zostaną podjęte wcześniej niż po przeprowadzeniu audytu strony internetowej. Dlaczego? Otóż zakres prowadzonych czynności jest w dużej mierze zależny od tego, jakiej wartości content już znajduje się, np. na firmowym blogu.

Czasem zdarza się, że zrealizowane poradniki i wpisy specjalistyczne trzeba tylko zaktualizować i optymalizować pod SEO. Ważne jest także wdrożenie do treści zwrotów CTA i wzmianek, które umacniają zaangażowanie użytkownika podczas czytania tekstów.

Kompleksowy audyt firmy i strony internetowej polega przede wszystkim na ocenie widoczności w wyszukiwarkach Google, poziomu użycia fraz kluczowych we wszystkich opublikowanych tekstach oraz oszacowaniu potencjału dotychczas prowadzonych działań.

4. Opracowanie planu publikacji treści

Tworzenie treści na podstawie strategii content marketingowej może zająć najwięcej czasu ze wszystkich prowadzonych działań, szczególnie jeśli chodzi o wpisy na firmowym blogu: poradnikowe, specjalistyczne i inne. Najpierw trzeba ustalić, jakie tematy są najpilniejsze do zrealizowania lub refreshingu. Najlepsze są te, które mają największy potencjał (np. zbudowaną widoczność w wyszukiwarce Google), mogą zainteresować użytkowników tematem, ale jednocześnie wymagają ogromnych nakładów pracy, np. ze strony copywriterów, by wpleść w nie jak najwięcej adekwatnych fraz kluczowych.

Warto też zaplanować klastry tematyczne wraz z tematami źródłowymi, analizą słów kluczowych, analizą potrzeb użytkowników (ich intencji wyszukiwania) oraz analizą działań konkurencji. Dzięki temu content marketing pod postacią wpisów na firmowego bloga będzie o wiele skuteczniejszy. Podobne zasady tyczą się tworzenia contentu do pozostałych kanałów komunikacji: social mediów, telewizji, radia, czy reklam wideo w sieci.

Pisanie tekstów marketingowych

5. Pisanie tekstów

Aby rozpocząć tworzenie treści, trzeba mieć już dobrze zaplanowaną strategię content marketingową. Tylko wtedy osoba odpowiedzialna za wartościowy content będzie w stanie stworzyć treść tak, aby była przydatna dla potencjalnych odbiorców. Przed pisaniem tekstów warto też zebrać w całość wszystkie informacje, o których wspominaliśmy w poprzednich podpunktach.

W strategii content marketingowej kluczowe jest to, aby wykreować jak najbardziej oryginalną treść, która trafi bezpośrednio w potrzeby odbiorcy, będzie wartościowa i pozwoli na budowanie autorytarnej pozycji marki. 

6. Dystrybucja treści

Planowanie strategii content marketingowej powinno też obejmować kanały dystrybucji treści. Content marketing to nie tylko wpisy na firmowego bloga, ale także posty na social media, e-mail marketing, czy nawet webinaria i poradniki w postaci e-booków branżowych.

Jeśli chodzi o skuteczne metody dystrybucji treści w ramach content marketingu, warto przede wszystkim postawić na: pozyskiwanie linków zewnętrznych z artykułów sponsorowanych, social media, szkolenia firmowe i kontakt z wydawcami reklamy internetowej.

Bardzo ważny jest także odpowiedni plan i kalendarz publikacji. Co to znaczy? Strategia content marketingowa musi z góry zakładać: gdzie, kiedy i w jaki sposób zostaną opublikowane treści, a także do kogo będą kierowane. Taki plan musi być opracowany skrupulatnie, aby działania content marketingowe przynosiły zamierzone efekty.

7. Analiza opublikowanego contentu

Po zakończeniu planowania i po opublikowaniu treści content marketingowych zgodnie z ustalonym harmonogramem warto dokładnie przeanalizować efekty, jakie przyniosły dotychczasowe działania. 

Raz na jakiś czas, np. w cyklach miesięcznych, warto sprawdzać wyniki sprzedaży na stronie internetowej oraz pozycję w Google. Tylko wtedy można możliwie szybko zareagować i wdrożyć odpowiednie procedury, które w strategii content marketingowej zostały uwzględnione jako działania awaryjne w sytuacjach kryzysowych.

Sposób na przygotowanie strategii content marketingowej

Strategia content marketingowa – podsumowanie

Tworzenie strategii content marketingowej nie należy do najłatwiejszych zadań, ale jest niezbędne w przypadku firm, które chcą umocnić swoją pozycję w branży i zbudować wizerunek marki jako autorytetu dla odbiorców, a czasem nawet dla konkurencji. Ogólnie rzecz biorąc budowanie strategii CM to: analizowanie, planowanie, zaspokajanie potrzeb odbiorców oraz tworzenie wartościowego contentu do wszystkich wybranych mediów pozwalających na komunikację z użytkownikiem.

Oczywiście nie można zapominać o dywersyfikacji treści, wykorzystaniu kanałów omnichannel, optymalizacji SEO oraz procesach związanych z automatyzacją publikacji. Podsumowując, strategia content marketingowa to zbiór wytycznych przeznaczonych dla wszystkich osób zaangażowanych w promocję firmy, aby prowadzone działania mogły przynieść zadowalające rezultaty: wizerunkowe i finansowe.

Anna Nowaczyk-Vorbrodt

Anna Nowaczyk-Vorbrodt

Content Marketing Specialist

Magister Psychologii oraz absolwentka studiów z zakresu Content Marketingu, Komunikacji Korporacyjnej i PR. Copywriterka z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu różnego rodzaju tekstów, stosująca zasady SEO i UX writingu. Pasjonatka dziedziny User Experience oraz psychologii społecznej.