Kampania produktowa w Google Ads
Home > Blog > SEM > Kampania produktowa w Google Ads: podstawa e-commerce

Kampania produktowa w Google Ads: podstawa e-commerce

Kampania produktowa w Google Ads to jedna z najbardziej efektywnych form reklamy w e-commerce. Dzięki temu formatowi reklamy przedsiębiorcy mają możliwość skutecznie dotrzeć z ofertą do klientów, którzy są zainteresowani zakupem produktów lub usług.  Dlaczego kampania produktowa Google Ads powinna być podstawą działań e-commerce w Internecie? Wyjaśniam!

Co to jest reklama produktowa w Google Ads?

Reklama produktowa w Google Ads to format reklamy, który pozwala przedsiębiorcom wyświetlić ofertę produktów lub usług w wynikach wyszukiwania Google, kartach Zakupy,  witrynach partnerów w sieci wyszukiwania i Map (za pomocą lokalnego asortymentu produktów). 

Kampanie produktowe w Google Ads pozwalają na wyświetlanie zdjęć produktów, cen oraz innych szczegółów, co ułatwia klientom wybór i skłania do zakupu.

Korzyści z wdrożenia reklam produktowych

Najważniejszymi korzyściami z wdrożenia reklam produktowych są:

1. Dostępność dla szerokiej publiczności

Google Ads to platforma reklamowa, która jest używana przez miliony ludzi na całym świecie, co oznacza, że ​​Twoja kampania produktowa będzie dostępna dla szerokiej publiczności. To idealne narzędzie do dotarcia do potencjalnych klientów, którzy szukają produktów w Google. 

Kampanie produktowe Google Ads są wyświetlane na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google, co oznacza, że ​​Twoje produkty będą widoczne dla osób, które szukają produktów w Twojej branży.

2. Precyzyjne targetowanie

Kampania produktowa Google Ads pozwala na precyzyjne targetowanie Twojej grupy docelowej, co oznacza, że ​​możesz dotrzeć do ludzi, którzy są zainteresowani Twoimi produktami. Możesz targetować swoją kampanię według lokalizacji, języka, wieku, płci, zainteresowań i wiele więcej.

3. Wyświetlanie produktów w wynikach wyszukiwania Google

Kampanie produktowe Google Ads pozwalają na wyświetlanie produktów w wynikach wyszukiwania Google. Kiedy klienci szukają produktów, Twoje produkty mogą być widoczne w wynikach wyszukiwania, co oznacza, że ​​klienci mogą łatwo znaleźć i kupić Twoje produkty.

4. Możliwość wyświetlania produktów na różnych urządzeniach

Kampanie produktowe Google Ads pozwalają na wyświetlanie produktów na różnych urządzeniach, takich jak komputery, tablety i telefony komórkowe.

To oznacza, że ​​Twoje produkty będą widoczne dla ludzi, którzy szukają produktów na różnych urządzeniach, co zwiększa szanse na zwiększenie ruchu na Twojej stronie internetowej oraz sprzedaży produktów.

5. Możliwość śledzenia wyników

Kampanie produktowe Google Ads umożliwiają monitorowanie wyników kampanii oraz optymalizację działań w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie strategii reklamowej do potrzeb klientów i zwiększenie skuteczności kampanii.

Jak wyglądają reklamy produktowe?

Reklamy produktowe w przeciwieństwie do reklam tekstowych, zawierają m.in. zdjęcie reklamowanego produktu, tytuł produktu, cenę, nazwę sklepu, oceny produktów, informacje o kosztach dostawy.

Przykład kampanii produktowej dla bluzy adidas
Reklamy produktowe nad organicznymi wynikami wyszukiwań i reklamami tekstowymi w sieci wyszukiwania

Jakie produkty wybrać do kampanii produktowych w Google Ads?

W kampaniach produktowych możemy promować wszystkie produkty ze sklepu internetowego, ale możemy ograniczyć się także do promowania tylko wybranych produktów. 

Dobrą praktyką jest podział kampanii produktowych według drzewa kategorii sklepu internetowego, wydzielenie do odrębnych kampanii top produktów, produktów sezonowych, produktów z ceną promocyjną. 

Jak stworzyć kampanię produktową?

Stworzenie pierwszych kampanii produktowych można opisać w następujących punktach

  1. Założenie konta Google Merchant Center i połączenie go z kontem Google Ads
  2. Utworzenie i wgranie pliku produktowego do Google Merchant Center
  3. Utworzenie kampanii produktowej z celem sprzedaż, określenie budżetu kampanii, strategii ustalania stawek, lokalizacji
  4. Wybór produktów i pogrupowanie produktów
  5. Utworzenie reklamy produktowej
Przeczytaj także: Kampania Google Ads: jak stworzyć pierwszą kampanię krok po kroku?

Ile kosztuje reklama produktowa w Google Ads?

Koszt reklamy produktowej w Google Ads zależy od kilku czynników, takich jak: konkurencja na rynku, popularność produktów, oraz poziom stawek za kliknięcie. 

Reklama produktowa w Google Ads działa w oparciu o model CPC (koszt za kliknięcie), czyli przedsiębiorcy płacą tylko wtedy, gdy ktoś kliknie ich reklamę. Koszt za kliknięcie zależy od konkurencji na rynku oraz wyboru słów kluczowych. 

Warto jednak pamiętać, że koszt reklamy produktowej w Google Ads może się różnić w zależności od branży i rodzaju produktów, które przedsiębiorcy chcą reklamować. Koszt pojedynczego kliknięcia może wynosić od kilku groszy do kilku złotych.

Rodzaje kampanii produktowych

Wyróżniamy dwa typy kampanii produktowych: inteligentne kampanie produktowe i standardowe kampanie produktowe.

Inteligentne kampanie produktowe

Inteligentne kampanie produktowe inaczej zwane Smart Shopping Campaing jest typem kampanii, która jest połączeniem standardowej kampanii produktowej i kampanii remarketingowych w sieci reklamowej. 

Inteligentna kampania produktowa wykorzystuje machine learning, system sam decyduje, w jakim miejscu wyświetlić reklamę i testuje różne kombinacje przesłanych zasobów graficznych i tekstowych, żeby zmaksymalizować efektywność kampanii. 

Warto zaznaczyć, że inteligentne kampanie produktowe nie są już dostępne i wszystkie dotychczasowe kampanie zostały przekształcone w kampanie Performance MAX.

Przeczytaj także

Karolina Karwowska Karolina Karwowska

Standardowe kampanie produktowe

Standardowe kampanie produktowe wyświetlają się tylko w wyszukiwarce Google, nie mamy możliwości dodania zasobów graficznych i tekstowych do reklam produktowych

Strategie grupowania produktów

Produkty w kampaniach produktowych możemy grupować w różny sposób. W przypadku grupowania produktów wiele zależy od asortymentu sklepu, dla którego chcemy prowadzić kampanie produktowe. Produkty możemy pogrupować m.in. według kategorii produktów, marżowości, sezonowości, wydzielić top produkty. 

Podsumowując, kampania produktowa Google Ads powinna być podstawą działań e-commerce w Internecie ze względu na swoją skuteczność reklamową, możliwość prezentacji produktów w atrakcyjny sposób, dostępność dla mobilnych użytkowników oraz możliwość monitorowania wyników kampanii i optymalizacji działań. 

Dzięki temu narzędziu firmy e-commerce mogą zwiększyć widoczność swojej oferty, dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i zwiększyć sprzedaż. 

Warto pamiętać, że kampania produktowa Google Ads to tylko jedno z narzędzi reklamowych, dlatego warto włączyć ją w szerszą strategię marketingową i wykorzystać również inne kanały reklamowe, takie jak social media czy e-mail marketing.

Teresa Olszak

Teresa Olszak

SEM Specialist

Związana z digital marketingiem od 2014 roku, w Cube Group od 2018 roku. Obecnie prowadzi kampanie sprzedażowe dla klientów z branży e-commerce, ale ma również doświadczenie w prowadzeniu kampanii dla branży farmaceutycznej czy telekomunikacyjnej.