Wakacje_w_Polsce
Home > Blog > Inne > W poszukiwaniu wakacji w Polsce [infografika]

W poszukiwaniu wakacji w Polsce [infografika]

Jak Polacy lubią spędzać wakacje? W hotelu, pod namiotem, a może w kwaterach prywatnych? Które miasta cieszą się największym zainteresowaniem? Nad morzem, w górach czy nad jeziorem? Google to skarbnica informacji, także na temat naszych preferencji urlopowych. Wystarczy przeanalizować zapytania wpisywane do wyszukiwarki, żeby się dowiedzieć, gdzie najchętniej odpoczywamy!

Wakacje w pełni! Z danych za 2016 rok przedstawionych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz z badań, które przeprowadził Główny Urząd Statystyczny, wynika, że aż 57 procent Polaków aktywnie korzysta z urlopu. W minionym roku odbyliśmy 11,3 mln wyjazdów zagranicznych i aż 43,5 mln krajowych. 17 mln to były wyjazdy dość długie, obejmujące ok. 8-9 noclegów, a 26,5 mln – wyjazdy krótkie, na 1-2 noce.  Lubimy wypoczywać u siebie i nic dziwnego. Polska jest piękna! Wakacje spędzone w kraju są stosunkowo tanie, bezpieczne i łatwe w organizacji. A jak lubimy wypoczywać i gdzie? Odpowiedzi na to pytanie można uzyskać dzięki Google! 

Zebraliśmy dane dotyczące najpopularniejszych zapytań i lokalizacji wakacyjnych w czerwcu tego roku i porównaliśmy liczbę wyszukiwań z tego roku z danymi  z ostatnich dwóch lat, żeby sprawdzić, jakie są preferencje Polaków. Które miasta najchętniej sprawdzamy? Informacji, o jakich jeziorach poszukujemy? Które typy noclegów cieszą się największym zainteresowaniem? Brzmi ciekawie? Zapraszamy do lektury infografiki (można ją znaleźć na końcu artykułu) oraz bardziej szczegółowych danych, które przygotowaliśmy.

Zainteresowanie różnymi typami noclegów

Liczba zapytań o noclegi rośnie rok do roku. W czerwcu bieżącego roku było w sumie 4,3 mln zapytań o noclegi. To o 15 % więcej niż w ubiegłym roku i 87% więcej niż 2 lata temu. Co ciekawe, najwięcej, bo aż 40% wyszukiwań, to zapytania o noclegi bez wskazania typu miejsca.  Zauważalny jest wzrost popularności hoteli i pól namiotowych.

Najpopularniejsze lokalizacje

Sprawdziliśmy popularność fraz zawierających słowa „morze”, „góry” lub „jezioro” albo „jeziora”. Zdecydowanie najwięcej, bo ponad połowa wyszukiwań dotyczyła jezior, którymi zainteresowanie stale wzrasta. W przypadku gór wzrosty są nieco niższe, a zainteresowanie morzem utrzymuje się na zbliżonym poziomie. 

Bardzo interesująco przedstawiają się dane szczegółowe dla poszczególnych jezior. Regularnie największą popularnością cieszy się jezioro Białe, ale widać też rosnące w kosmicznym tempie zainteresowanie jeziorem Jamno. W ostatnich dwóch lat wysokimi wzrostami liczby wyszukiwań mogą się też pochwalić jezioro Tarnobrzeskie i Drawsko.

Wielbicieli gór bardziej zaciekawią szczegółowe dane dla łańcuchów górskich. Na pierwszym miejscu zdecydowanie plasują się Karpaty, z dość stałym wzrostem zainteresowania rok do roku.

W przypadku poszczególnych pasm górskich prym wiodą niezmiennie Bieszczady. Zresztą całą pierwsza trójka: Bieszczady, Tatry i Góry Stołowe to stali zwycięzcy w tej kategorii.

Najpopularniejsze miasta

Dane dotyczące liczby wyszukiwań są dobrą wskazówką dla osób, które planują wakacje W zależności od preferencji, dla jednych będzie to sygnał, gdzie warto jechać, a dla innych, których miejscowości lepiej unikać. Wśród miast w górach niezmiennie wygrywa Zakopane. 33 procent wyszukiwań z tego roku dla najpopularniejszych miast dotyczyło właśnie tego miasta. Widać rosnące zainteresowanie miejscowością Cisna – w tym roku była wyszukiwana o 48% częściej! W porównaniu do danych sprzed dwóch lat, jest to wzrost prawie o 110%!

Dużym zainteresowaniem cieszą się też miejscowości nadmorskie. W naszym rankingu prowadzi Łeba, ale tuż za nią, z wynikami także powyżej 400 tys. wyszukiwań, plasują się Kołobrzeg i Gdynia. Warto zwrócić uwagę, że liczba wyszukiwań dla miejscowości Międzyzdroje wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku o 46%. W porównaniu do danych sprzed dwóch lat największymi wzrostami zainteresowania mogą pochwalić się jeszcze Gdańsk i Gdynia.

W czerwcu tego roku było 2,1 mln zapytań o miejscowości na jeziorem. To o 21% więcej niż rok temu i  49%  więcej niż dwa lata temu! Pierwsze miejsce za 2017 rok zajmuje Solina, a magiczną granicę ponad 100 tys. zapytań przekroczyły jeszcze tylko Mikołajki. 

Zsumowaliśmy także liczbę wyszukiwań dla badanych 102 najpopularniejszych miast i sprawdziliśmy, gdzie leżą te, które są najczęściej wpisywane w Google. Zdecydowanie najczęściej sprawdzamy miasta położone nad morzem. To 66 procent zapytań. Na drugim miejscu znajdują się miasta położone w górach, a dopiero na trzecim miasta nad jeziorem. Jak widać nie ma to jak polskie morze!

A oto pełna przygotowana przez nas infografika. Miłej lektury i udanych wakacji!

Cube Group

Cube Group

Agencja digital

Tekst został przygotowany przez ekspertów z zespołu Cube Group, agencji digital, w której łączymy strategie digital marketingowe, SEM, SEO, social, content, performance, analitykę, kreację i technologię. Zespół Cube Group na co dzień pracuje dla takich marek jak m.in. mBank, Vectra, Credit Agricole, Innogy i więcej. Zgarniamy przy tym najważniejsze wyróżnienia branżowe (Effie, MIXX Awards, Golden Arrow, European Performance Marketing Awards, Performance Marketing Diamonds, Efekton Awards, Ekomersy i Aulery).