Zarówno w świecie online, jak i offline pisanie artykułów jest nieodzownym elementem komunikacji z odbiorcami. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na pracę jako copywriter lub redaktor, chociażby ze względu na dobre zarobki oraz możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach. W tym poradniku znajdziesz kluczowe informacje o tym, jak napisać artykuł i jakie są podstawowe zasady pisania artykułu na potrzeby firmowego bloga lub portalu informacyjnego. Przejdź dalej i poznaj cechy artykułu oraz wskazówki, jak stworzyć wartościowy i angażujący tekst.
Przed rozpoczęciem pisania lub po prostu na początku kariery redaktora albo copywritera warto poznać definicję, co to jest artykuł. Zgodnie z ogólnymi informacjami można wskazać, że artykuł to forma wypowiedzi pisemnej, która występuje w wielu formach, długościach oraz może dotyczyć dowolnie wybranej tematyki.
Zgodnie z definicją PWN artykuł jest utworem publicystycznym, literackim, naukowym lub samodzielną pracą pisemną, w której omawiane jest konkretne zagadnienie lub problem. |
Na ten moment wyróżniamy kilka odmian treści tego typu, np. artykuł krótki, informacyjny, poradnikowy, blogowy, ekspercki lub naukowy. Zależnie od rodzaju artykułu tekst ma różną długość oraz całkowicie odmienne formatowanie. Przykładowo: teksty naukowe są pisane językiem eksperckim i zawierają przypisy oraz bibliografię. W przypadku wpisów blogowych przekaz jest mniej formalny, a czasem nawet humorystyczny.
Budowa artykułu i jego cechy to podstawowe informacje, które trzeba przyswoić przed rozpoczęciem pracy z tekstem. W przeciwnym razie forma przekazu nie będzie wartościowa dla potencjalnego odbiorcy, a artykuł pozostanie po prostu zaprezentowany w kiepsko czytelnej formie. Standardowa budowa artykułu składa się z kilku elementów.
Oczywiście przykładowy artykuł może mieć nieco inną formę, np. brak leadu. Niemniej jednak to najczęściej stosowana struktura budowy artykułu, która jest najbardziej przejrzysta dla czytelników.
Znajomość budowy tekstu to nie to samo, co kompleksowa wiedza, jak się pisze artykuł. Tak naprawdę stworzenie wartościowej i poczytnej treści wymaga nie tylko wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Do pisania tekstów potrzebna jest po prostu pasja i zamiłowanie do pracy z tekstem – w ten sposób powstają najlepsze dzieła, które są publikowane, np. na łamach międzynarodowych czasopism naukowych i portali.
Jeśli zaczniesz tworzyć artykuł, ustal jego tematykę, przygotuj źródła i stwórz podstawową strukturę nagłówków. W ten sposób stworzysz dobrą bazę do przygotowania obszernego tekstu, który będzie wartościowy, merytoryczny i przyjazny w odbiorze dla potencjalnych czytelników.
Choć z pozoru pisanie artykułów nie jest trudne, to jednak wymaga znajomości podstawowych zasad gramatyki, interpunkcji i ortografii, a najlepiej po prostu poprawnej polszczyzny. Zobacz 10 zasad pisania artykułu, które pomogą Ci tworzyć wartościowe i przejrzyste treści – nie tylko informacyjne, blogowe, ale także typowe wpisy budowane zgodnie z zasadami SEO.
To kluczowa wskazówka, jak napisać artykuł, który będzie czytelny. Struktura tekstu powinna wyglądać mniej więcej tak: nagłówek H1, kilka nagłówków H2 i opcjonalnie nagłówki H3, bezpośrednio pod nagłówkami maksymalnie 2-3 akapity tekstu. Oczywiście akapity nie mogą być też zbyt długie – bloki treści zwyczajnie źle się czyta. Dodatkowo takie treści są postrzegane przez roboty Google jako mniej wartościowe, a to może wpłynąć na pozycję w rankingu wyników wyszukiwania.
Oprócz akapitów i nagłówków stosuj też w treści: pogrubienia, kursywy, wypunktowania, wyliczenia oraz tabele i wykresy. To uatrakcyjnia tekst i sprawia, że budowa artykułu jest przejrzysta.
Zasady pisania artykułu są proste i konkretne. Dotyczą więc też poprawności językowej. Chyba nikt nie chce czytać tekstów, które są źle sformatowane, napisane bez znaków interpunkcyjnych lub, co gorsza, z błędami ortograficznymi.
Zanim zabierzesz się za tworzenie artykułu informacyjnego albo krótkiego artykułu do gazety, zawsze upewnij się, że tekst jest poprawny językowo (możesz to zrobić za pomocą zewnętrznego narzędzia, np. ortograf.pl). W przeciwnym razie narażasz się na wiele nieprzychylnych opinii i kiepski odbiór treści przez czytelników.
Sporym problemem w dzisiejszych działaniach copywritingowych jest duplikacja treści i powielanie istniejących już artykułów. Stworzenie podobnego artykułu do takiego istniejącego już w sieci może zostać uznane za plagiat, a algorytmy wyszukiwarek Google potraktują taki wpis jako ten o niskiej wartości merytorycznej. To negatywnie wpływa na pozycjonowanie SEO – zarówno samego artykułu, jak i całej strony internetowej.
Przyswajając zasady pisania artykułów, pamiętaj o tym, aby dbać o unikalność tworzonego tekstu. Możesz wzorować się na podobnych wpisach, ale pod żadnym pozorem nie kopiuj treści ani nie twórz tekstu synonimizowanego – to kategoryczny błąd.
W trakcie pisania tekstów warto wcześniej przejrzeć przykładowy artykuł jako wzór do stworzenia idealnej wersji. Co więcej, istotne jest zabranie wszystkich niezbędnych źródeł, pozycji książkowych i badań, które pozwolą na napisanie dobrego artykułu.
Co jednak kryje się pod zasadami, jak napisać dobry artykuł? Otóż treść powinna być wartościowa pod względem merytorycznym, rzetelna, wiarygodna oraz wyjaśniająca problem, z którym może zmagać się czytelnik.
To szczególnie ważne w tekstach blogowych na stronach firmowych, naukowych oraz informacyjnych, np. dotyczących wyników badań. Nawet najlepsza budowa artykułu nigdy nie zastąpi estetycznie wykonanej tabeli i wykresów, które ułatwiają przyswajanie najważniejszych wiadomości.
Jeśli tworzysz artykuł informacyjny, np. na potrzeby analizy rynku w konkretnej branży, koniecznie stosuj tabelki i wykresy, np., kołowe lub słupkowe.
Cechą artykułu, który będzie czytelny i atrakcyjny dla odbiorców, jest prawidłowe formatowanie. Chodzi nie tylko o stosowanie nagłówków i akapitów, o czym wspomnieliśmy powyżej.
W kwestii formatowania całokształtu artykułu chodzi głównie o dobór odpowiedniej wielkości fontu, justowanie tekstów (w przypadku artykułów drukowanych), stosowanie dużych liter na początku zdań, interpunkcję oraz podział bloków tekstu na części W przypadku poważnych publikacji warto też przenieść spójniki i przyimki do następnej linii, jeśli te kończą linię tekstu. To walory estetyczne, które uatrakcyjniają artykuły.
Dobry plan działania to podstawa, aby nie zastanawiać się zbyt długo nad tematyką tekstu, kiedy już usiądziesz do pisania. Budując firmowego bloga, warto sporządzić listę nawet kilkudziesięciu tematów, np. na podstawie fraz kluczowych i strategii pozycjonowania SEO. To znacznie ułatwia późniejsze pisanie artykułów i wcześniejsze przygotowanie źródeł potrzebnych do stworzenia merytorycznej treści.
Research w trakcie pisania raczej nie jest wskazany. Warto zrobić to wcześniej, pozostawić otwarte najistotniejsze źródła i dopiero wtedy zacząć pisanie. Dzięki temu stworzony artykuł będzie merytoryczny i wartościowy dla czytelnika.
Zanim zaczniesz pisać, ustal, kto będzie odbiorcą treści. W ten sposób ocenisz, jaki język będzie optymalny dla potencjalnego czytelnika. Przykładowo: blog firmowy skierowany do przyszłych i obecnych klientów może być prowadzony językiem nieformalnym, lekko specjalistycznym.
Jeśli chodzi o artykuły naukowe – tutaj obowiązuje formalność tekstu, naukowe zwroty, przypisy oraz odniesienia do potwierdzonych badań naukowych, np. uczelni wyższych. Niemniej jednak w artykułach liczy się dynamika. Strona czynna zawsze jest lepsza niż strona bierna, podobnie jak czas teraźniejszy w pisanych tekstach – oczywiście o ile opisywane zdarzenia nie dotyczą przeszłości lub przyszłości.
Jak napisać dobry artykuł, który przyciąganie uwagę czytelnika? Przede wszystkim tak, aby był wiarygodnym źródłem informacji. Liczy się też przejrzysta forma, a więc oprócz pogrubień, kursywy, wypunktowań i tabel z wykresami warto też użyć infografiki.
To krótkie formy graficzno-tekstowe, które ułatwiają przekaz najistotniejszych informacji w tekście. Infografiki najlepiej sprawdzają się na firmowych blogach i wszędzie tam, gdzie odbiorca liczy na szybkie znalezienie odpowiedzi.
Nawet doświadczony copywriter, który doskonale wie, jak napisać artykuł i jaka jest jego prawidłowa budowa, powinien po zakończeniu pracy z tekstem przeczytać go – co najmniej raz. Warto też oddać tekst do redakcji przez korektora, dzięki czemu można wyeliminować ryzyko wystąpienia błędów w artykule.
Sprawdzenia tekstu można dokonać też samodzielnie. Tutaj świetnie sprawdza się wtyczka LanuageTool lub inne oprogramowanie do korekty tekstów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu na bieżąco kontrolujesz poprawność językową i stylistyczną.
W dzisiejszych czasach często poruszanym zagadnieniem jest SEO copywriting. To sztuka pisania tekstów z użyciem newralgicznych fraz kluczowych. Dzięki temu stworzone treści przyczyniają się do uzyskania wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania w Google.
Znajomość zasad SEO to podstawa. Szczególnie jeśli tworzone artykuły mają trafić na firmowego bloga lub zewnętrzny portal w ramach artykułu sponsorowanego. Oczywiście wykorzystanie słów kluczowych jest ważne, ale trzeba też znać umiar. Zasady pisania artykułów pod SEO jasno wskazują, że używanie fraz powinno odbywać się w naturalny sposób, czyli tak, aby treść nie traciła jednocześnie na merytorycznej wartości.
Każdy copywriter ma swoje sztuczki, aby budowa artykułu oraz jego cechy były jeszcze atrakcyjniejsze dla potencjalnego czytelnika. Kilka wskazówek, które pomogą Ci nieco urozmaicić podstawowe zasady pisania artykułów to:
Pamiętaj też, że czasem mniej, znaczy więcej. Nigdy nie staraj się rozbudowywać treści za wszelką cenę. Jeśli wyczerpiesz temat artykułu, po prostu napisz podsumowanie i nic więcej. Zbędne „lanie wody” jest źle odbierane przez użytkowników oraz przez algorytmy Google, co rzutuje na późniejszą pozycję serwisu w wynikach wyszukiwania.
Nawet jeśli tworzysz krótki artykuł na potrzeby social mediów, zawsze wcześniej zapoznaj się z zasadami pisania artykułu. To przydatna wiedza, dzięki której zbudujesz angażujące treści. Im większa wartość merytoryczna tekstu, tym lepiej. Tworząc artykuły przydatne dla potencjalnych grup odbiorców, możesz realnie poprawić wizerunek marki, umocnić pozycję na rynku oraz zachęcić czytelnika, np. do zakupu produktu.
Skoro znasz już zasady pisania artykułów informacyjnych, blogowych, poradnikowych i innych tekstów, możesz spróbować swoich sił jako copywriter. Pamiętaj jednak, że w tej branży masz wiele dróg rozwoju: content writing, UX writing, a także SEO copywriting. Zanim zaczniesz pisać, ustal potrzeby, preferencje oraz swoje możliwości kreowania treści. Po przyswojeniu zasad, jak pisać artykuły, możesz rozpocząć swoją działalność nawet na szeroką skalę.