Kampanie reklamowe Facebook Ads
Home > Blog > Social Media > Jak uruchomić kampanię reklamową na Facebooku?

Jak uruchomić kampanię reklamową na Facebooku?

Najpierw przedstawimy podstawowe pojęcia, które są istotne dla tematu, a następnie przeprowadzimy Cię przez proces uruchomienia pierwszej kampanii reklamowej na Facebooku.

Czym jest menedżer reklam Facebooka?

Menedżer reklam Facebooka, znany również jako menadżer reklam FB, to narzędzie umożliwiające tworzenie, zarządzanie i śledzenie kampanii reklamowych na Facebooku i Instagramie. Jest to kluczowe narzędzie dla każdego menadżera firmy Facebook, umożliwiające promowanie firmy na Facebooku oraz kontrolę nad kosztami, takimi jak cena reklamy na FB.

Konto firmowe możesz utworzyć w Menedżerze Firmy, korzystając z tego linku: https://business.facebook.com/overview

W Business Managerze możesz korzystać z wielu narzędzi promujących Twoje produkty lub usługi. Możesz także dodawać nowe osoby, przydzielać im odpowiednie role i razem zarządzać kampaniami reklamowymi.

Kampania na Facebooku

Kampania na Facebooku to skoordynowany zestaw reklam skierowanych do określonej grupy odbiorców z określonym celem. Menadżer reklam pozwala na tworzenie różnego rodzaju kampanii, od promowania postów na FB, przez posty sponsorowane na Facebooku, aż po pełne kampanie reklamowe na Facebooku. Początek to utworzenie konta reklamowego na FB, co jest kluczowym krokiem, aby móc zacząć reklamować się na tej platformie.

Kolejnym krokiem jest dodanie Pixela Facebooka do Twojej strony internetowej. Jest to kluczowe do śledzenia działania Twoich reklam oraz do zbierania cennych danych, które pomogą Ci lepiej dotrzeć do Twojej publiczności. 

Co to jest Pixel?

Pixel na Facebooku to narzędzie śledzenia, które umożliwia monitorowanie działań użytkowników na stronach internetowych. Jest to mały kod umieszczany na stronie, który rejestruje informacje o odwiedzinach, zachowaniach i konwersjach użytkowników. Dzięki pixelowi możesz śledzić skuteczność reklam, tworzyć grupy odbiorców i optymalizować kampanie marketingowe na Facebooku.

Jak dodać Pixel Facebooka na stronę?

 1. Utwórz Pixel Facebooka
Tworzenie Pixel Facebook

     2. Dodaj Pixel Facebooka do Twojej strony internetowej

Facebook oferuje kilka sposobów dodania Pixela do Twojej strony. Możesz to zrobić manualnie, używając tag managera, czy przez integrację z platformą e-commerce. Poniżej przedstawiamy sposób manualny:

      3. Dodaj Zdarzenia do twojego pixela

Czym są zdarzenia w Pixelu?

Zdarzenia to specyficzne działania, które użytkownicy podejmują na Twojej stronie i które Pixel może śledzić. Aby dodać zdarzenia:

Specyfikacje standardowych zdarzeń piksela Meta https://www.facebook.com/business/help/402791146561655?id=1205376682832142

Pamiętaj, że dodanie Pixela Facebooka do Twojej strony jest bardzo ważnym krokiem, jeżeli chcesz efektywnie korzystać z reklam Facebooka. Pozwoli Ci to nie tylko na śledzenie efektywności Twoich reklam, ale także na lepsze zrozumienie Twojej grupy docelowej i optymalizację przyszłych kampanii reklamowych.

Kiedy masz wpięty Piksel i ustawioną metodę płatności możesz spokojnie stworzyć pierwszą kampanię.

Struktura kampanii Facebook Ads

Jak utworzyć kampanię?

Aby stworzyć kampanię, musisz:

 1. Przejdź do Menedżera Reklam Facebooka
 2. Kliknij na „Utwórz” w lewym górnym rogu.
Cele kampanii na Facebooku
 1. Wybierz typ kampanii, który najlepiej odpowiada Twojemu celowi.
Typy kampanii
 1. Wpisz nazwę kampanii i ustaw budżet.
Nazwa kampanii oraz budżety w Menedżerze Reklam na Facebooku

Jakie cele reklamowe kampanii warto ustawić?

Kampanie reklamowe to narzędzie, które pomaga firmom realizować ich biznesowe ambicje. Wybór konkretnego celu zależy od specyfiki firmy, jej produktów i rynku, na którym działa. Cele takie jak zwiększenie ruchu na stronie internetowej, generowanie leadów, zwiększenie sprzedaży online, promocja aplikacji czy zwiększenie świadomości marki, to tylko niektóre z możliwych do osiągnięcia.

Pamiętajmy, że wyznaczanie celów to kluczowy krok w planowaniu kampanii reklamowej. Te cele pomagają nam mierzyć efektywność naszych działań i dostosowywać strategię w razie potrzeby, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Wybór celi kampanii reklamowej

Cele reklamowe w panelu FB

Wybierając cel reklamowy, powinieneś zawsze kierować się tym, co chcesz osiągnąć swoją kampanią reklamową. Czy zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży, liczbie zapisów na usługi, wypełnieniu formularza czy na większym zasięgu? Wybierz swój cel.

Ustawianie grupy odbiorców

Definiowanie grupy odbiorców to kluczowy element każdej kampanii. Dzięki Menadżerowi Reklam możemy wybrać różne kryteria aby idealnie dopasować nasz portret klienta do grupy docelowej. Facebook oferuje szeroką gamę opcji targetowania, które pozwalają firmom osiągnąć najbardziej odpowiednią dla nich grupę odbiorców. Oto krótki przegląd tych opcji:

Rodzaje grupy odbiorców w Facebook Ads oraz ich opis

W przypadku grup niestandardowych odbiorców możemy korzystać z wielu opcji FB:

grupy niestandardowe w menadżerze reklam Facebooka
Odbiorcy niestandardowi

Głównie tworzymy grupy z witryny, katalog lub używamy listy klientów dla stworzenia podobnych grup odbiorców. Często także dobrze sprawdzają się grupy z wideo na FB lub IG, z strony na FB, konta na IG lub formularza kontaktowego. Oto kilka przykładowych grup remarketingowe:

Pamiętaj, że skuteczne wykorzystanie tych opcji targetowania wymaga dogłębnego zrozumienia Twojej grupy docelowej i jej zachowań. Dobre targetowanie jest kluczem do skutecznej reklamy na Facebooku.

Wybór umiejscowienia reklam Facebook

Umiejscowienia w reklamach Facebooka to miejsca, w których Twoje reklamy mogą się wyświetlać. Są one kluczowe dla osiągnięcia celów Twojej kampanii. Oto podstawowe umiejscowienia:

1. Aktualności Facebook:

Jest to główny strumień wiadomości, który użytkownicy widzą, gdy zalogują się na Facebook. Reklamy wyświetlane tutaj są zintegrowane z regularnymi postami użytkowników, a więc mogą przyciągać dużo uwagi.

2. Reklamy in-stream w filmach i rolkach: 

Miejsce, gdzie reklamy wideo są wyświetlane pomiędzy innymi filmami na Facebooku i w rolkach.

3. Prawy pasek:

Jest to sekcja po prawej stronie kanału wiadomości. Reklamy wyświetlane w prawym pasku są zazwyczaj mniejsze i mniej inwazyjne.

4. Aktualności Instagram:

Podobnie jak na Facebooku, reklamy są zintegrowane z postami użytkowników w ich głównym kanale wiadomości.

5. Instagram Stories i rolki:

Reklamy są wyświetlane pomiędzy historiami użytkowników na Instagramie i w Reels.

6. Messenger :

Reklamy wyświetlane w kanałach wiadomości Facebook Messenger.

7. Audience Network:

Reklamy są wyświetlane na stronach internetowych i w aplikacjach partnerskich Facebooka. Możliwości obejmują reklamy w aplikacjach, reklamy w artykułach i filmy nagradzane.

8. Marketplace:

Reklamy są wyświetlane w Marketplace Facebooka, który jest miejscem, gdzie użytkownicy mogą kupować i sprzedawać przedmioty lokalnie.

Wybór odpowiedniego umiejscowienia zależy od Twojej strategii reklamowej, celów kampanii, publiczności docelowej i rodzaju reklamy. Przy wyborze umiejscowania, zawsze warto eksperymentować i analizować wyniki, aby znaleźć najbardziej efektywne rozwiązanie dla Twojej firmy.

Umiejscowienie reklam
Umiejscowienie reklam w panelu reklamowym
Umiejscowienie reklam w panelu reklamowym Facebooka
Umiejscowienia w panelu Facebook

Tutaj znajdziesz więcej dodatkowych informacji.

Konfiguracja reklam – dodatkowe wytyczne

Oprócz wyboru celu, grupy docelowej i umiejscowienia, do efektywnej kampanii potrzebne są także dobrze skonfigurowane reklamy. Warto zwrócić uwagę na jakość używanych obrazów, klarowność przekazu oraz zrozumiałość wezwań do działania. Wszystko musi być dopasowane do siebie, grupa docelowa ma odpowiednią komunikację, odpowiednie kreacji i CTA. 

Oto kilka dodatkowych porad od naszych specjalistów:  

 1. Testowanie – konieczne jest przetestowanie jak największej liczby grup docelowych, komunikatów, kreacji oraz CTA. Czasami najbardziej nieoczywiste pomysły okazują się być najlepsze.
 2. Jeśli posiadasz nowe konto, zacznij od kampanii wizerunkowych. Pozwól algorytmom Facebooka poznać Twoją grupę docelową.
 3. W nowych kampaniach o określonym czasie trwania, ustaw budżet na całą kampanię. Pozwoli to Facebookowi samodzielnie wybrać najlepsze zestawy i rozdzielić budżet.
 4. Jeżeli prowadzisz e-commerce, skorzystaj z katalogu na Facebooku. Koniecznie przetestuj retargeting reklamy wśród osób, które interaktywowały z Twoimi produktami na Facebooku i poza nim.
 5. Wykorzystuj wideo – to format, który staje się coraz bardziej popularny na Facebooku. Dzięki nim, Twoje reklamy mogą przyciągnąć więcej uwagi i zwiększyć zaangażowanie.
 6. Zwiększaj budżety stopniowo – o 20% raz na 2 dni lub o 10% codziennie. Nagłe zmiany budżetu negatywnie wpływają na okres nauki kampanii.
 7. Dodawaj UTM do każdej reklamy. Pozwoli Ci to dokładnie monitorować wyniki w Google Analytics i precyzyjnie optymalizować kampanię.
 8. Pozwól kampanii na naukę. Nie sprawdzaj wyników po 3 godzinach od uruchomienia kampanii. Wiemy, że jesteś ciekaw efektów, ale kampania potrzebuje kilku dni na naukę 🙂
Zwróć uwagę na to, że nie zawsze od razu udaje się osiągnąć postawiony cel. Czasami poszukiwanie idealnej grupy docelowej/komunikatu/kreacji trwa miesiącami. Daj czas algorytmom Facebooka i przetestuj jak najwięcej rozwiązań dopasowanych do produktu.

Jak mierzyć efektywność reklamy na Facebooku

Efektywność reklamy na Facebooku można mierzyć za pomocą narzędzi analitycznych dostępnych w Menadżerze Reklam. Tam można sprawdzić, jakie są koszty reklamy, jakim zasięgiem się cieszy, ile osób kliknęło w reklamę, a także analizować wiele innych istotnych metryk.

Aby to zrobić, wejdź do Menadżera Reklam. Po prawej stronie zobaczysz opcję dostosowania kolumn i podziału danych według różnych czynników. Możesz skorzystać z gotowych ustawień kolumn, albo stworzyć własne zestawienie, wybierając opcję „Dostosuj kolumny”. Zawsze tworzymy własne zestawienie kolumn, ponieważ pozwala nam to skoncentrować się tylko na wynikach, które są dla nas najważniejsze.

Opcje dostosowania wyników reklamy na Facebooku
Podział wyników według czasu, wyświetleń oraz działań

W sekcji „Podział” możesz analizować takie dane jak płeć, wiek czy lokalizacja odbiorców reklamy. To ułatwia ustalenie bardziej precyzyjnego targetowania.

Dodatkowo, masz możliwość tworzenia raportów i dostosowywania kolumn dla wygodniejszego porównania wyników. Raporty można pobrać w formacie xlsx i dodatkowo edytować.

Co więcej, Menadżer Reklam na Facebooku daje Ci możliwość monitorowania efektywności Twoich reklam w czasie rzeczywistym. To pozwala na szybkie reagowanie na zmiany, jakie zachodzą w reakcjach odbiorców, i na bieżąco dostosowywanie strategii reklamowej.

Podsumowanie

Promowanie firmy na Facebooku to złożony proces, który wymaga nie tylko podstawowej wiedzy z zakresu marketingu, ale też doświadczenia i umiejętności związanych z korzystaniem z narzędzi dostępnych na platformie. Kluczowym narzędziem jest Menadżer Reklam Facebooka, który pozwala na zarządzanie i optymalizację kampanii reklamowych.

Od początku musisz założyć konto reklamowe na Facebooku, które będzie centralnym punktem wszystkich twoich działań reklamowych. Następnie, musisz skonfigurować swoją pierwszą kampanię – od wyboru celu reklamowego, przez ustalenie grupy docelowej, aż do stworzenia samych reklam, które będą wyświetlane użytkownikom.

Analiza efektywności kampanii jest kolejnym kluczowym elementem procesu. Dzięki narzędziom analitycznym dostępnym w Menadżerze Reklam, możesz śledzić różne metryki, takie jak liczba wyświetleń, kliknięć, konwersji i wiele innych. Te dane są nieocenione, gdy chodzi o optymalizację kampanii i dostosowywanie jej do zmieniających się warunków.

Nie zapominaj jednak, że Facebook to nie jedyna platforma do promowania swojej firmy. Instagram, będący częścią ekosystemu Facebooka, to również doskonałe miejsce do dotarcia do potencjalnych klientów.

Pamiętaj, że musisz regularnie monitorować swoje działania i dostosowywać swoje strategie w zależności od wyników. To nie tylko pomoże ci osiągnąć lepsze wyniki, ale także nauczy cię lepszego zrozumienia swojej grupy docelowej i dynamiki rynku, na którym działasz.

Anastazja Bondar

Anastazja Bondar

Paid Social Specialist

Związana z Paid Social od 2020 roku. Przez kilka lat miała okazję współpracować z rynkiem wschodnim, gdzie zdobyła doświadczenie w kampaniach dla branży B2B i B2C. W Cube Group pracuje od 2022 roku na stanowisku Paid Social Specialist, prowadząc kampanie reklamowe dla dużych marek e-commerce, znanych na polskim rynku. Anastazja pasjonuje się swoją pracą, uwielbia testować nowe rozwiązania i osiągać coraz lepsze wyniki dla swoich klientów.