strategia_wizerunkowa
Home > Blog > Strategia marketingowa > Strategia wizerunkowa – jak kształtować wizerunek w sieci?

Strategia wizerunkowa – jak kształtować wizerunek w sieci?

Strategia wizerunkowa firmy opiera się na tym, jak firma zaprezentuje swoją markę konsumentom i w efekcie jak będzie pozycjonować się na rynku. Skuteczna budowa wizerunku firmy jest kluczowa dla jej rozwoju, szczególnie biorąc pod uwagę rosnącą konkurencyjność na rynkach i potrzebę wyróżnienia swojej oferty.

Czym jest wizerunek marki?

Wizerunek Marki

Aby wyróżnić się na tle konkurencji i zbudować przewagę konkurencyjną, musimy być w stanie zaproponować naszym klientom coś więcej niż tylko produkt lub usługę. To, jak klienci postrzegają naszą markę, co o niej myślą i z czym im się ona kojarzy może zaważyć na naszym sukcesie. Wizerunek marki kształtowany jest na podstawie bardzo wielu elementów, w tym wcześniejszych doświadczeń. Mówiąc wprost: wizerunek danej marki jest to jej reputacja wśród byłych, obecnych i potencjalnych klientów na rynku. To dynamiczne zjawisko, które zależy od wielu czynników, czasem od nas niezależnych i które potrafi zmieniać się z dnia na dzień. Istnieje mnóstwo narzędzi i taktyk marketingowych, dzięki którym możemy mieć wpływ na kształtowanie wizerunku firmy, jak optymalizacja procesu obsługi klientów czy komunikacja marketingowa.

Kupując produkt, konsumenci kupują również pewnego rodzaju doznania. Wizerunek marki to obiektywna i mentalna informacja zwrotna od konsumentów przy zakupie produktu. Dobry wizerunek firmy wzmacnia jej wartość na rynku w długim terminie i wpływa na lojalność klientów.

Spójrz na swoją firmę oczami klientów

Zmiana perspektywy na swoją markę to być może najtrudniejszy a zarazem najważniejszy aspekt analizy jej wizerunku. Aby naprawdę zrozumieć, jaką pozycję Twoja marka ma na rynku, powinieneś przestać myśleć o tym, co Twoja firma ma sobą reprezentować, a zacząć myśleć o tym, co tak naprawdę myślą o niej klienci. Ocena wizerunku Twojej marki polega na zrozumieniu, czy Ty i Twoi odbiorcy jesteście po tej samej stronie barykady. Spróbuj wejść w buty swoich klientów i sprawdź skuteczność całej swojej ścieżki zakupowej, obsługi klienta oraz to, jak twoja firma odpowiada na określone potrzeby klientów. W ten sposób będziesz w stanie określić elementy komunikacji, które wymagają poprawy.

Skutecznie zarządzaj atrybutami swojej marki

Atrybuty marki to coś w rodzaju łącznika między wizerunkiem marki a końcowym odbiorcą. Mogą to być konkretne korzyści naszych produktów, zarówno te funkcjonalne jak cena czy jakość, ale też emocjonalne jak samopoczucie w momencie zakupu lub użytkowania produktu. 

Atrybuty marki możemy połączyć w trzy główne kategorie:

Potraktuj strategię wizerunkową jak drogowskaz, który wskaże kierunek twojej marki

Nasza marka będzie kształtowała swój wizerunek na rynku nawet bez wielkich inwestycji i godzin poświęconych na strategię. Klienci na podstawie doświadczeń z naszym produktem, z obsługą klienta czy z komunikacją wyrobią sobie opinię na temat naszej marki. Musimy więc pamiętać, że każdy pojedynczy punkt styku marki z klientem buduje jej wizerunek. Jeśli chcemy konsekwentnie tworzyć wizerunek marki, jaki sobie zaplanowaliśmy i jaki chcemy osiągnąć, musimy być w stanie zadbać o każde z nich. I tu z pomocą przychodzi strategia wizerunkowa. Dlatego opracowując strategię wizerunkową, potraktujmy ją jak drogowskaz, który wskaże nam kierunek budowania wizerunku naszej marki na rynku i niezbędne kroki aby skutecznie realizować wszystkie założenia. 

Jeżeli w porę nie zadbamy o nasz wizerunek, może okazać się, że przez losowe i nieprzewidziane zdarzenia nasza marka straci swoją pozycję na rynku. Strategia wizerunkowa pozwoli nam trzymać pieczę nad każdym elementem komunikacji, dzięki czemu mamy pełną kontrolą nad tym, jak nasza marka wygląda na rynku. Spóźnione dostawy paczek, nieodpowiednia komunikacja mailingowa, czy niedziałająca witryna www to tylko kilka zdarzeń, które negatywnie wpłyną na naszą markę. Musimy być w stanie na nie reagować i odpowiednio szybko naprawiać. 

Strategia wizerunkowa powinna określać jak radzić sobie z kryzysami

Kryzysy wizerunkowe to nieodłączny element życia wielu marek. Skuteczna strategia wizerunkowa powinna również określać, jak marka planuje rozwiązywać takie kryzysy oraz jaką narrację planuje prowadzić. Coraz częściej marki w humorystyczny sposób decydują się wchodzić w rozmowę i odpowiadać na negatywne czy uszczypliwe komentarze klientów. Takie odpowiedzi są bardzo dobrze odbierane przez społeczeństwo i zwiększają zasięg marki. Czasami jednak jesteśmy świadkami nie radzenia sobie z kryzysami przez marki. Jeżeli w odpowiedzi na negatywny komentarz, który opisuje wady naszego produktu lub negatywną sytuację, zareagujemy za późno lub w niestosowny sposób może to negatywnie odbić się na wizerunek naszej marki. Doskonałym przykładem na to jest kryzys marki Kia, która po nieprzychylnym poście rapera Kękę, który negatywnie wypowiada się o autach oraz opisuje wieczne problemy techniczne jego samochodu, nie zdecydowała się zareagować na czas, a jak już odniosła się do słów rapera, próbowała odwrócić uwagę sytuacji. W efekcie cała sytuacja dostała negatywnego wydźwięku. 

Rebranding, jako nowy start naszej marki

Opracowanie strategii wizerunkowej niekoniecznie musi wiązać się z wejściem marki na rynek. Jeżeli jesteśmy firmą z ugruntowaną pozycja na rynku, natomiast chcielibyśmy odświeżyć nasz wizerunek czy zmienić kierunek komunikacji i przekazywanych wartości, strategia wizerunkowa nam w tym pomoże. Wszystkie elementy strategii wizerunkowej, które opiszemy w późniejszej części artykuły, definiują kierunek rozwoju naszej marki na rynku. W przypadku firm już aktywnych na rynku możemy spróbować określić zupełnie nowy kierunek rozwoju naszej marki, czy uwzględnić nowe strategie, których wcześniej nie wzięliśmy pod uwagę. Jeżeli widzimy, że powstają nowe trendy na naszym rynku, czy firmy konkurencyjne zmieniają ton komunikacji, powinniśmy tym bardziej zastanowić się nad naszą strategią wizerunkową i kierunkiem rozwoju naszego biznesu. 

Kształtowanie wizerunku firmy – jakie ma znaczenie w budowaniu biznesu?

Niezaprzeczalnie, budowa odpowiedniego wizerunku firmy i jego spójność we wszystkich punktach styku potencjalnego klienta z marką może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż i mocno oddziaływać na rozwój biznesu w długim terminie. Regularne badania wizerunku naszej marki pozwolą kontrolować, czy nasz wizerunek jest spójny z założeniami, a ewentualne jego zmiany są pożądane i rozwijają się w dobrym kierunku, a tym samym czy realizujemy plany dotyczące pozycji naszej marki na rynku. Spójne i oparte na wartościach działania będą budzić zaufanie konsumentów, którzy jak wiemy, bardzo często kupują pod wpływem emocji.

Wniosek jest jasny – skuteczna strategia wizerunkowa marki może pomóc nam w pozyskiwaniu nowych klientów między innymi poprzez budowanie pozytywnego wizerunku, zwiększenie zasięgu naszej marki oraz poprawę lojalności klientów. Dlatego, jeśli chcemy odnieść sukces w biznesie, warto zadbać o odpowiednie kształtowanie wizerunku naszej marki i wdrożyć skuteczną strategię wizerunkową.

ZALETY BUDOWANIA STRATEGII WIZERUNKOWEJ

Ludzie płacą więcej, jeśli utożsamiają się z marką. 
Wszystkim nam wydaje się, że podejmujemy decyzje zakupowe na podstawie racjonalnych powodów, ale tak naprawdę często podejmujemy decyzje zakupowe emocjonalnie „bo chcemy czuć się wyjątkowi”, albo „coś nam się po prostu podoba”.  Doskonałym przykładem tego fenomenu jest marka Apple. Amerykańska firma technologiczna jest najcenniejszą marką na świecie nie tylko ze względu na jakość, ale też fakt, że ich kultowy, niekonwencjonalny i napędzany emocjami branding umożliwił im zbudowanie niezłomnie lojalnych fanów, którzy kupują ich produkty.

Klienci Cię zapamiętają i do Ciebie wrócą.
Jesteśmy wzrokowcami, a rozpoznawalne logo i paleta kolorów mogą utkwić w pamięci na długo po tym, jak klient przewinie Twoją ostatnią reklamę. Pozytywne emocje wzdłuż całej ścieżki zakupowej klientów i poczucie partnerstwa z marką potrafi utkwić w pamięci naszych klientów bardziej niż ostatni kupiony produkt. Budowanie zaufania i lojalności między klientem a marką to kolejny aspekt o który warto zadbać przy budowaniu strategii wizerunkowej.

Strategia wizerunku pomaga wyróżnić się na tle konkurencji 
W dzisiejszych czasach coraz ciężej wyróżnić się na tle konkurencyjnych marek. Wszystkie firmy konkurują ze sobą używają tych samych kanałów marketingowych, technologii i podobnych taktyk marketingowych. Jeśli Twój produkt i oferta nie wyróżnia się na tle konkurencji i łatwo jest wymienić go na inny, wizerunek Twojej marki będzie jeszcze bardziej kluczowy w walce o klientów. Dobra strategia wizerunkowa firmy i analiza konkurencji pomoże Ci wyróżnić się na rynku i pozyskać nowych klientów.

Elementy budowania strategii wizerunkowej 

Budowanie wizerunku marki to złożony proces, który zawiera wiele komponentów. Poniżej znajdziesz 5 kluczowych elementów budowania wizerunku marki, o których zawsze powinniśmy pamiętać: 

Cel marki

Najbardziej fundamentalną rzeczą dla każdej firmy jest jej cel. Powinieneś znać powody, dla których jesteś w tym biznesie i dla których klienci powinni skorzystać z Twojej oferty. Gdy znajdziesz jasny cel na rynku i misję dla Twojej firmy, pamiętaj aby na każdym etapie budowania wizerunku zaznaczać go w komunikacji. Być może nasza firma opiera się o naturalne produkty, które pozytywnie wpływają na zdrowie naszych klientów? Nie bójmy się mówić o naszym celu i chwalić się nim!

Przeczytaj także: Cele marketingowe: czym są dla firmy i jak je poprawnie wyznaczyć? PORADNIK

Wartości emocjonalne

Wielu klientów, w obliczu decyzji zakupowych, polega bardziej na emocjach niż na racjonalnym myśleniu. Dlatego firmy stawiają na doznania i to, jak klienci czują się, korzystając z ich produktów lub usług. Ludzie lubią budować relacje z innymi i być blisko osób o podobnych zainteresowaniach. Firmy powinny starać się nawiązywać emocjonalne więzi z konsumentami i tworzyć z nimi relacje, aby napędzać ich lojalność. Marki, które utożsamiają się ze swoimi klientami, mają naturalną przewagę konkurencyjną. Ty też znajdź wartość emocjonalną swoich produktów i zacznij ją komunikować.

Lojalność klientów

Jeśli klienci wykazują wysokie zainteresowanie naszymi produktami i zaangażowanie w obliczu naszej marki, musimy ich wynagradzać. Lojalność klientów powinna być dla każdej marki szczególnie ważna dlatego, że pomaga generować pozytywne opinie, komentarze i rekomendacje. Lojalni klienci mogą pełnić rolę ambasadorów marki i promować firmę. W ramach podziękowania marki często decydują się na spersonalizowaną komunikację i spersonalizowane oferty, prezenty lub rabaty.

Analiza konkurencji

Konkurencyjność na rynkach rośnie. Dlatego szczegółowa analiza i znajomość innych marek oraz ich strategii marketingowych potrafi być kluczowa dla rozwoju naszego biznesu. W trakcie takiej analizy warto sprawdzić, które działania odnoszą sukcesy, a które ponoszą porażkę, jak marki komunikują się z klientami i jak klienci na nie odpowiadają. Konieczne jest nakreślenie przyszłej taktyki w odpowiedzi na działania konkurencji. W ten sposób firma może udoskonalić swoją strategię i zapewnić klientom większą wartość.

CSR (Corporate Social Responsibility)

Zaangażowanie w działania społeczne ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Marki, które dbają o środowisko, ekologię, zrównoważony rozwój, czy jakąkolwiek inną społeczną inicjatywę cieszą się szerokim uznaniem i aprobatą wśród ludzi. Warto rozważyć działania społeczne w strategii budowania wizerunku firmy, jako element, który wpłynie pozytywnie na jej opinię i postrzeganie przez klientów. Coraz większa świadomość środowiskowa w społeczeństwie sprawia, że klienci zwracają uwagę neutralność dla środowiska firm oraz coraz częściej wybierają firmy, które są świadome ich działania na ekologię. Możemy między innymi wykorzystywać materiały neutralne środowiskowo, pozyskane z odzysku odpadów, czy wyprodukowane organicznie. Jeżeli nasze kartony wysyłkowe są ekologiczne, pochwalmy się tym. Jeżeli nasze produkty są w pełni naturalne i nie wykorzystujemy chemicznych materiałów, które szkodliwie działają na środowisko, pokazujmy to.

Public Relations

Odpowiednio zaplanowane działania PR to nieodłączny element budowania wizerunku naszej marki na rynku. Jako marka powinniśmy aktywnie angażować się na rynku i być obecni wśród potencjalnych klientów. Jeżeli wiemy, że organizowane są wydarzenia związane z tematyką naszej marki, być może moglibyśmy być partnerami takiego wydarzenia lub wziąć czynny udział w organizację? Możemy na przykład opublikować serię artykułów lub materiałów video we współpracy z cenioną organizacją lub inną firmą o renomowanej pozycji na rynku. Wszystkie tego typu działania powinny być wcześniej zaplanowane i powinny być zgodne z planem budowania wizerunku naszej marki oraz z wartościami naszej marki. 

Strategia wizerunkowa – przykłady

Apple

Apple zajmuje pierwsze miejsce na liście „The World’s Most Valuable Brands” magazynu Forbes i jest doskonałym przykładem budowania wizerunku swojej marki. Amerykański gigant technologiczny od zawsze znany jest ze swoich innowacyjnych, eleganckich i niezwykle praktycznych produktach. Na przestrzeni lat, marka stworzyła tak silną więź emocjonalną z klientami i lojalność, której wcześniej nie widziano. Wszyscy znamy obrazki z premier nowych modeli w amerykańskich salonach, do których klienci ustawiają się w kolejce już na kilka dni przed wydarzeniem. Produkty firmy Apple od zawsze były drogie, jednak w przypadku tej marki nie jest to widoczna bariera zakupowa, co dowodzi teorii, że konsumenci są w stanie zapłacić więcej, aby być w gronie klientów określonej marki, jeśli rzeczywiście postrzegają markę jako wyjątkową.

Coca-Cola

Coca-Cola to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, która od lat niezmiennie promuje swoją markę, skutecznie sprzedając przede wszystkim styl życia, a nie tylko produkty. Stała się synonimem chwil, bliskości z innymi, świąt. Słynna świąteczna reklama ciężarówki, która zajmuje ważne miejsce w jej marketingu, pomogła stworzyć w umysłach konsumentów związek między marką a poczuciem szczęścia. W ten sposób marka wyróżniła emocjonalny aspekt ich produktu co okazało się być ważną przewagą konkurencyjną. 

Tesla

Tesla od lat stara się budować pozytywny wizerunek firmy, oparty na nowoczesności i innowacyjności. Poprzez wdrożenie, produkcję i popularyzację samochodów elektrycznych, firma promuje zrównoważony rozwój i ekologię. O misji firmy można dowiedzieć się z jej deklaracji celu. Wspomina o wysiłkach zmierzających do doprowadzenia świata do zrównoważonej energii. Od lata Tesla zmagała się z niską penetracją kategorii samochodów elektrycznych na rynku motoryzacyjnym, jednak z biegiem czasu stała się symbolem tego segmentu aut. Duży wkład w rozwój marki miał również sam założyciel, Elon Musk. Jego kontrowersyjna postać i zdecydowane działania powodowały kontrowersje na świecie, dzięki czemu marka tylko zyskała na popularności. Z czasem pojawiały się nowe informacje o jego niesamowitej historii, każde wystąpienie było wielkim wydarzeniem do tego momentu, że sama marka Tesla stała się ikoną innowacyjności i elektromobilności. 

Jak opracować strategię wizerunkową firmy?

Określ swoją wizję i wartości  firmy

Już na samym początku tworzenia strategii wizerunkowej powinniśmy mieć jasno zdefiniowaną  wizję naszej marki oraz główne korzyści czy wartości, którymi marka się kieruje. Sprawdź, co wyróżnia Twoją markę na rynku i jakie potrzeby zaspokaja. Określ wizję swojej marki i znajdź klientów, którzy myślą podobnie i z którymi będziemy mogli wejść w konwersację. Być może nasze produkty są ekologiczne i neutralne dla środowiska, albo nasze narzędzie usprawni codzienną pracę naszych klientów? Wszystkie elementy budowania wizerunku, powinny być zgodne z Twoją misją i wartościami. 

Określ pozycję na rynku i główne hasła

Jasno określona pozycja marki i dopasowanie do niej wszystkich elementów wizerunkowych z pewnością pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji. Oprócz tego jesteśmy w stanie jasno komunikować, w jaki sposób zamierzamy zaspokoić potrzeby naszych docelowych odbiorców. Aby to zrobić, zbadaj swoich konkurentów i dowiedz się, co czyni Twoją markę wyjątkową. Być może Twoja oferta wyróżnia się w obszarze, w którym inne firmy konkurencyjne wypadają słabo? Jeżeli na przykład zajmujemy się sprzedażą produktów spożywczych, być może nasze produkty wykonane są tylko z najwyższej jakości, naturalnych składników, które pochodzą od lokalnych producentów, dzięki czemu są zdrowe i pyszne? Kiedy już zrozumiesz, co Cię wyróżnia, stwórz potencjalne hasła i opisz w jednym, dwóch zdaniach, dlaczego klienci powinni u Ciebie kupować. Pomoże to w kształtowaniu wizerunku Twojej marki.

Stwórz spójną tożsamość marki za pomocą palety kolorów, logo i innych elementów graficznych.

Elementy wizualne, takie jak reklamy, strona www, czy branding, mówią więcej niż tysiąc haseł reklamowych. Aby dobrać odpowiednie kolory, fonty i zaprojektować skuteczne materiały graficzne, musisz zidentyfikować i wykorzystać najważniejsze atrybuty swojej marki. Wypisz co najmniej 10 kluczowych atrybutów i znajdź spójny element pomiędzy nimi. Pomoże Ci to zdefiniować kierunek stylistyczny, który będzie spójny z wszystkimi atrybutami i wartościami Twojej marki. Następnie zacznij pracę nad stworzeniem spójnych i jednolitych materiałów graficznych. Najważniejsze z nich, to materiały reklamowe, strona www, opakowanie produktów, czy narzędzia komunikacji bezpośredniej, jak e-maile. Pamiętajmy, że na spójność komunikacji mają wpływ wszystkie punkty styku marki z klientami, zarówno te offline, jak i te online. 

Określ potencjalnych odbiorców, którzy będą zainteresowani ofertą.

Dopóki nie masz pewności, kim są Twoi potencjalni klienci, nie możesz stworzyć komunikatu marketingowego, który jest dopasowany do ich potrzeb. Przed zaplanowaniem jakiejkolwiek aktywności marketingowej, powinieneś zbadać swoich odbiorców i zebrać na ich temat jak najwięcej danych. W tym celu posłużą ci buyer persony, czyli szereg kryteriów, które pozwolą stworzyć kompleksowe profile odbiorców na podstawie ich zainteresowań, wyzwań i całego procesu zakupowego, w tym barier zakupowych, wątpliwości, oczekiwań odnośnie efektu użycia danego produktu lub usługi czy kryteriów, jakimi persona porównuje dostępne opcje itd. Po zebraniu wszystkich informacji tworzymy szczegółowy opis najważniejszych buyer person. Zrozumienie osobowości kupujących i odbiorców jest kluczem do przedstawienia odpowiedniego wizerunku Twojej marki.

Pamiętaj o skutecznej strategii marketingowej!

Zawsze pamiętaj o sile marketingu i jego zdolności do kształtowania swojej marki w oczach klientów. Kampanie inbound marketingowe, influencer marketing, marketing w mediach społecznościowych to tylko kilka przykładów, dzięki którym możesz pokazać swoją markę i ofertę produktową potencjalnych klientom.

W aktualnych czasach zdecydowana większość interakcji pomiędzy użytkownikiem a marką, szczególnie kiedy ta działa w internecie, odbywa się online. Zwłaszcza w mediach społecznościowych, gdzie blisko połowa światowej populacji spędza średnio ponad 2 godziny dziennie. Stworzenie odpowiedniego wizerunku w mediach społecznościowych, ale również w innych kanałach digital’owych da Twojej marce możliwość wzmocnienia jej wizerunku poprzez stałe łączenie się z użytkownikami, którzy mogą być zainteresowani ofertą.

Jak wdrożyć strategię wizerunkową w życie?

Przeprowadziliśmy wszystkie niezbędne analizy i mamy gotową strategię wizerunkową, która pomoże wyróżnić naszą firmę na rynku. Co dalej?

Kolejnym krokiem jest wdrożenie strategii wizerunkowej w życie. W tym celu bardzo pomocne będą narzędzia marketingowe i kanały komunikacji. Poniżej sprawdzimy jak wykorzystać najpopularniejsze narzędzia komunikacji do budowania wizerunku naszej marki.

Content Marketing

Content marketing to zdecydowanie jeden z kluczowych elementów strategii wizerunkowej. Twórz wartościowe i angażujące treści, które będą interesować Twoją grupę docelową i które będą utożsamiać się z opracowaną wcześniej wizją marki. Pamiętaj, aby treści były spójne z Twoimi wartościami i misją Twojej marki!

Treści będą szczególnie istotne w przypadku produktów z dłuższą ścieżką i takich, gdzie trzeba edukować użytkowników o poszczególnych rozwiązaniach.

Aby wdrożyć działania content marketingowe zacznij od stworzenia sekcji blogowej na stronie i stworzenia spójnej z całym wizerunkiem marki i dopasowanej do potrzeb buyer person strategii contentowej. Możesz również wejść we współpracę z najważniejszymi portalami czy blogami, aby zwiększyć zasięg swojej marki.

Influencer Marketing

Współpraca z precyzyjnie dobranymi influencerami, którzy podzielają te same poglądy co nasza grupa docelowa i wyznają wartości spójne z naszą marką to być może najbardziej wpływowe i kluczowe narzędzie do budowania świadomości i zaufania do marki. Im większy influencer, tym większe zasięgi, natomiast to współpraca z osobami bardzo wyspecjalizowanymi zagwarantuje zaufanie do marki. Pamiętaj, aby osoby, z którymi wchodzimy we współpracę, miały te same wartości, co nasza marka i nasi potencjalni klienci. Upewnij się też, że publikowane treści są zgodne z Twoją strategią wizerunkową!

Kampanie reklamowe

W tak dynamicznie rozwijającym się rynku reklamy online cały czas powstają nowe rozwiązania i atrakcyjne formaty reklamowe. Wystarczy, że stworzysz ciekawe materiały z angażującą treścią oraz wezwaniem do działania i jesteś gotowy do tego, aby rozpocząć swoją pierwszą kampanię online. Nie ograniczaj się tylko do grafik, stwórz również kilka formatów video. Następnie wykorzystaj takie narzędzia jak Google Ads, czy Meta, aby nawet małym budżetem rozpocząć budowanie świadomości Twojej marki wśród potencjalnych klientów.  Przed rozpoczęciem działań reklamowych opracuj strategię marketingową swojej marki oraz wszystkie niezbędne elementy, aby skutecznie wdrożyć działania w życie i uzyskiwać dobre wyniki. Strategia marketingowa powinna zawierać zarówno główny cel oraz założenia kampanii, jak i podstawowe wskaźniki efektywności i cel poszczególnych rozwiązań reklamowych, jak targetowanie, optymalizacja czy umiejscowienia. 

Google

W naszej strategii wizerunkowej i marketingowej firmy musimy uwzględnić Google. Wyszukiwarka to doskonałe miejsce do budowania wizerunku i świadomości naszej marki wśród potencjalnych klientów i osób, które są zainteresowane naszą tematykę. Wyobraźmy sobie, że szukamy szamponu do włosów na bazie naturalnych składników. Naturalnie, jak większość internautów, włączamy wyszukiwarkę Google i zaczynamy poszukiwania. Pojawiając się w wynikach wyszukiwania wiemy, że trafiamy do odpowiednich osób o właściwej porze i we właściwym miejscu. Aby pokazywać się w wynikach wyszukiwania mamy dwie ścieżki, możemy albo zainwestować nasze środki w działania SEO, albo “kupić” sobie miejsce w wynikach wyszukiwania za pomocę reklam SEM.

Social Media

Portale społecznościowe to doskonałe miejsce, aby wejść w interakcje z użytkownikami. Poprzez stronę czy fanpage możemy w prosty sposób publikować nowe posty, promować wszelkiego rodzaju akcje specjalne a co najważniejsze, możemy śledzić i angażować się w dyskusje z naszymi klientami. Reagowanie na wszelkiego rodzaju pytania, czy wątpliwości i szybka odpowiedź z naszej strony potrafi być kluczowym elementem w budowaniu pozytywnego wizerunku marki. Pamiętajmy, że media społecznościowe to nie tylko miejsce do promocji naszej marki, ale kolejny kanał który może posłużyć nam do obsługi aktualnych klientów i kontakt z nimi.

Obsługa posprzedażowa

Budując wizerunek marki, powinniśmy ze szczególną troską zadbać o działania posprzedażowe, a więc o komunikację z klientami po dokonaniu zakupu w naszym sklepie. Ten etap szczególnie ważny dlatego, że klienci są na tyle zaangażowani w nasz produkt i markę, że dokonali już zakupu. A więc łatwiej będzie przyciągnąć ich uwagę w komunikacji. Zadbajmy o odpowiednie zapakowanie produktu, aby klient miał poczucie, że marka o dba niego oraz o wspólne wartości. Być może dorzuć ulotkę z kodem rabatowym i podziękowaniem za zakup, lub zaprojektuj opakowanie tak, aby było wyjątkowe. Komunikacja jest równie ważna, zaprojektuj komunikację e-mail i lejki, które wdrożysz tuż po dokonaniu zakupu przez klienta. Atrakcyjny e-mail z podziękowaniem za zakupy oraz sugestią dotyczącą użycia tych produktów, lub kody rabatowe zachęcające do powrotu do sklepu i dokonania zakupu ponownie. Możliwości komunikacji z aktualnymi klientami jest wiele i powinniśmy zadbać o każde z nich.

Podsumowanie

Budowanie wizerunku to złożony proces, który dotyka wielu obszarów marketingu internetowego. Zanim przystąpimy do realizacji założeń biznesowych i wizerunkowych firmy, powinniśmy stworzyć kompleksową strategię wizerunkową marki. 

W strategii wizerunkowej powinniśmy jasno opisać najważniejsze elementy, które pomogą nam w budowaniu dobrego wizerunku marki i w realizacji celów biznesowych. Najważniejsze elementy, które poruszyliśmy, to: Cel marki, wartości emocjonalne, lojalność klientów, analiza konkurencji i CSR (Corporate Social Responsibility).

Aby sprawnie stworzyć strategię wizerunkową marki, powinniśmy w pierwszej kolejności określić naszą wizję i wartości firmy. Następnie musimy określić naszą pozycję na rynku oraz wartości dodane, które chcemy wprowadzić na rynku i które posłużą nam do tego, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Gdy podstawy mamy już opracowane, możemy przystąpić do stworzenia i opisania elementów brandingu, a więc logo, palety kolorów, fontów, czy materiałów graficznych. Bardzo ważnym aspektem tworzenia strategii wizerunkowej są użytkownicy. Musimy jasno określić, kim są twoje buyer persony, jakie mają obawy, potrzeby czy aktualne wątpliwości w kontekście procesu zakupowego. Aby wdrożyć strategię w życie, będziemy chcieli opracować skuteczną strategię marketingową z wykorzystaniem najważniejszych kanałów komunikacji, jak content marketing, influencer marketing, kampanie reklamowe czy działania w Social Media.

Cube Group

Cube Group

Agencja digital

Tekst został przygotowany przez ekspertów z zespołu Cube Group, agencji digital, w której łączymy strategie digital marketingowe, SEM, SEO, social, content, performance, analitykę, kreację i technologię. Zespół Cube Group na co dzień pracuje dla takich marek jak m.in. mBank, Vectra, Credit Agricole, Innogy i więcej. Zgarniamy przy tym najważniejsze wyróżnienia branżowe (Effie, MIXX Awards, Golden Arrow, European Performance Marketing Awards, Performance Marketing Diamonds, Efekton Awards, Ekomersy i Aulery).