Home > Blog > SEO > Meta title – co to jest i dlaczego jest istotny w SEO?

Meta title – co to jest i dlaczego jest istotny w SEO?

Wiele czynników wpływa na widoczność i skuteczność witryny internetowej. Mimo, że treść strony, oferowane produkty czy usługi są istotnymi czynnikami decydującymi o wyborze danej firmy, pierwsze wrażenie kształtuje się jeszcze przed wejściem na witrynę. Po wpisaniu interesującej nas frazy wyświetlają się wyniki SERP, gdzie zwracamy uwagę na tytuł oraz krótki opis, czyli meta tagi. To one definiują, czy dana strona odpowiada naszym oczekiwaniom. Omówię meta title, który znany jest również jako tytuł strony. Jest to jeden z nieodłącznych elementów meta tagów, pełniących kluczową rolę w optymalizacji strony internetowej i jeden z najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas zarządzania witryną. Title to nie tylko opis, ale także czynnik rankingowy bezpośrednio wpływający na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Przedstawię Wam tajniki meta title i dowiecie się, jak sprawić, by Wasza strona pasowała do zapytań w wynikach wyszukiwania Google.

Czym są meta tagi oraz co to jest title?

Meta tagi to kluczowe elementy struktury strony internetowej i odgrywają istotną rolę w kontekście pozycjonowania. Nie są bezpośrednio widoczne na stronie internetowej, natomiast można je już zauważyć w wynikach wyszukiwania, co za tym idzie są niezwykle ważne, ponieważ pomagają zrozumieć zawartość witryny robotom indeksującym np. Googlebot

Meta tagi to ogólnie mówiąc krótkie fragmenty kodu HTML, które informują o zawartości danej witryny. Mogą zawierać opisy, słowa kluczowe, autora, daty i wiele innych. Każdy meta tag pełni określoną funkcję, a ich prawidłowe wykorzystanie ma istotny wpływ na efektywność strony w SEO. Najważniejsze meta tagi pod kątem SEO to meta title, meta description i meta robots:

W tym artykule skupię się na omówieniu title. Jak wcześniej wspominaliśmy meta title, zwany także tytułem, jest jednym z najważniejszych elementów SEO. Pełni kluczową rolę nie tylko w kontekście zrozumienia zawartości strony, ale także w procesie pozycjonowania. To on decyduje o tytule, jaki widnieje na karcie przeglądarki lub wyświetla się w wynikach wyszukiwarki. W kontekście optymalizacji pod kątem SEO, meta title to czynnik kluczowy. Skuteczny tytuł powinien precyzyjnie odzwierciedlać temat strony, zawierać istotne słowa kluczowe i zachęcać do kliknięcia. To właśnie meta title jest często pierwszym kontaktem potencjalnego odwiedzającego z daną witryną, dlatego jego atrakcyjność ma również wpływ na klikalność, czyli CTR (Click Through Rate), czyli współczynnik klikalności.

Jego kod HTML znacznika meta title powinien wyglądać następująco:

<title>Tytuł, jaki chcesz aby strona posiadała</title>

Wpływ meta title na pozycjonowanie

W Internecie, gdzie konkurencja o uwagę użytkowników jest ogromna, pozycjonowanie staje się kluczowym elementem sukcesu. Title pełni tu istotną rolę, decydując o widoczności strony w wynikach organicznych. Optymalizacja tego elementu może skutkować lepszą pozycją w Google, ponieważ jest to jeden z ważniejszych czynników rankingowych. A to wszystko przekłada się na większą widoczność i szanse na dotarcie do szerszego grona potencjalnych klientów.

Jakie wymagania powinien spełniać meta title?

Title, to kluczowy element strony internetowej, wpływający na jej widoczność w wynikach wyszukiwarki. Optymalizacja jego jest nieodłącznym krokiem w dbaniu o skuteczne SEO i przyciąganie uwagi użytkowników. Aby spełniał swoją funkcję efektywnie, meta title powinien zrealizować pewne kluczowe wymagania.

Wybierz odpowiednie słowa kluczowe

Pierwszym krokiem do stworzenia skutecznego title jest wybór odpowiednich słów kluczowych, związanych z treścią strony. Dopasuj te, które najlepiej odzwierciedlają tematykę strony i są potencjalnie wyszukiwane przez użytkowników. Precyzyjne słowa kluczowe zwiększają szanse na wyświetlenie strony w wynikach wyszukiwania.

Przeczytaj także: Czym są słowa kluczowe? Rodzaje fraz, analiza i skuteczny dobór słów w SEO

Zachowaj odpowiednią długość

Meta title nie może mieć nieograniczonej liczby znaków, długość title ma istotne znaczenie. Zaleca się, aby mieścił się w przedziale 50-60 znaków (580-600 px). Optymalna długość pozwala uniknąć obcięcia tytułu w wynikach wyszukiwania, jednocześnie dostarczając użytkownikowi wyczerpującej informacji o zawartości strony.

https://www.highervisibility.com/seo/tools/serp-snippet-optimizer/

Zachęć do kliknięcia

Skuteczny meta title to nie tylko opis treści, ale także element do przyciągnięcia do kliknięcia. Dodaj elementy zachęcające, takie jak  „Zobacz teraz”,  „Sprawdź” czy  „Dowiedz się więcej”. Takie proste zwroty mogą znacznie wpłynąć na decyzję potencjalnego użytkownika do odwiedzenia strony.

Unikalność

Każdy meta title powinien być niepowtarzalny dla danej podstrony. Unikalność tytułów zwiększa różnorodność wyników w SERP, co może przyciągnąć uwagę użytkowników. Oryginalny meta title także pozytywnie wpływa na ocenę przez algorytmy wyszukiwarki oraz roboty indeksujące.

Testowanie i optymalizacja

Tworzenia meta title to nie jednorazowe działanie tylko proces ciągły. Regularne testowanie efektywności tytułu oraz jego optymalizacja pod kątem zmieniających się trendów i preferencji użytkowników jest kluczowa. Należy stale testować różne warianty, analizować wyniki i modyfikować i dostosowywać tytuł, aby osiągnąć jak największą skuteczność.

https://mangools.com/free-seo-tools/serp-simulator

Wymagania określone przed meta title są kluczowe dla skutecznego pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania Google. Wybór słów kluczowych, odpowiednia długość, elementy zachęcające, unikalność oraz systematyczne testowanie i modernizacja to kluczowe elementy prawidłowego title.

Dlaczego meta title odgrywa kluczową rolę w strategii SXO?

Title to nie tylko techniczny element struktury witryny, ale również kluczowy czynnik wpływający na strategię SXO (Search Experience Optimization). SXO to strategia, która łączy w sobie zarówno elementy SEO (Search Engine Optimization) jak i UX (User Experience). Dlatego meta title odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu pozytywnej interakcji, ponieważ użytkownik zauważa tytuł jako pierwszy element w wynikach wyszukiwania.

Skuteczny title nie tylko informuje o treści strony, ale także powinien przyciągnąć uwagę i zachęcić do kliknięcia. Przecież to pierwsze wrażenie może zdecydować o tym, czy użytkownik odwiedzi daną witrynę, więc używanie zwrotów jasnych i atrakcyjnych sprawi, że użytkownik chętniej kliknie w naszą stronę, zamiast w stronę konkurencji. Kolejnym istotnym elementem są prawidłowo dodane słowa kluczowe, które wpływają pozytywnie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google. Optymalizacja pod kątem algorytmów wyszukiwarki jest więc kluczowym elementem strategii SXO. Unikalność to następny element istotny w strategii SXO. Dzięki niemu nasza strona wyróżni się w wynikach wyszukiwania. Łącząc strategię SEO i UX przy tworzeniu title sprawiamy, iż wpływa ona korzystnie na użytkowników, dlatego warto poświęcić uwagę i dbać o skuteczną optymalizację tego elementu.

Jak przygotować dobry meta tytuł strony?

Jeśli chcemy przygotować title zgodnie z wytycznymi powinniśmy się opierać o model AIDA (Attention, Intrest, Desire, Action). Ma przykuć uwagę potencjalnego klienta, być ciekawy i interesujący, wzbudzić pożądanie, że klient właśnie tego szukał oraz nawoływać do działania, czyli kliknięcia w link do strony. Oprócz tego, warto uwzględnić jeszcze kilka dodatkowych zasad:

Przykład title z organicznych wyników wyszukiwania w Google

Czy Meta Title jest tym samym, co nagłówek H1?

Pewnie niektórzy zastanawiają, czy meta title jest tożsamy z głównym nagłówkiem H1. Zdecydowanie nie! Mimo dużego podobieństwa, nie można ich traktować tak samo. Istnieje bardzo duża różnica między nimi, a kluczowym elementem tej rozbieżności jest ich widoczność i funkcja.

Title jak wspominaliśmy to krótki opis strony, który pojawia się w wynikach wyszukiwania oraz na karcie przeglądarki. Z kolei nagłówek H1 pełni zupełnie inną rolę. Jest to najważniejszy nagłówek na stronie, informujący użytkownika o treści danej podstrony. Przekazuje krótką, konkretną informację na temat jej zawartości i jest kluczowym elementem struktury strony.

Podstawową różnicą obu elementów jest zasięg widoczności. Title prezentuje się w wynikach wyszukiwania i na karcie przeglądarki, natomiast H1 jest widoczny bezpośrednio na stronie dla użytkownika.

Przykłady dobrych i złych meta title

Poznaliśmy już wszystko w teorii, teraz trochę praktyki, czyli zobaczmy jakie title są prawidłowo ustawione, a jakie wymagają poprawy. Musicie natomiast zapamiętać jedno – nie ma idealnego title, które jest tzw. 

Przykłady dobrych title

Przykład użycia słowa kluczowego na początku oraz brandu:

Przykład użycia CTA w meta title:

Przykład użycia frazy kluczowej w pierwszej kolejności, CTA a zarazem fraza długiego ogona oraz umieszczenie brandu:

Przykłady złych title

Przykład zbyt długiego meta title:

Przykład nie użycia frazy kluczowej oraz zbyt długiego tytułu:

Przykład zbyt krótkiego meta title, bez frazy kluczowej, CTA oraz brandu:

Jak i gdzie można dodać lub zmienić meta title?

Zarządzanie title to kluczowy element optymalizacji strony pod kątem SEO. Proces dodawania lub zmiany meta title jest dostępny zarówno w kodzie HTML, jak i w systemach CMS (np. WordPress). Poniżej opiszemy jak wykonać to w obu przypadkach.

Dodawanie lub zmiana Meta Title w kodzie HTML

Jeśli posiadasz dostęp do kodu źródłowego witryny, możesz edytować meta title bezpośrednio poprzez kod HTML, a dokładniej przez serwer FTP, na którym znajdują się pliki Twojej strony internetowej. W sekcji head należy dodać poniższy fragment kodu:

<head>
    <title>Meta Title</title>
</head>

W miejscu  „Meta Title” wpisz stworzony tytuł, oczywiście zgodnie z zaleceniami.

Dodawanie lub zmiana Meta Title w systemie WordPress

W przypadku korzystania z systemu zarządzania treścią WordPress proces jest również prosty. Oto jak to zrobić w kilku prostych krokach:

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress.
  2. Wejdź w sekcję Wtyczki i zainstaluj jedną z proponowanych: Yoast SEO, All in One SEO Pack lub Rank Math SEO, następnie ją włącz.
  3. Przejdź do sekcji  „Wpisy” lub  „Strony”, wybierz podstronę, którą chcesz edytować.
  4. Najczęściej poniżej treści znajdziesz pole  „SEO Title” (tytuł SEO) lub podobne, w zależności od zainstalowanej wtyczek SEO. Wpisz tam swój nowy meta title.
  5. Na końcu zatwierdzić swoje zmiany, klikając przycisk  „Opublikuj” lub  „Zaktualizuj”.

Dodawanie lub modyfikacja meta title może być wdrażana zarówno w kodzie HTML, jak i w systemie CMS (np. WordPress). Niezależnie od środowiska na jakim posiadasz stronę, ważne jest, aby dbać o dokładność, długość i atrakcyjność tytułu, dostosowując go do wcześniej wspomnianych wymagań SEO i potrzeb użytkowników.

Julia Zawitowska

Julia Zawitowska

SEO Specialist

Jest doświadczoną specjalistką SEO, a jej przygoda z branżą marketingową rozpoczęła się w 2011 roku. Specjalizuję się głównie w obszarze pozycjonowania, przeprowadzając audyty stron i sklepów internetowych pod kątem SEO. Wykonuje również optymalizację witryn, aby wzmocnić widoczność strony w wyszukiwarce Google. W ramach działań przeprowadza różnorodne analizy domen, planuję skuteczne strategie, dobiera słowa kluczowe, a także realizuje strategię linkowania i tworzy szczegółowe raporty z postępu prac nad projektami i uzyskanych efektów. W pracy wykorzystuję kreatywność, a także planuję oraz realizuje różnorodne działania marketingowe i wizerunkowe. Skupia się nie tylko na optymalizacji stron, lecz również na budowaniu silnej i rozpoznawalnej marki w świecie Internetu