Home > Blog > Za co Twój Klient odda Ci swoje dane? Poznaj 10 złotych zasad tworzenia lead magnet!

Za co Twój Klient odda Ci swoje dane? Poznaj 10 złotych zasad tworzenia lead magnet!

W biznesie wiele czynników ma wpływ na sukces – to pomysł, jakość produktu czy rozpoznawalność marki. Jednak finalnym miernikiem wartości i aspektem, który decyduje o opłacalności działań firmy, jest sprzedaż. Nie da się jej skalować, jeśli potencjalni klienci nie znajdą dobrze produktu, nie potrzebują go lub po prostu nie wiedzą w jaki sposób może im pomóc.

Do tego potrzebne są działania na pierwszym etapie lejka sprzedażowego i pozyskiwanie jak największej liczby leadów, czyli kontaktów zostawionych dobrowolnie przez Twoich potencjalnych klientów.

W dzisiejszym świecie, gdy użytkownicy są coraz bardziej świadomi wartości swoich danych, pozyskanie jakościowych kontaktów to największe wyzwanie dla marketerów. Nie wystarcza kampania w Google, gdzie potencjalny klient szuka aktualnie potrzebnych produktów. Niezbędne jest wzbudzenie intencji zakupowej, bo Ty potrzebujesz leadów, by Twój lejek sprzedażowy nie był wąski jak talia Scarlett O’Hary w „Przeminęło z wiatrem”, i po prostu by sprzedawać.

Z pomocą przychodzi Ci najlepsze narzędzie, które pomoże zbudować bazę lojalnych klientów, a to z kolei przełoży się na sprzedaż, zaufanie i wizerunek dla Twojej marki – to lead magnet.

Jeśli jeszcze nie wykorzystałeś go w swoim biznesie, to z pewnością dałeś się „złapać” na taki magnes już nie raz. Lead magnet to zachęta i jednocześnie nagroda. To coś, co proponujesz użytkownikowi na Twojej stronie w zamian za zostawienie danych i zapis do Twojej bazy newsletterowej.

Pamiętaj, że użytkownicy niechętnie dzielą się swoimi danymi. Lead magnet powinien być więc na tyle atrakcyjny, żeby skutecznie pokonać wszelkie opory pojawiające się przy prośbie o adres mailowy czy numer telefonu. Dodatkowo powinien być formą podziękowania, która rozwiązuje problem Twojego potencjalnego klienta i daje mu wartość. To wszystko może sprawić, że nie tylko zgromadzisz bazę, która zapewni Ci dodatkowy kanał sprzedaży, ale pomoże zbudować silną relację użytkowników z Twoją marką i od początku zrobisz na potencjalnym kliencie dobre wrażenie.

Jak tego wszystkiego dokonać? Zbuduj swoje lead magnety na podstawie dobrych praktyk Cube Group, które przedstawiamy poniżej!

Naprawdę skuteczny lead magnet jest:

1. POMOCNY, bo rozwiązuje konkretny problem

Najważniejszą zasadą budowania skutecznej zachęty do zapisu do bazy, powinno być wyjście od problemów Twoich klientów. Zastanów się, jakie są ich bolączki i mogą wynikać z nich potrzeby, które Twój lead magnet mógłby zaspokoić.

Ważna kwestia: Nie wymyślaj tych problemów sam, a zamiast tego staraj się obserwować i empatycznie słuchać swoich klientów. Sprawdź, co piszą w mediach społecznościowych, w opiniach na Twojej stronie lub w wizytówce Google, a także pytaj o to w ankietach satysfakcji. Tylko wiedza na temat realnych problemów Twoich klientów pozwoli Ci zaproponować lead magnet, który naprawdę będzie działał.  

Poznaj schemat tworzenia materiału, który rozwiązuje problem użytkownika:

Na podstawie potrzeb klientów i konkretnych problemów możesz znaleźć lead magnety, które teoretycznie nie są mocno powiązane z obszarem Twojej działalności, ale rzeczywiście sprawią, że Twoim klientom będzie żyło się lepiej. Nie wahaj się ich wdrożyć!

PRZYKŁAD: Większość Twoich klientów to rodzice, którzy w czasie pandemii pracują na home office? W tym przypadku warto postawić na zachęty, które ułatwią spokojną pracę Twoich klientów i w ciekawy, kreatywny sposób zajmą dziecko w domu, np.:

2. KONKRETNY (ale nie za bardzo)

Twój lead magnet powinien być konkretny. Co to oznacza? Skup się na jakimś wycinku danego zagadnienia i omów go dosyć drobiazgowo. Weź to pod uwagę przede wszystkim przy materiałach edukacyjnych – bonus powinien być na tyle szczegółowy, żeby przeprowadził użytkownika przez jakieś zagadnienie i dał mu konkretną wiedzę.

Pamiętaj przy tym, żeby w zachęcie do zapisu nie przekazać od razu wszystkiego, co wiesz – mówiąc zbyt dużo, ryzykujesz, że potencjalny klient nie będzie Cię potrzebował, bo nie będziesz w stanie w swoich usługach płatnych zaoferować więcej.

Unikaj skrajności, bo z drugiej strony lead magnet nie może też być zbyt ogólny. W takim przypadku będzie po prostu nieatrakcyjny i zbyt oczywisty, nie będzie dawał użytkownikowi żadnej dodatkowej wartości, ponad to, co już sam wie.

PRZYKŁAD: Załóżmy, że szukamy lead magnetu dla salonu kosmetycznego. Warto byłoby pokazać, co potrafią wizażyści w salonie, a z drugiej strony podzielić się z użytkownikiem jakąś wiedzą, którą będzie mógł wykorzystać w praktyce. Co może być zachęcającym bonusem zapisu do bazy? dokładny tutorial wideo robienia kreski eyelineremchecklista produktów pielęgnacyjnych, które warto zabrać na wakacyjny wyjazd darmowa konsultacja kosmetologicznakupon na 20% zniżki na makijaż wieczorowy Z kolei np. kompleksowy e-book z omówieniem pielęgnacji dla każdego typu cery to będzie zbyt wiele, bo użytkownik dowie się z niego niemal wszystkiego i nie będzie widział już potrzeby, żeby odwiedzić salon.

3. BUDUJE TWOJĄ POZYCJĘ EKSPERTA

Lead magnet powinien mówić: „wiem co robię, znam się na tym, jestem ekspertem” – niezależnie czy działasz w sektorze usług, czy jesteś producentem. Podkreślaj, że to Twoja wiedza i chętnie przekazuj ją innym.

Z dzielenia się wiedzą jest jeszcze jeden plus – gdy dajesz użytkownikom coś wartościowego, będą chętniej u Ciebie kupować w ramach mechanizmów wdzięczności. Dziel się zatem wiedzą, nie tylko budując lead magnety, ale także w komunikacji na stronie (np. w sekcji blogowej), czy na swoich profilach w serwisach społecznościowych.

Pozycję eksperta ugruntują szczególnie lead magnety edukacyjne, oraz takie, gdzie możesz dać użytkownikowi jakąś próbkę Twojej usługi, pokazać jak działasz.

PRZYKŁAD: Załóżmy, że szukamy lead magnetu dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Wśród lead magnetów edukacyjnych możemy wyłonić: checklistę „Jak zabezpieczyć dom przed długim urlopem”poradnik „Co zrobić w przypadku wypadku komunikacyjnego?”dostęp do artykułu pt. „Jak uchronić się przed kradzieżą samochodu?”raport z wynikami działania towarzystwa: najczęstsze przyczyny odszkodowań, % pozytywnie rozpatrzonych wniosków  

4. DAJE WIELE W ZAMIAN ZA NIEWIELE

Widząc zachętę przy formularzu zapisu do bazy, użytkownik musi łatwo oszacować, czy mu się to opłaca. Musisz go przekonać, że to jest atrakcyjna wymiana. Twój potencjalny klient zostawi dane dopiero, gdy będzie pewny, że adres e-mail to w zasadzie niewielka zapłata za to, co otrzyma w zamian.

Kliknij w grafikę i sprawdź ile możesz zyskać!

5. OBIECUJE SZYBKĄ WYGRANĄ

Atrakcyjne lead magnety obiecują szybkie rezultaty i warto to podkreślać. Nie chodzi tu o nierealne zrzucenie 20 kg w tydzień, ale warto dawać ambitne obietnice i pokazywać, że :

PRZYKŁAD: Załóżmy, że szukamy lead magnetu dla trenera personalnego. Jakie lead magnety obiecujące szybką wygraną warto tutaj zastosować? infografika: „5 minut ćwiczeń na dobry początek dnia”habit tracker (PDF do wydruku), by pilnować zdrowych nawykówartykuł „3 proste zasady żywieniowe, które sprawią, że od razu poczujesz się lepiej”zestaw narzędzi, które pomogą pracować nad nawykami od pierwszego dnia dbania o swoje ciało

6. JEST DOPASOWANY DO DANEJ FORMY I MIEJSCA

Dopasowanie można tu rozumieć dwojako. Z jednej strony lead magnet powinien być w łatwo przystępnej formie. Musi być on na tyle zrozumiały, żeby do jego użycia, wdrożenia, czy wykorzystania nie było potrzeba dodatkowej instrukcji.

Z drugiej strony Twój lead magnet powinien być dopasowany do miejsca, gdzie go prezentujesz na stronie i Twojego sposobu komunikacji.

PRZYKŁAD: Załóżmy, że szukamy lead magnetu dla drogerii internetowej. W sekcji blogowej lead magnetem może być kurs mailowy z poradami na temat dopasowany do danej sekcji bloga. Dla przykładu przy artykułach o makijażu proponujemy kurs e-mailowy „Trendy w makijażu 2022”, gdzie w 5 wiadomościach zapoznamy użytkownika z trendami i pokażemy jak robić modny makijaż. Z kolei w kategorii artykułów dotyczących dłoni i paznokci, możemy zaproponować kurs „Manicure hybrydowy krok po kroku”.W kategorii produktowej pielęgnacja twarzy możemy serwować zapis na konsultację z kosmetologiem.W kategorii produktów do włosów możemy z kolei zaproponować test porowatości włosów. W przypadku testu warto wynik prezentować niezależnie od wypełnienia formularza, ale od zapisu do bazy uzależnić porady i dodatkowe rekomendacje dopasowane do osiągniętego wyniku.W koszyku lead magnetem może być dedykowany rabat, prezentowany na exit pop-upie. Co warto podkreślić, w każdym z wymienionych pomysłów na lead magnet, warto serwować produkty dopasowane do danej tematyki kursu, wyniku testu czy dobrane przez kosmetologa. To wszystko sprawi, że lead magnet będzie pracował podwójnie: zapewni zapis do bazy i w bezpośredni sposób przyczyni się do zwiększenia poziomu konwersji.

Zadbaj, by użytkownik dostał Twój obiecany bonus bez żadnych problemów. Niezależnie czy ma go dostać na skrzynkę (jeśli wysyłany mailowo), pobrać, wejść na dedykowaną stronę, czy jeszcze inaczej, powinien móc zacząć z niego korzystać od razu – bez szukania w spamie czy jakiegokolwiek innego zbędnego zaangażowania.

7. UNIWERSALNY, NIE DEZAKTUALIZUJE SIĘ ZBYT SZYBKO

Projektując skuteczny lead magnet, weź pod uwagę dwie kwestie związane z czasem:

Oczywiście, niezależnie od branży, trudno będzie znaleźć lead magnet, który nie zdezaktualizuje się nigdy. Jesteś jednak w stanie zawsze wybrać takie obszary Twojej działalności, odnośnie których wiedza będzie służyła użytkownikowi dłużej.

PRZYKŁAD: Załóżmy, że szukamy lead magnetu dla producenta terakoty. E-book pt. „Zaprojektuj kuchnię według trendów 2021” na pewno szybciej się zdezaktualizuje niż poradnik „5 złotych zasad projektowania kuchni”. W drugiej opcji nie skupiamy się na trendach, a na ogólnych zasadach, które mają zastosowanie niezależnie od czasu czy wybranego stylu, w jakim użytkownik chce sobie kuchnię urządzić. Ciekawymi przykładami lead magnetów dla takiej branży mogą być także: checklista „O czym warto pamiętać przy remoncie mieszkania”kalkulator ilości potrzebnych płytekdemo programu do zaprojektowania łazienkiprojekt łazienki gratis, do określonej ilości kupionych płytek

8. AKTUALNY I WCIĄŻ UAKTUALNIANY

Lead magnet po prostu musi być aktualny. Nie zawsze jednak możesz stworzyć taki, który niezależnie od okoliczności będzie zawsze na czasie, bo na przykład nie pozwala na to charakter Twojej marki lub sami klienci oczekujący informacji o najnowszych trendach. Jeśli Twój bonus za zapis ma przekazywać aktualną wiedzę z danego tematu, musisz mocno pilnować aktualizacji danych, niezależnie od formy lead magnetu.

PRZYKŁAD: Co w przypadku gdy szukamy lead magnetu dla agencji specjalizującej się w analityce internetowej? Takim lead magnetem może być kurs e-mailowy z poradami dotyczącymi interpretacji danych z Google Analytics. Zmiany w tym narzędziu, aktualizacje, obecny rozwój wersji GA 4 – to wszystko musi być uwzględnione w kursie, tak, żeby był zawsze aktualny i na czasie. Inne ciekawe opcje lead magnetów, które w przypadku takiej agencji można wykorzystać to: Próbna subskrypcja autorskiego systemu analitycznegoBezpłatna konsultacja z analitykiemRabat na audyt konta Google AnalyticsDarmowy wzór raportu w data studio, by lepiej interpretować daneArkusz do pobrania, służący do sporządzania czytelnych wykresów na podstawie raportów z prowadzonych działań

9. ZACHĘCA DO KOLEJNYCH KROKÓW

Przeanalizuj to, w jakim stopniu lead magnet skłania użytkowników do kolejnych kroków i kontaktów z Twoją firmą. Nie jest to oczywiście warunek konieczny i są lead magnety, które bezpośrednio nie zachęcają do kontaktu czy działań na stronie, ale warto mieć w swojej ofercie takie, które mogą zapewnić taki efekt. 

Co w najszybszy i najprostszy sposób zachęci do kolejnych kroków? Kod rabatowy. To niewątpliwie przykład, który jest już trochę nadużywany ale pamiętaj, że rabat w kolejnym kroku przynosi sprzedaż – a to jest Twój cel.

Co jeszcze? Bezpłatna konsultacja, próbka itd. Wszystko, co pozwoli Twojemu potencjalnemu klientowi zrobić krok w stronę zakupu, ale nie będzie tylko zniżką. Warto dać coś, co pokaże jak pracujesz, jakie jest Twoje podejście, dlaczego warto kupić właśnie u Ciebie, podkreślić co dajesz unikalnego, czego nie zapewnia konkurencja.

PRZYKŁAD: Załóżmy, że szukamy lead magnetu dla cateringu dietetycznego i chcemy się skupić na takich rozwiązaniach, które będą od razu zachętą do wypróbowania oferty. Takim lead magnetem może być: Darmowy dzień próbny cateringuKod zniżkowy na pierwszy tydzieńBezpłatna dostawaEkstra punkty w programie lojalnościowym za zakup Inne pomysły na zachęty dla potencjalnych klientów: Konsultacja z dietetykiemVoucher na trening z trenerem personalnymDodatkowa/ większa możliwość modyfikacji menu  

10. LEAD MAGNET JEST SPÓJNY

Na koniec, last but not least, lead magnet powinien być spójny z innymi działaniami Twojej firmy. Powinien pasować do archetypu Twojej marki i całej komunikacji na stronie, czy w działaniach reklamowych.

Warto jeszcze wspomnieć o czymś bardzo istotnym, co teoretycznie powinno być oczywiste, ale czasem ważne oczywistości warto powtarzać do znudzenia.

Niezależnie od wybranych lead magnetów, które zastosujesz w swoich działaniach, musisz bezwzględnie dbać o swoją bazę.

Lead magnet jest tylko początkiem, zachętą, ale również obietnicą. Oprócz niego sam zapis do bazy powinien dawać użytkownikowi coś wartościowego: wiedzę o aktualnych promocjach, wcześniejszą informację o akcjach specjalnych, zajawki najświeższych artykułów, informacje o nowościach w ofercie itp. Koniecznie zadbaj o przemyślaną komunikację do osób, które masz w swojej bazie. Niech to, co będą od Ciebie regularnie dostawać, będzie dla nich atrakcyjne i wartościowe.

Stosując powyższe zasady, jesteś w stanie znaleźć lead magnety, które będą skutecznie zachęcać do zapisu do Twojej bazy. A baza zapewni Ci świetny skalowany kanał sprzedaży i tani sposób dotarcia do potencjalnych klientów, a także pomoże zbudować relację z Twoimi klientami na lata!

Kliknij i sprawdź jak możesz budować skutecznie sprzedaż bez dużych wydatków dzięki własnej bazie użytkowników.

Ewelina Kapuścińska

Ewelina Kapuścińska

Digital Strategy Leader

W Cube Group zajmuje się przygotowywaniem kompleksowych strategii digitalowych dla największych klientów agencji. Z marketingiem internetowym związana od 2010 r., a w Cube Group pracuje od 2018 r. Ma doświadczenie jako account i strateg. W swoim portfolio ma takich Klientów jak: Plus, Cyfrowy Polsat, Galeria Północna, Black Red White czy Travelist. Przez lata specjalizowała się w planowaniu i realizacji kampanii efektywnościowych. Certyfikowana specjalistka DIMAQ. Jest też przewodniczącą grupy Digital Creators, która w Cube Group gromadzi pasjonatów digital marketingu.